لپ تاپ فلزی در برابر پلاستیکی؛ کدام بدنه انتخاب بهتری است؟

به گزارش وبلاگ شخصی من، در زمینه بدنه لپ تاپ ها، هنگام خرید معمولا باید بین بدنه فلزی و پلاستیکی دست به انتخاب بزنید. هرکدام از این موارد مزایا و معایب خود را دارند، اما دقیقا کدام یک بهتر است؟ در ادامه به مزایا و معایب لپ تاپ های فلزی و پلاستیکی می پردازیم تا برای خرید مدل تازه، بتواند راحت تر تصمیم بگیرید.

لپ تاپ فلزی در برابر پلاستیکی؛ کدام بدنه انتخاب بهتری است؟

دوام و کیفیت ساخت

زمانی که صحبت از دوام لپ تاپ می شود، طبیعتا در این زمینه مدل های فلزی حرف بیشتری برای گفتن دارند. به طور معمول، یک شاسی فلزی محکم تر است و در مقابل بدنه پلاستیکی می تواند در برابر فشار بیشتری از خود مقاومت نشان دهد. این یعنی اگر مثلا لپ تاپ از دست شما بیفتد یا تحت فشار فیزیکی زیادی قرار بگیرد، احتمال آسیب رسیدن به مدل فلزی کمتر از مدل پلاستیکی خواهد بود. با این حال، واقعیت این است که مدل های فلزی بیشتر در معرض فرو رفتگی و خط و خش قرار دارند.

البته این موضوع به معنای ضعیف بودن بدنه لپ تاپ های پلاستیکی نیست. لپ تاپ های پلاستیکی باکیفیت می توانند مقاومت خوبی از خود نشان بدهند و در ضمنً مدل های پرچم دار و باکیفیت در بخش های کلیدی بدنه از قطعات فلزی استفاده می کنند. بنابراین قبل از خرید لپ تاپ و فارغ از اینکه بدنه آن پلاستیکی یا فلزی است، حتما نگاهی به بررسی های انجام شده بیندازید زیرا در این بررسی ها معمولا به مقاومت بدنه لپ تاپ هم اشاره می شود.

مجذوب کنندهیت و طراحی

مجذوب کنندهیت ظاهری لپ تاپ یک موضوع کاملا سلیقه ای است و شاید مدلی که برای شما مجذوب کننده به نظر برسد، برای یک نفر دیگر اصلا زیبا نباشد. با این حال، عمدتا کاربران به لپ تاپ های فلزی علاقه زیادی نشان می دهند زیرا حس خوبی به کاربر منتقل می کنند. لپ تاپ های فلزی معمولا در رنگ هایی مانند نقره ای، خاکستری و رزگلد راهی بازار می شوند. اما در طرف مقابل، لپ تاپ های پلاستیکی می توانند تنوع رنگی بیشتری داشته باشند. بنابراین اگر دنبال رنگ مجذوب کننده برای بدنه لپ تاپ خود هستید، احتمالا مدل های پلاستیکی بهتر می توانند نظر شما را جلب کنند.

اما از نظر طراحی، این موضوع به شرکت سازنده بستگی دارد و جنس استفاده شده در بدنه یک عامل مشخص کننده نیست. بنابراین هنگام خرید لپ تاپ، باید ببینید که آیا طراحی لپ تاپ موردنظر می تواند به بهترین شکل نیازهای شما را برطرف کند یا نه. زیرا مجذوب کنندهیت ظاهری فقط بخشی از موضوع محسوب می شود و یک طراحی خوب باید کاربردی هم باشد.

عملکرد و کاربرد

مواد استفاده شده در بدنه لپ تاپ لزوما یک عامل مشخص کننده در عملکرد آن نیست. در عوض برای عملکرد لپ تاپ باید به معینه هایی مانند پردازنده، گرافیک، رم و حافظه داخلی توجه کنید. با این حال، باید خاطرنشان کنیم که بدنه لپ تاپ در زمینه مدیریت گرمای تولید شده از طرف قطعات می تواند نقش مهمی داشته باشد. لپ تاپ های فلزی معمولا بهتر گرما را دفع می کنند که همین موضوع می تواند در عملکرد لپ تاپ تاثیرگذار باشد. در مورد لپ تاپ های پلاستیکی هم باید بگوییم که اگر به اندازه کافی دارای سیستم های خنک کننده نباشند، ممکن است بیشتر از حد انتظار داغ شوند.

این موضوع هم به این دلیل که فلز استفاده شده در لپ تاپ های فلزی، می تواند به تنهایی به عنوان هیت سینک غیبرطرفال عمل کند. در همین زمینه می توانیم به نسل های تازه مک بوک ایر اشاره کنیم که فاقد فن هستند ولی به لطف چیپست کم مصرف و البته استفاده از بدنه فلزی، کاربران چندان با داغ شدن بدنه روبرو نمی شوند.

وزن و حمل و نقل

اگر می خواهید مرتبا لپ تاپ را جابجا کنید، پس بدون شک باید به وزن آن توجه نشان دهید. لپ تاپ های فلزی، به خصوص مدل های آلومینیومی، از نظر وزن تفاوت زیادی با لپ تاپ های پلاستیکی ندارند. اما در کل برای وزن لپ تاپ، عوامل زیادی اثرگذار هستند و نمی توانیم فقط به چند مورد خاص بپردازیم. اما در هر صورت قبل از خرید لپ تاپ تازه، بدون شک باید ببینید وزن آن چقدر است. زیرا مثلا اگر چندان لپ تاپ را جابجا نمی کنید، این موضوع اهمیت زیادی برای شما نخواهد داشت. اما اگر می خواهید مرتبا در مکان های مختلف از آن بهره ببرید، پس بدون شک وزن لپ تاپ اهمیت دوچندانی برای شما خواهد داشت.

قیمت

به طور کلی، لپ تاپ های فلزی قیمت بالاتری نسبت به مدل های پلاستیکی دارند زیرا مواد استفاده شده در آن ها گران تر است. اما این موضوع همواره صحت ندارد و گاهی اوقات لپ تاپ های پلاستیکی هم با قیمت بالاتری نسبت به مدل های فلزی راهی بازار می شوند. طبیعتا در این زمینه، سخت افزار استفاده شده نقش مهم تری را ایفا می کند.

زمانی که می خواهید یک لپ تاپ بخرید و با توجه به بودجه خود چند گزینه را معین کرده اید، باید تمام ویژگی های را در نظر بگیرید. این یعنی به دلیل اینکه یک لپ تاپ از بدنه فلزی بهره می برد، نباید در فکر شما جایگاه بالاتری پیدا کند. در عوض باید ببینید که در مجموع، کدام مدل لپ تاپ می تواند نیازهای شما را بهتر برطرف کند. بنابراین اگرچه لپ تاپ فلزی حس بهتری به کاربر منتقل می کند، ولی ویژگی های بسیار مهم تری هم وجود دارد که بهتر است آن ها را در اولویت قرار دهید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ

به "لپ تاپ فلزی در برابر پلاستیکی؛ کدام بدنه انتخاب بهتری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لپ تاپ فلزی در برابر پلاستیکی؛ کدام بدنه انتخاب بهتری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید