انجام 17 هزار نمونه گیری برای تشخیص بیماری های مشترک انسان و دام

به گزارش وبلاگ شخصی من، خبرنگاران/زنجان مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: 17 هزار نمونه گیری و آزمایش دام برای تشخیص بیماری های مشترک بین انسان و دام (برای تشخیص سل، تب مالت و مشمشه) صورت گرفته است.

انجام 17 هزار نمونه گیری برای تشخیص بیماری های مشترک انسان و دام

محمدباقر حاج کاظمی در گفت وگو با وبلاگ شخصی من، در ارتباط با بیماری تب برفکی و آبله در فصل سرد سال، اظهار کرد: دامداران باید مراقب باشند، به ویژه در این فصل بیماری های تب برفکی و آبله در دامداری بروز نکند.

این مسئول در مورد اقدامات مقابله ای برای پیشگیری از ابتلا به تب برفکی و آبله، مطرح کرد: در این راستا باید از خرید دام از منابع نامطمئن و سابقه نامشخص جلوگیری گردد. همچنین از واکسیناسیون دام هایی که خریداری می گردد اطمینان حاصل گردد. علاوه بر این نسبت به واکسیناسیون دام خود اقدام نمایند و در این باره از بخش خصوصی نیز یاری بگیرند تا پوشش وسیع تر و سریع تر واکسیناسیون میسر گردد.

وی درخصوص مرغ داری ها و بیماری رایج آن ها در این فصل از سال، اعلام کرد: در این فصل، مرغ داران باید از انجام اقدامات بهداشتی، قرنطینه و واکسیناسیون غفلت ننمایند؛ چراکه در فصول سرد سال شرایط برای بیماری های تنفسی مانند نیوکاسل، برونشیت و آنفلوانزا مساعد است.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه فصل پیش رو فصل بره زایی است، اظهار کرد: دامداران نخست باید از بره ها مواظبت به عمل آورند. به ویژه الزامی است که در دو روز اول تولد، آن ها را از گزند سرما دور نگه دارند. در ثانی هنگام یاری به حیوان از دستکش و وسایل حفاظتی استفاده نمایند تا خود آن ها درگیر بیماری هایی مانند تب مالت، سالمونلوز، کمپیلو باکتریوزیس و غیره نشوند.

حاج کاظمی در ارتباط با واکسیناسیون صورت گرفته برای مقابله با بیماری های مشترک انسان و حیوان، گفت: در هشت ماهه اخیر، علیه بیماری های مشترک بین انسان و دام (مانند سیاه زخم، تب مالت و هاری) تعداد 710 هزار راس دام واکسینه شده که همه آن ها به صورت رایگان بوده است.

این مسئول از بخش خصوصی استان زنجان به خاطر همکاری جدی و شبانه روزی در پوشش همگانی واکسیناسیون دام ها قدردانی کرد و اضافه کرد: بالغ بر دو میلیون و 890 هزار راس دام علیه بیماری های اختصاصی و خسارت بار دام مانند تب برفکی، لامپی اسکین، آبله و طاعون نشخوارنمایندگان کوچک واکسینه شده اند.

وی اعلام کرد: مبازره با بیماری ها دو رکن دارد که یکی از آن ها تشخیص سریع و دیگری واکنش به موقع است که با راهنمایی بخش حاکمیتی در هر دو مورد بخش خصوصی دامپزشکی استان نقش مهمی را در این راستا داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انجام 17 هزار نمونه گیری برای تشخیص بیماری های مشترک انسان و دام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام 17 هزار نمونه گیری برای تشخیص بیماری های مشترک انسان و دام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید