چه وقت احتمال ابتلای خانوادگی به کرونا بیشتر می شود؟

به گزارش وبلاگ شخصی من، یافته های یک طرح تحقیقاتی در خصوص شانس ابتلای خانوادگی به کووید-19 نشان داد که در افرادی که دارای علائم گوارشی، درد عضلانی و... بودند، احتمال ابتلای خانوادگی به کرونا بیشتر بود.

چه وقت احتمال ابتلای خانوادگی به کرونا بیشتر می شود؟

به گزارش وبلاگ شخصی من به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ با توجه به این که عفونت انسانی ناشی از سندرم حاد تنفسی حاد کرونا ویروس 2 (SARS-CoV-2) به یک نگرانی برای بهداشت جهانی تبدیل شده، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام یک پروژه تحقیقاتی داشتن انتقال عفونت خانوادگی و به دنبال آن خوشه خانوادگی بیماری کووید-19 در استان قزوین را مورد بررسی قرار دادند.

چه وقت احتمال ابتلای خانوادگی به کرونا بیشتر می شود؟

یافته های این مطالعه نشان داد که برآورد نسبت شانس خام ایجاد خوشه خانوادگی عفونت ویروس SARS-CoV-2 در زنان کمتر از مردان بود. همچنین تعیین شد که در بیماران مبتلا به کووید-19 که دارای مسائل گوارشی و درد عضله بودند، احتمال ایجاد خوشه خانوادگی در مقایسه با سایر بیمارانی که این علایم را نداشتند، 26.2 برابر بود. همین نسبت شانس در بیماران با سابقه مدت طولانی بستری در بیمارستان در مقایسه با سایر بیماران 52.1 برابر و در بیمارانی که خدمات بهداشتی دریافت کردند 13.2 بود.

یافته های مطالعه حاضر با انتقال شخص به شخص این ویروس در بیمارستان، محیط خانواده و گزارش های مسافران آلوده در سایر مناطق جغرافیایی منطبق بود.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند که شکاف اطلاعاتی دانش ما در مورد عوامل بالقوه ایجاد خوشه خانوادگی عفونت SARS-CoV-2، اپیدمیولوژی، مدت زمان انتقال به انسان و ... نیاز به بررسی های بیشتری در آینده دارد.

همچنین در این مطالعه ویژگی های اپیدمیولوژیک و بالینی بیماران با خوشه خانوادگی SARS-CoV-2 به طور جداگانه مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس یافته های این مطالعه؛ عوامل مهم مؤثر بر خوشه بندی خانواده در میان بیماران SARS-CoV-2 عبارت است از: دریافت خدمات بهداشتی دولتی، روز های بستری شدن در بیمارستان و علائم درد گوارشی و عضلانی.

این محققان پیشنهاد می کنند که در خوشه های خانوادگی SARS-CoV-2 به ویژگی های اپیدمیولوژیک و بالینی بیماران توجه شود. علایم بالینی بیماران نقش مهمی در خوشه های خانوادگی بیماران دارد. روز های بستری شدن در بیمارستان و میزان بهره مندی از خدمات بهداشتی دولتی نقش مهمی در وقوع خوشه های خانوادگی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان بررسی الگوی اپیدمیولوژیک بیماری covid 19 (کرونا) در استان قزوین در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور منتشر شده و زهرا حسین خانی، زهره فروانفر، مریم زمانیان، رحمت الله مرادزاده، علی قندیان، حمیدرضا نجاری و کژال مبارکی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع: جام جم آنلاین

به "چه وقت احتمال ابتلای خانوادگی به کرونا بیشتر می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه وقت احتمال ابتلای خانوادگی به کرونا بیشتر می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید