ازدواج سفید در ایران کج کارکرد است ، افزایش میزان خالص ازدواج

به گزارش وبلاگ شخصی من، یک استاد دانشگاه با بیان این که مطالعات نشان می دهد تاخیر در ازدواج در ایران عمدتا خود خواسته است، گفت: اگر تاخیر در ازدواج منجر به توانمندسازی فرد گردد، مطلوب است.

ازدواج سفید در ایران کج کارکرد است ، افزایش میزان خالص ازدواج

به گزارش ایسنا، شهلا کاظمی پور در نشست آنالیز تاثیر فضای مجازی بر ازدواج جوانان، با بیان این که در روند ازدواج شاهد تغییراتی بوده ایم، گفت: یکی از متفکران به نام اینگلهارت، موضوع تغییرات ارزشی را در این خصوص مطرح نموده است. بر اساس این نظریه کم یابی به معنای این که افراد بیشترین ارزش را برای چیزهایی قائل می شوند که کمیاب است، یکی از دلایل تغییرات ارزشی در حوزه ازدواج است. به این ترتیب که جوانان در خصوص برنامه های زندگی شان اولویت بندی می نمایند و مطالعات نشان می دهد که اولویت زندگی جوانان به ویژه در خصوص دختران تحصیل است چراکه آنها نگران هستند همزمان با ازدواج همسرشان با ادامه تحصیل آنها موافقت نکند. همچنین اولویت بعدی آنها در خصوص شغل است؛ همان طور که می دانید هر دو این موضوعات از جمله مسائل کمیاب در زندگی ما هستند.

این جمعیت شناس در ادامه به موضوع اجتماعی شدن و ارزش های بعد که منعکس نماینده شرایط قبل از بلوغ هستند اشاره نمود و گفت: در شرایط حال حاضر کشور ما ارزش ها به سمت مادی گرایی میل می نمایند به عبارت دیگر ازدواج برای ما صرفا تبدیل به یک معامله و دچار مادی گرایی مفرط شده است به همین دلیل، همزمان با خواستگاری فردی از فرد دیگر ابتدا از دارایی ها و موضوعات اقتصادی پرسش می گردد.

  • چرا جوانان فضای مجازی را انتخاب می نمایند؟

کاظمی پور با اشاره به این که انواع استفاده جوانان از فضای مجازی تابع محدودیت های اجتماعی و فرهنگی است، اظهار کرد: در واقع نحوه استفاده از فضای مجازی یک معلول اجتماعی است. جوانان به این دلیل استفاده از فضای مجازی را انتخاب می نمایند که در آن از محدودیت های دنیای واقعی خبری نیست و گزینه های متعددی را به آنها عرضه می نماید.

این استاد دانشگاه با اشاره به مساله تاخر فرهنگی در جوامع در حال توسعه نیز گفت: این موضوع به آن معنا است که در این جوامع تکنولوژی یک باره با شدت مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که فرهنگ استفاده از آن هنوز وجود ندارد. برای مثال در دهه 70 استفاده از تلفن همراه و دریافت آن در دست در خیابان یک پرستیژ بود در حالی که امروز این کار از مد افتاده است. همچنین شکاف نسلی نیز یکی دیگر از موضوعات موثر بر رغبت جوانان بر ازدواج است که مطالعات جدید نشان می دهد هر چه جامعه بیشتر رشد کند فاصله بین نسل ها کوتاه تر می گردد. برای مثال در گذشته فاصله نسلی را 25 سال در نظر می دریافتد اما الان بین یک جوان 15 ساله و 20 ساله تفاوت فرهنگی بسیار است.

کاظمی پور با انتقاد از این که وقتی تکنولوژی وارد جامعه ما می گردد ابتدا چشم بسته آن را محدود می کنیم، اضافه کرد: سپس بعد از این که استفاده از فضای مجازی وارد فاز زیر زمینی شد، فریاد وامصیبتا سر می نهیم و به دنبال حل مشکل هستیم.

  • تاخیر در ازدواج چه زمانی مطلوب است؟

وی با بیان این که اگر تاخیر در ازدواج منجر به توانمندسازی فرد گردد مطلوب است، اضافه کرد: به عبارت دیگر اگر فرد به شکل خودخواسته ازدواجش را به تاخیر بیاندازد این موضوع معضل نیست اما اگر تاخیر در ازدواج ناشی از محدودیت ها باشد این موضوع تبدیل به یک معضل می گردد. مطالعات نشان می دهد که در ایران بیشتر تاخیر در ازدواج ها خود خواسته است.

این جمعیت شناس با تاکید بر این که ما اجازه نداریم در خصوص ازدواج و طلاق با استفاده از آمارهای خام صحبت کنیم، ادامه داد: آمارهای خام نشان می دهد ازدواج در ایران کاهش یافته و طلاق بیشتر شده است اما نباید فراموش کنیم که تعداد افراد در سن ازدواج به دنبال کاهش موانع دهه 70 کاهش یافته است؛ در صورتی که تعداد ازدواج ها را به کل جمعیت محاسبه کنیم این کاهش بازتاب دهنده آمار درستی از کاهش ازدواج در کشور نیست.

وی با تاکید بر این که برای محاسبه میزان ازدواج و طلاق باید میزان خالص این دو واقعه جمعیت شناختی محاسبه گردد، گفت: میزان ازدواج در سال 85 حدود 800 هزار مورد، در سال 90 حدود 890 هزار مورد و در سال 95 حدود 700 هزار مورد بوده است اما با محاسبه میزان خالص ازدواج یعنی تعداد ازدواج های یک سال به مجردان همان سال شاهد هستیم که میزان خالص ازدواج در ایران افزایش یافته است.

  • روند ازدواج کاهش نیافته است

به گفته وی، همچنین تعداد مجردان در سال 85 حدود 18 میلیون در سال 90 نیز 17 تا 18 میلیون و در سال 95 حدود 13 میلیون شده است.

کاظمی پور ادامه داد: زمانی که از 13 میلیون دختر و پسر جوان مجرد صحبت می کنیم که شامل 8 میلیون پسر و 5 میلیون دختر هستند و در کنار این آمار شاهد ازدواج سالانه 700 هزار نفری آنان هستیم، این آمار نشان می دهد روند ازدواج کاهش نیافته است البته قرار نیست که همه این افراد در طول یک سال ازدواج نمایند و در پی یک روند چند ساله این مجردان ازدواج خواهند کرد.

این استاد دانشگاه با بیان این که معتقدم که سازمان ها و دستگاه ها با دخالت مستقیم با پدیده های اجتماعی جواب مطلوبی نمی گیرند، اضافه کرد: برای حل مسائل باید زیربناها را درست کنیم و به جای عبارت تسهیل ازدواج به سراغ ازدواج ساده، صمیمی و پایدار برویم.

  • مراسم ازدواج دانشجویی تنها برگزاری یک جشن ازدواج است

کاظمی پور در ادامه تاکید نمود: وام ازدواج حتی اگر تعداد ازدواج ها را زیاد نمایند به استحکام و انسجام خانواده یاری نمی نماید. همچنین مراسم ازدواج دانشجویی تنها برگزاری یک جشن ازدواج است چرا که از پیش از آن از جوانان درخواست عقد نامه می نمایند؛ اگر عقد جوانان از قبل رخ داده است پس نقش ازدواج دانشجویی در تسهیل این فرایند چیست؟

  • به جای فیلتر کردن فضای مجازی و استفاده از فیلترشکن ها، این فضا را مدیریت کنیم

وی در ادامه با بیان این که جوانان در فضای مجازی به دنبال انتخاب اصلح هستند، شرح داد: اگر فضای مجازی را برای جوانان عادی سازی نکنیم دچار آسیب می شویم. به جای فیلتر کردن فضای مجازی و سوق دادن جوانان به استفاده از فیلترشکن ها چرا این فضا را مدیریت نمی کنیم؟ این در حالی است که ما این فضا را می بندیم و تازه این پرسش را مطرح می کنیم که چرا جوانان ازدواج نمی نمایند؟ تا زمانی که ازدواج با روابط جنسی گره خورده باشد مساله حل نمی گردد.

  • ازدواج سفید در ایران کج کارکرد است

این جمعیت شناس با بیان این که در گذشته ازدواج امری اجتماعی بود چرا که در واقع موجب پیوند خانواده ها می شد، ادامه داد: اما زمانی که به سمت جامعه مدرن حرکت می کنیم ازدواج تبدیل به امری فردی می گردد. معتقد هستم پدیده همباشی در غرب برای آن جوانان کارکرد دارد چرا که مقدمه ای برای ازدواج است اما این موضوع در ایران یک کج کارکرد است چرا که در خصوص افرادی اتفاق می افتد که از ازدواج باز مانده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "ازدواج سفید در ایران کج کارکرد است ، افزایش میزان خالص ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج سفید در ایران کج کارکرد است ، افزایش میزان خالص ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید