استفاده از برچسب های کوچک به جای تجهیزات سونوگرافی!

به گزارش وبلاگ شخصی من، مهندسان دانشگاه MIT به تازگی یک برچسب طراحی نموده اند که قادر است تصاویر و ویدئو های زنده از اندام های داخلی و بافت های بدن انسان ایجاد کند. این برچسب که به میزان یک تمبر است، با چسبیدن به پوست انسان می تواند به مدت 48 ساعت سونوگرافی مداوم از اندام های داخلی ارائه دهد.

استفاده از برچسب های کوچک به جای تجهیزات سونوگرافی!

به گزارش وبلاگ شخصی من، تصویربرداری اولتراسوند راهکاری امن برای کنترل عملکرد بدن است که تصاویر زنده از اندام های داخلی بیمار را در اختیار پزشکان قرار می دهد.

تکنسین ها برای ثبت این تصاویر، با استفاده از میله ها و کاوشگر های اولتراسوند امواج صوتی را به داخل بدن راهنمایی می نمایند. این امواج پس از انعکاس می توانند تصاویری واضح از قلب، ریه ها و سایر اندام های داخلی انسان ارائه دهند. در حال حاضر، تصویربرداری اولتراسوند احتیاج به تجهیزات حجیم و تخصصی دارد که فقط در بیمارستان ها و مطب های پزشکان موجود است. دستگاه تازه بدون احتیاج به تجهیزات تخصصی به راحتی روی پوست بیمار می چسبد و اطلاعات دقیقی را از داخل بدن بیماران ارائه می دهد.

این برچسب ها پس از آزمایش بر روی چندین داوطلب، توانستند تصاویر زنده و واضحی از رگ های خونی اصلی و اندام های داخلی مانند قلب، ریه ها و معده فراوری نمایند. برچسب ها توانستند تغییراتی که در هر اندام اتفاق می افتاد را به خوبی به ثبت برسانند. زیرا داوطلبان در این مدت فعالیت های مختلفی از جمله نشستن، ایستادن، آهسته دویدن و دوچرخه سواری را انجام می دادند. طراحی فعلی این دستگاه مستلزم اتصال برچسب ها به ابزار هایی است که امواج صوتی بازتاب شده را به تصاویر تبدیل می نمایند.

محققان خاطرنشان می نمایند که این برچسب ها حتی در حالت فعلی نیز می توانند کاربرد های فوری داشته باشند؛ به عنوان مثال می توانند مانند برچسب های EKG مانیتورینگ قلب در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گیرند و بدون احتیاج به تکنسین تصویر برداری به طور مداوم از اندام های داخلی تصویربرداری نمایند. در صورتی که بتوان این دستگاه ها را بصورت بی سیم طراحی کرد، می توان آن ها را به محصولات تصویربرداری پوشیدنی تبدیل کرد که بیماران می توانند از مطب پزشک به خانه برده و یا حتی از داروخانه خریداری نمایند.

ژوانه ژائو نویسنده ارشد این مطالعه و استاد مهندسی مکانیک و عمران می گوید: هدف ما این است که در نهایت چند برچسب به مکان های مختلف بدن بیمار چسبیده باشد و تلفن همراه با ارتباط با این برچسب ها و با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی بتواند اطلاعات را به راحتی تجزیه و تحلیل کند. ما دوره تازهی از تصویربرداری پوشیدنی را شروع نموده ایم. با چسباندن چند تکه برچسب روی بدن، می توانید اندام های داخلی خود را ببینید.

منبع: mit

منبع: فرارو

به "استفاده از برچسب های کوچک به جای تجهیزات سونوگرافی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از برچسب های کوچک به جای تجهیزات سونوگرافی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید