جایزه داستان نویسان زن بریتانیا برنده برندگان انتخاب می نماید

به گزارش وبلاگ شخصی من به نقل از وبسایت جایزه، جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا یا بیلیزِ سابق اظهار داشت به مناسبت بزرگداشت بیست و پنجمین سال تشکیل این جایزه اظهار داشت با یاری آرای مردمی برنده برندگان را نتخاب خواهد نمود.

جایزه داستان نویسان زن بریتانیا برنده برندگان انتخاب می نماید

جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا 25 سال پیش در اعتراض به جایزه معتبر بوکر تشکیل شد. عدم توجه بنیاد بوکر به نویسندگان زن و حضور اندک نویسندگان زن در میان نامزدهای بوکر سبب شد جایزه ای مستقل برای بزرگداشت داستان نویسان زن بریتانیایی شکل بگیرد.

هلن دانمور، آن مایکلز، کارول شیلدز، سوزان برن، لیندا گرنت، کیت گرنویل، آن پاچت، والری مارتین، آندریا لِوی، لیونل شریور، زادی اسمیت، چیمامندا آچیدی، و رز تریمین برندگان سال 1996 تا 2008 به عنوان برندگان جایزه بیلیز انتخاب شدند.

در سال 2009 جایزه ادبیات داستانی زنان به جایزه اورنج تغییر نام داد و مریلین رابینسون با خانه برنده آن سال شد. باربارا کینگزلاور، تیا اوبرت، و مادلین میلر دیگر برندگان جایزه اورنج بودند.

در سال 2010 جایزه به ادبیات داستانی زنان بریتانیا تغییر نام داد و ا. ام. هولمز، ایمیر مک براید، علی اسمیت، لیسا مک اینرری، نائومی آلدرمن، کامیلا شمسی، و تایری جونز برندگان این جایزه از سال 2010 تا 2019 هستند.

در سال 2020 مگی اُفارل با داستان همنت به عنوان برنده انتخاب شد تا اشتباه بنیاد بوکر را جبران کند. کمی پیش از اعلام نام اُفارل به عنوان برنده جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا همنت از نامزدهای نهایی بوکر حذف شد. تصمیمی که موردانتقاد مخاطبان انگلیسی نهاده شد. ویلیام ساتکلیف، همسر مگی و نویسنده شناخته شده انگلیسی گفته بود: نمی دانم که یک نویسنده بریتانیایی دیگر چه کاری باید انجام دهد تا در جایزه ادبی معتبری در کشور خودش دیده گردد.

علاقه مندان به کتاب در وبسایت جایزه به نویسنده محبوب خود رأی می دهند و برنده در اواسط ماه نوامبر اعلام می گردد.

جایزه ادبیات داستانی زنان، که پیش از این با عنوان جایزه اورنج یا بیلیز شناخته می شد، مهم ترین جایزه ادبی بریتانیا برای نویسندگان زن است که به صورت سالیانه برگزار می گردد و اولین بار در سال 1996 و برای بزرگداشت اصالت و رجحان آثار زنان در سراسر جهان تشکیل شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "جایزه داستان نویسان زن بریتانیا برنده برندگان انتخاب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه داستان نویسان زن بریتانیا برنده برندگان انتخاب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید