عکس ، منطقه مرموز ماه جلوی لنز دوربین

به گزارش وبلاگ شخصی من، همشهری آنلاین نوشت: دوربین ویژه ناسا موسوم به ShadowCam پیروز به ثبت تصویری از منطقه سایه مرموز ماه شده است که پیش تر از زمین دیده نشده بود.

عکس ، منطقه مرموز ماه جلوی لنز دوربین

این تصویر کمیاب به عنوان برترین عکس از آن نقطه خاص مورد استقبال نهاده شده است.

ShadowCam روی مدارگرد کره ای Pathfinder یا KPLO ماه قرار داشت؛ فضاپیمایی که وظیفه جمع آوری تصاویر با وضوح بالا از منطقه ها دائماً سایه دار ماه را بر عهده گرفته است.

این منطقه ها سایه دار مرموز هستند، زیرا هرگز نور مستقیم خورشید را دریافت نمی نمایند.

این بدان معنی است که منطقه ها فوق در تمام طول سال تاریک و سرد می مانند.

ضمن اینکه آنها در داخل دهانه ها و فرورفتگی ها در نزدیکی قطب های ماه قرار دارند.

بیش از 300 منطقه دائمی در سایه روی ماه وجود دارد، اما نگاه کردن به آنها همواره دور از فکر بود تا اینکه که ناسا بودجه ShadowCam را تامین کرد.

اولین تصویری که از مدار گرفته شده، مربوط به منطقه ای به وسعت 2040 متر است که دیواره و کف دهانه شکلتون را در سایه دائمی نشان می دهد که در قطب جنوبی ماه واقع شده است و جزئیاتی را که قبلاً دیده نشده بود، نشان می دهد.

تیمی از محققان از این تصاویر تاریک برای یاری به ایجاد حسی از سطح ماه برای زمانی که فضاپیماها به آن نقطه در ماه می رسند، استفاده خواهند کرد.

هدف این پروژه جمع آوری اطلاعات حیاتی در خصوص توزیع و دسترسی به آب، یخ و سایر عناصر فرار برای فعالیت های اکتشافی و ماموریت های آینده ناسا است.

بعلاوه قرار است این تجهیزات مشخص کند که آیا یخ یا ذخایر صخره ای با خلوص بالا در این منطقه ها سایه دار وجود دارند یا خیر و مشاهدات ماهانه را برای ثبت تغییرات فصلی در فراوانی فرار ثبت نمایند.

ShadowCam تا کنون حدود 100 عکس تاریک را در این سفر گرفته است.

در طول سال آینده، تمام منطقه ها تحت سایه دائمی ماه را نظارت و گزارش خواهد نمود.

KPLO که با نام دانوری نیز شناخته می گردد، در دسامبر 2022 در مسیر مدار ماه نهاده شد و ماه گذشته به دورترین نقطه خود از زمین - حدود 1.56 میلیون کیلومتر دورتر - رسید.

علیرغم عدم وجود نور، گفته می گردد که حسگرهای ShadowCam کار بی عیب و نقصی را در ضبط مقادیر نوسان سیگنال پس زمینه و نویز انجام داده اند.

این سیگنال ها به نشان دادن نوسانات شدید دما در فضا یاری می نمایند.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "عکس ، منطقه مرموز ماه جلوی لنز دوربین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، منطقه مرموز ماه جلوی لنز دوربین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید