هک اینستاگرام چه مجازاتی دارد؟

به گزارش وبلاگ شخصی من، هک کردن در قانون ما یک نوع عمل مجرمانه است که قانون برای آن مجازات وضع نموده است.

هک اینستاگرام چه مجازاتی دارد؟

کمتر از ده سال است که با توسعه اینترنت در کشور، استفاده از فضا مجازی و شبکه های اجتماعی همانند اینستاگرام رواج پیدا نموده و تقریبا امروزه همگان از این شبکه ها استفاده می نمایند. استفاده شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام معمولا برای اهداف مختلفی شکل می گیرد. اهدافی چون تجارت، سرگرمی، استفاده رسانه ای، نگهداری بعضی تصاویر و اطلاعات شخصی و غیره از پرکاربرد ترین اهداف استفاده از اینستاگرام است. واژه هک کردن به گوش همه ما آشناست. اینجاست که قانون باید وارد عمل گردد. در این نوشتار از وبلاگ شخصی من به هک اینستاگرام و مجازات آن می پردازیم.

مجازات هک اینستاگرام

مطابق با قانون هرکس به طور غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که از طریق تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. منظور از حفاظت شده این نیست که لزوما آن حساب و یا اکانت خصوصی باشد و ورود و بازدید عموم از آن عمومی نباشد، بلکه منظور از حفاظت شده آن است که هرکسی برای کنترل آن دسترسی نداشته باشد و در حقیقت دسترسی حساب و یا اکانت و یا پیج با گذرواژه محافظت شده باشد.

نحوه شکایت از هک اینستاگرام

بسیار رخ داده است که حساب یک شخص معروف اعم از خواننده یا بازیگر هک گردد و عکس ها و تصاویر غیر مرتبط توسط هکر در آن صفحه بارگذاری گردد. با توجه به اینکه جرم دسترسی غیر مجاز علاوه بر رایانه، سامانه های مخابراتی را نیز شامل می گردد، در محیط اینستاگرام نیز جرم دسترسی غیرمجاز یا همان هک قابل پیگیری است. برای این کار با تمام مدارک شناسایی خود و کلیه مدارک از جمله شماره تماس و ایمیلی که با آن حساب را ساخته اید به دادسرای جرایم رایانه ای مراجعه و شکواییه مطرح کنید، در تنظیم شکواییه مهم نیست که شما آدرسی از متهم ندارید، بعد از نوشتن شکواییه پلیس فتا اقدامات و تحقیقات خود را آغاز می نماید و در صورت تشخیص جرم بودن عمل، نتیجه اقدامات خود را به دادسرا گزارش می دهد تا موضوع پیگیری گردد. توجه داشته باشید که مجازات دسترسی غیر مجاز صرفا برای هک کردن است و اگر جرم دیگری مثل انتشار تصاویر اتفاق افتد هر کدام مجازات خودش را خواهد داشت.

جرم جعل رایانه ای

طبق قانون هر کس به طور غیرمجاز مرتکب اعمال زیر گردد، جاعل محسوب می گردد و به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یکصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد:

  • تغییر یا ایجاد داده های قابل استناد یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده به آن ها
  • تغییر داده ها یا علایم موجود در کارت های حافظه یا قابل پردازش در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده ها یا علایم به آن ها

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر توهین در فضای مجازی چه عواقبی دارد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "هک اینستاگرام چه مجازاتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هک اینستاگرام چه مجازاتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید