3 هزار خانوار روستایی برق دار شدند

به گزارش وبلاگ شخصی من، تهران (پانا) - برق رسانی به روستاهای محروم یکی از اهداف مهمی است که رئیس جمهور بر آن تاکید دارد و گزارش اخیر شرکت فراوری، انتقال و توزیع نیروی برق نشان می دهد به تعداد خانوارهای برخودار از نعمت برق در سال 1400 سه هزار خانوار افزوده شده و روشنایی به آنها رسیده است.

3 هزار خانوار روستایی برق دار شدند

به گزارش ایرنا، تلاش برای برق دار کردن روستاهایی که از این نعمت محروم هستند، یکی از اقدام هایی است که دولت سیزدهم بر آن تاکید ویژه دارد و برهمین اساس نسبت به افزایش توان فراوری برق کشور تلاش جدی شده است.

سهم مشترکان روستایی از شبکه توزیع برق کشور 31 درصد است و تعداد مشترکان روستایی برق به بیش از 21 میلیون نفر رسیده که برای پوشش این تعداد مشترک 25 هزار کیلومتر شبکه توزیع احداث شده که این مقدار شبکه معادل 6 برابر محیط کره زمین است.

پیش از انقلاب چهار هزار و 367روستا به شبکه برق دسترسی داشتند، اما با پیروزی انقلاب مقدار دسترسی روستاییان با افزایش 15 برابری به 57 هزار و 966 روستا رسیده که این تعداد در خاتمه سال جاری به 58 هزار روستا خواهد رسید.

طبق آمارهای آژانس بین المللی انرژی میانگین دسترسی روستاییان در دنیا به شبکه برق 85 درصد بوده که 15 درصد آنها نیز محروم هستند، طی 43 ساله اخیر با پیروزی انقلاب به طور میانگین هفته ای به 24 روستا برقرسانی شده است.

گزارش شرکت فراوری، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) نشان می دهد که در سال 1399 درحالی که تعداد خانوارهای روستایی برق دار چهار میلیون و 506 هزار و 485 خانوار بوده با افزایش سه هزار خانواری در سال 1400 این مقدار به رقم چهار میلیون و 509 هزار و 485 خانوار رسیده است.

بعلاوه در حالی که درسال 99 تعداد روستاهای برق دارد 57 هزار و 755 روستا بوده در سال 1400 با افزایش 210 روستا به عدد 57 هزار و 965 روستا رسیده است. طول شبکه فشارمتوسط روستایی که در سال 99 به رقم 146 هزار و 744 کیلیومتر رسیده بود در سال 1400 با رشد 406 کیلو متری به 147 هزار و 150 کیلومتر رسید.

تعداد ترانسفورماتورهای روستایی که در سال 99 بیش از 77 هزار دستگاه بود با اضافه شدن 250 دستگاه به 78 هزار و 161 دستگاه افزایش یافت.

دسترسی بیش از چهارمیلیون خانوار روستایی به برق

در دولت سیزدهم بهسازی شبکه برق در 3 هزار و 900 روستا انجام شد. پیشتر مجری طرح برق رسانی کشور گفته بود: مقدار دسترسی روستاییان به شبکه برق در کشور به 99.7 درصد رسیده و آن 0.3 درصد نیز به علت قرار گرفتن در منطقه ها سخت گذر یا سکونتگاه های عشایری فصلی است.

وی اضافه نمود: تا خاتمه دولت سیزدهم پوشش شبکه روستایی به 100 درصد خواهد رسید، برق رسانی به آبادی ها در صورت داشتن شرایط لازم مانند کسب مجوزهای لازم از منابع طبیعی و بنیاد مسکن تا خاتمه دولت اجرا شده و این آبادی ها به شبکه توزیع متصل خواهند شد.

مجری طرح برق رسانی روستایی کشور ادامه داد: در حال حاضر روستاهای بالای 10 خانوار همگی به شبکه برق متصل شده اند، با وجود تصور مردم در مورد محرومیت استان های سیستان و بلوچستان و کرمان در دسترسی به شبکه برق، این دو استان رتبه بالایی از لحاظ دسترسی به شبکه برق دارند به طوری که استان سیستان و بلوچستان پیش از انقلاب تنها 31 روستای برق دار داشته، درحالی که این تعداد، اکنون با رشدی 147 برابری در تعداد روستاهای برق دار کشور همراه بوده و در صدر استان های برخوردار از برق واقع شده است.

وی اضافه نمود: اگر بخواهیم تعداد مشترکان روستایی را به خانوار بیان کنیم، هم اکنون نزدیک به چهار و نیم میلیون خانوار به شبکه برق دسترسی دارند و برای خانوارهایی که در منطقه ها سخت گذر قرار داشته که حتی جهت حمل و نقل به آن منطقه ها احداث نشده نیز به وسیله بالگرد نسبت به انتقال تجهیزات اقدام کردیم.

به گفته این مقام مسوول، 220 روستا به علت نبود جهت ارتباطی، سخت گذر بودن و یا دور بودن از شبکه برق با استفاده از سیستم های خورشیدی، برق مورد احتیاج خود را دریافت می نمایند، البته استفاده از موتورهای دیزلی نیز با سوخت رسانی به وسیله بالگرد به منظور تأمین برق بعضی از روستاهایی که شرایط خاصی به لحاظ جغرافیایی دارد، از دیگر راهکارها برای برق دار کردن روستاهای دور از شبکه است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "3 هزار خانوار روستایی برق دار شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 هزار خانوار روستایی برق دار شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید