اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر با 5 روش!

به گزارش وبلاگ شخصی من، گیمرها، برنامه نویس ها، کارشناسان فراوری محتوا و افراد زیاد دیگری، برای بازدهی بیشتر یا تسریع در روند کاری خود، گاهی به اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر احتیاج دارند.

اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر با 5 روش!

گرچه شاید این احتیاج در چند دهه گذشته به سختی میسر بود، اما امروزه وصل کردن چند مانیتور به یک کامپیوتر می تواند به یاری نصب یک نرم افزار یا خرید کابل امکان پذیر باشد. در این مقاله حرف های تازه ای در حوزه اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر داریم.

نکات کلیدی

 • شرایط اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر را در ویندوزهای 7، 8 و 10 آسان تر می توان فراهم کرد.
 • استفاده از کابل HDMI ،VGA و DVI، از رایج ترین راهکارهای اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر محسوب می شوند.
 • امکان نصب Display Fusion برای استفاده از دو مانیتور در ویندوز 10 معمولاً با اختلال روبرو است.
 • بسیاری از ویژگی های Display Fusion در اتصال دو مانیتور به لپ تاپ معمولاً رایگان نیست.

چرا از چند مانیتور استفاده کنیم؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که استفاده از مانیتور دوم و اتصال دو مانیتور به لپ تاپ می تواند موجب آسان تر شدن و تسریع روند کار شما گردد. در این ترفند گردش و کلیک های کمتری در جریان است.

ضمن اینکه در زمان اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر فضای بصری بیشتری وجود دارد و می توان چندین کار را با هم مدیریت کرد. این ویژگی در شرکت ها و تیم های دیجیتال مارکینگ بسیار مؤثر است.

تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر را به کارشناسان خبره وبلاگ شخصی من بسپارید.

 • تعمیر کامپیوتر، لپ تاپ، ای مک، مک بوک
 • نصب ویندوز و رفع مسائل نرم افزاری
 • نصب آنتی ویروس و ویروس یابی
 • نصب انواع نرم افزارها
تعمیرات تخصصی نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر با تیم وبلاگ شخصی من

تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر را به کارشناسان خبره وبلاگ شخصی من بسپارید.

 • تعمیر کامپیوتر، لپ تاپ، ای مک، مک بوک
 • نصب ویندوز و رفع مسائل نرم افزاری
 • نصب آنتی ویروس و ویروس یابی
 • نصب انواع نرم افزارها
تعمیرات تخصصی نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر با تیم وبلاگ شخصی من

راهکارهای اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر

برای نصب دو مانیتور به یک کامپیوتر یا لپ تاپ به دانش یا ابزارهای خاصی احتیاج نیست؛ بلکه داشتن یکی از موارد ذیل کافی ست:

کابل HDMI

زمانی که می خواهیم اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر را امکان پذیر کنیم. داشتن رابط چندرسانه ای HDMI می تواند یاری کننده باشد.

از کابل (HDMI) به عنوان رابط اختصاصی صوت و تصویر یاد می گردد. البته این کابل تنها معطوف به کامپیوتر نیست؛ بلکه از این کابل برای انتقال داده به ویدئو پروژکتور یا تلویزیون های دیجیتال نیز استفاده می گردد.

نحوه کار کابل HDMI بسیار آسان است. تنها کافی ست پورت را به محل مخصوص اتصال وصل کنید.

کابل VGA

کابل VGA یا کانکتور یکی دیگر از رابط های محبوب و پیشرفته در حوزه اتصال مانیتور به کامپیوتر است.

این کابل که نخستین بار در سال 1987 در بازار جهانی ارائه شد، مخفف عبارت Video Graphics Array است. از VGA در انواع نمایشگرها دیجیتالی، ویدئو پروژکتور، اتصال دو مانیتور به کامپیوتر و غیره استفاده می گردد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر!

رابط DVI

رابط بصری دیجیتال (DVI) در واقع یک رابط نمایش ویدیویی محسوب می گردد که به وسیله کارگروه دیجیتال نمایشگر (DDWG) ساخته شده است.

از این رابط دیجیتال برای اتصال منابع ویدیویی ویدئو پروژکتورها، لپ تاپ ها، مانیتورها و غیره استفاده می گردد. این کابل برای انتقال محتوای ویدیوی دیجیتال دستگاه هایی تا وضوح 2560 * 1600 مورداستفاده قرار می گیرد.

رابط DisplayPort

DisplayPort نوعی کابل رابط برای انتقال همزمان صوت و تصویر است. DisplayPort کمی استانداردتر از کابل های HDMI محسوب می گردد.

در اغلب موارد از این کابل برای اتصال سه مانیتور به یک کارت گرافیک یا یک کیس استفاده می گردد.

این رابط پیشرفته و برتر می تواند یک نمایشگر 4K را تا 120 هرتز، 2 نمایشگر 4K با فرکانس 60 هرتز و حداکثر 4 نمایشگر با رزولوشن 2560 * 1600 در 60 هرتز را کنترل کند.

بیشتر بخوانید: آیا تبدیل مانیتور به تلویزیون امکان پذیر است؟

Display Fusion

Display Fusion یک برنامه نرم افزاری محسوب می گردد که اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر را میسر می نماید. با نصب این نرم افزار می توان پس زمینه هر مانیتور را سفارش سازی کرد و از هرکدام به طور جداگانه استفاده نمود.

روش نصب آسان، کاربری بالا و استفاده رایگان برای مدت زمان محدود از جمله ویژگی های این برنامه محسوب می گردد. البته نباید فراموش کنید که نصب این برنامه در ویندوزهای بالاتر از 7 امکان پذیر است.

نکته حائز اهمیت در هنگام نصب برنامه Display Fusion، اختلال این برنامه در ویندوز 10 است؛ چراکه استفاده از دو مانیتور در ویندوز 10 به یاری این برنامه با کمی اختلال روبرو می گردد.

ضمن اینکه تمام ویژگی های مثبت این برنامه به صورت رایگان در اختیار افراد قرار نمی گیرد؛ بلکه تنها مقدار کمی از مزایای این برنامه به صورت رایگان در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

کاربرد اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر

زمانی که برنامه نویس ها، گیمرها و سئوکاران ترفند اتصال چند مانیتور را به یک کامپیوتر را انجام می دهند، می توانند راندمان کاری خود را بالا برده و به مراحل اتمام کار نزدیک تر شوند.

بعلاوه در بعضی از موارد با نصب نرم افزار و هزینه خرید مانیتور نو می توان بدون هیچ هزینه اضافی روی 2 پروژه متفاوت متمرکز شد.

اتصال دو مانیتور به یک کامپیوتر

زمانی که می خواهیم اتصال 2 یا چند مانیتور را به یک کامپیوتر فراهم کنیم. کسب اطلاعات اولیه از ویندوز کامپیوتر، رم کامپیوتر و غیره بسیار یاری کننده است.

با دریافتن اطلاعات اولیه در خصوص سیستم کامپیوتر اکنون می توان تصمیم گرفت، استفاده از کابل برای اتصال کامپیوتر مناسب تر است یا نرم افزار اتصال دو مانیتور به یک کامپیوتر؟

گرچه در اغلب موارد استفاده از کابل و رابط ها معمولاً بهتر است اما در بعضی موارد می توان روی نرم افزارهای عامل اتصال 2 مانیتور حساب کرد.

استفاده از دو مانیتور در ویندوز 10

استفاده از دو مانیتور در ویندوز 10 میسر است؛ گرچه در اغلب موارد این اتصال تنها به یاری کابل امکان پذیر است، اما اجرای مراحل زیر می تواند اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر را امکان پذیر کند:

 • نصب کابل HDMI یا VGA و …
 • کسب اطمینان از نصب صحیح کابل
 • فشردن کلید لوگوی ویندوز +P و انتظار گزینه نمایش
 • انتخاب قسمت System، سپس Display
 • در این مرحله رایانه باید به طور اتوماتیک مانیتورهای متصل را شناسایی می نماید
 • تعداد نمایشگرها روی دسکتاپ نمایش داده خواهند شد.
 • درصورتی که مانیتورها مشاهده نشدند، Multiple displays و سپس Detect را انتخاب کنید.
 • هنگامی که تنظیمات خود را انتخاب کردید، Apply را انتخاب کنید.

نکته: در صورت هرگونه ابهام یا سؤال می توانید از متخصصان حرفه ای تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ یاری بگیرید.

نمایش دو تصویر در یک مانیتور

در ابتدا بخش لازم به ذکر که بگوییم این قابلیت برای ویندوز 7 و 8 امکان پذیر است. هدف از این قابلیت امکان تمرکز بر چند پروژه و درعین حال پاسخ به ایمیل یا تماس های تصویری است.

برای نمایش دو تصویر در یک مانیتور در ویندوز 7 و 8 تنها کافی است مراحل زیر را با دقت انجام دهید:

 • ابتدا روی دسکتاپ ویندوز کلیک راست نموده و از منوی بازشده گزینه Screen Resolution را انتخاب کنید.
 • در این حین صفحه نو باید ایجاد گردد. درصورتی که مشاهده نشد، منوی کشویی کنار روی Multiple Displays کلیک نموده و سپس Extend This Displays را انتخاب نمایید.
 • با انتخاب Make This My Main Display نمایشگر اصلی شامل 2 قسمت خواهد شد.
 • روی گزینه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال گردد.
 • وابسته به سلیقه خود می توانید پس زمینه 2 نمایشگر خود را تغییر دهید.

نکته: اگر با وجود انجام تمامی مراحل فوق نتوانستید مانیتور را به دو قسمت تقسیم کنید، حتماً از کابل های نامبرده به یاری تلویزیون دیجیتال برای رفع احتیاج خود بهره ببرید.

اتصال دو مانیتور به لپ تاپ

گرچه اتصال دو یا سه مانیتور به لپ تاپ یا کامپیوتر ایده ای کاربردی است اما قبل از هر اقدامی آنالیز سیستم عامل، کارت گرافیک، آنالیز پورت کامپیوتر و غیره بسیار حائز اهمیت است.

زمانی که می خواهیم اتصال چند مانیتور را به یک کامپیوتر یا لپ تاپ فراهم کنیم، به طور حتم کار با ویندوزهای شناخته شده ای نظیر 7،8 و 10 آسان تر است.

در این ویندوزها در صورت خروجی خوب کارت گرافیک و داشتن یک پورت و کابل مناسب، وصل کردن چند مانیتور به یک لپ تاپ به یاری خود سیستم انجام می گردد. تنها نکته کلیدی در این اتصال روشن بودن کیس کامپیوتر است.

برای اتصال مانیتورها به لپ تاپ علاوه بر استفاده از کابل DP، DVI، VGA و …، به دلخواه امکان استفاده از نرم افزار اتصال دو مانیتور به یک کامپیوتر نیز امکان پذیر است.

تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر با تیم وبلاگ شخصی من

چطور چند مانیتور را به یک کامپیوتر وصل کنیم؟

پاسخ به این سؤال که چطور چند مانیتور را به یک کامپیوتر وصل کنیم، با توجه به گفته های فوق بسیار آسان است.

با توجه به این موضوع زمانی که می خواهید اتصال چند مانیتور را به یک کامپیوتر را فراهم کنیم، باید به موارد ذیل توجه ویژه ای داشته باشید:

 • آنالیز و معین نوع پورت خروجی
 • ترتیب یا خرید یک کابل برای اتصال مانیتورها
 • اتصال یک سر کابل به درگاه خروجی رایانه
 • روشن کردن کامپیوتر به منظور شناسایی مانیتور نو
 • نصب Display Fusion (در صورت عدم خرید کابل)

اتصال سه مانیتور به یک کارت گرافیک

گاهی به هر دلیلی مشکل مخاطب با یک یا دو مانیتور رفع نمی گردد. این احتیاج معمولاً در گیمرهای حرفه ای به شدت احساس می گردد.

در چنین شرایطی اتصال سه مانیتور به یک کامپیوتر می تواند چاره ساز باشد. در وهله اول با آنالیز کارت گرافیک می توان تشخیص داد که امکان اتصال سه مانیتور به کارت گرافیک میسر است یا خیر؟

چراکه امروزه با توسعه و توسعه کارت گرافیک می توان شاهد کارت گرافیک هایی با سه یا چند پورت یا خروجی بود. شرکت AMD با ابداع کارت گرافیک هایی با خروجی 6 تایی شرایط را بسیار آسان تر نموده است.

در این شرایط برای اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر تنها وجود چند کابل برای اتصال نمایشگرها کافی ست. با وجود این ویژگی مجذوب کننده، اما فراموش نکنیم که همزمان با افزایش مانیتورها، کیفیت و رزولوشن تصاویر نمایش داده شده به وسیله مانیتورها نیز کاهش خواهد یافت. ارتقای کارت گرافیک یکی از راهکارهایی است که در این شرایط به یاری شما می آید.

مزایای اتصال چند مانیتور به کامپیوتر

 • توسعه فضای بصری
 • تسریع در روند کار
 • افزایش بهره وری
 • رضایت کاربر
 • انجام چند کار متفاوت در یک سیستم

معایب اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر

باوجود تمام مزایای اتصال دو مانیتور به یک کامپیوتر، بر هیچ کس پوشیده نیست زمانی که بستر اتصال چند مانیتور را به یک کامپیوتر را فراهم می کنیم، شرایط را برای حواس پرتی فراهم خواهیم کرد.

ضمن اینکه وجود 2 مانیتور هزینه بیشتری را در کنار فضای کمتر را فراهم می نماید که این موضوع به خودی خود می تواند برای بعضی یک چالش بزرگ باشد.

بیشتر بخوانید: اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر با 5 روش!

جمع بندی

نباید فراموش کنید که اتصال چند مانیتور تنها معطوف به شغل یا شرکت خاصی نیست؛ بلکه زمانی که اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر را فراهم می کنیم، بستر مناسبی برای استفاده چندجانبه از کامپیوتر فراهم می گردد.

این اقدام کم هزینه در وهله اول با آنالیز پورت و خرید کابل HDMI یا VGA و غیره میسر است. در نهایت نباید فراموش کنید که در این شرایط و برای اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر شما می توانید از خدمات نرم افزاری و سخت افزاری وبلاگ شخصی من بهره ببرید. سپاس گزاریم که تا خاتمه این مقاله با ما همراه بودید.

حتماً تجربیات خود در زمینهٔ استفاده از چند مانیتور را با وبلاگ شخصی من به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

الزامات سخت افزاری قبل از اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر چیست؟

قبل از اقدام به اتصال دو یا چند مانیتور به کامپیوتر یا لپ تاپ، تحقیق در خصوص مانیتورهای خریداری شده بسیار حائز اهمیت است.

در چنین شرایطی و با افزایش روزانه قیمت های مانیتور، انتخاب یک محصول باکیفیت در کنار خرید کابل های باکیفیت تر از اهمیت بالایی برخوردار است.

مانیتور مناسب برای اتصال دو مانیتور به کامپیوتر چیست؟

این موضوع وابسته به سلیقه هر شخص فرق دارد؛ اما به طورکلی صفحه نمایش های 24 اینچ، 27 اینچ، 34 اینچ کاربرپسندتر از سایر صفحه نمایش ها برای استفاده طولانی مدت هستند.

البته امکان استفاده از مانیتورهای بزرگ تر یا کوچک تر نیز امکان پذیر است.

چرا باید برای اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر کابل تهیه کنیم؟

دلیل این موضوع واضح است؛ زیرا HDMI یا VGA و غیره نسبت به برنامه Display Fusion بازدهی و کیفیت بیشتری دارند.

ضمن اینکه خرید کابل، ارزان تر از سایر راه های گفته شده است.

منبع: آچاره

به "اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر با 5 روش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر با 5 روش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید