اهمیت برقراری تهویه مناسب در منازل در دوران کرونا

به گزارش وبلاگ شخصی من، عباس شاهسونی رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درخصوص نقش و اهمیت برقراری تهویه در منازل در همه گیری کووید 19، با بیان اینکه شناسایی راه های انتقال ویروس کرونا نقش مهمی در کنترل و مدیریت بیماری کووید 19 دارد، اظهار کرد: فرضیه های اولیه سازمان بهداشت جهانی بر اساس تجربیات SARS-COV2 در سال 2002 این بود که ویروس کووید 19 به وسیله هوا و قطرات تنفسی (دراپلت) پتانسیل ایجاد بیماری را دارد.

اهمیت برقراری تهویه مناسب در منازل در دوران کرونا

او اضافه کرد: براساس شیوه نامه های بهداشتی وزارت بهداشت، استراتژی هایی که جهت کاهش انتقال ویروس به وسیله تماس دست ها با محیط و سطوح آلوده به ویروس استفاده می گردد، شامل گندزدایی سطوح با احتمال آلودگی و ضد عفونی کردن و شستن دست ها با آب و صابون پس از تماس با هر فرد یا اشیای مشکوک و در صورت دردسترس نبودن آب و صابون، ضد عفونی کردن دست ها است. همچنین، راه حل هایی که به منظور قطع زنجیره انتقال و مدیریت بیماری به وسیله انتقال با قطرات تنفسی ارائه شده است، شامل رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک است.

شاهسونی ادامه داد: براساس آخرین اطلاعات و با توجه به شواهد موجود و نتایج مطالعات مشاهده ای، مدلسازی و شبیه سازی های صورت گرفته درخصوص نحوه انتشار ویروس کووید 19 گزارش شده است که ویروس کووید 19 علاوه بر تماس با سطوح آلوده و قطرات تنفسی می توانند به وسیله آلاینده های هوا از قبیل آئروسل ها (ذرات معلق در هوا) که به شکل هوابرد هستند، انتقال یابند.

او گفت: قطرات تنفسی دارای قطر بالاتر از 5 میکرون هستند که در طی فاصله 2 متر ته نشین می شوند که با رعایت فاصله می توان از شدت مواجهه کاست. از طرف دیگر جریانات هوا می تواند قطرات را جابجا کند که رعایت فاصله، پیشگیری کامل از انتقال بیماری را تامین نمی کند که توصیه می گردد از ماسک نیز استفاده گردد.

نقش پر اهمیت تهویه مطبوع در کاهش انتشار ویروس کرونا

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت همچنین درخصوص انتقال ویروس توسط آئروسل بیان نمود: قطر آئروسل های محتوی ویروس کمتر از 5 میکرون است که می توانند به صورت هوابرد در فضا معلق و پراکنده شوند. یافته های مطالعات نشان می دهد که برای کاهش خطر انتقال ویروس علاوه بر استراتژی های ذکر شده، احتیاج به تهویه مناسب است. تهویه هوا و تهویه مطبوع به خصوص در فضا های شلوغ، نقش مهمی در کیفیت هوای داخل و کاهش انتشار ویروس کووید 19 را دارند.

نکاتی برای تهویه منازل در دوران کرونا

شاهسونی در ادامه به ارائه توصیه هایی برای تهویه منازل و واحد های مسکونی در زمان همه گیری کووید 19 پرداخت و اضافه کرد: نکته مهم این است که خانه امن ترین مکان است. صرف نظر از نوع خانه ای که در آن زندگی می کنیم، باید تا آنجا که ممکن است در آنجا بمانیم تا شیوع بیماری کووید 19 را کاهش دهیم. تا زمانی که یکی از اعضای خانه آلوده نگردد، خانه ها به طور کلی امن ترین محیط زندگی ما هستند. از طرفی تماس با دنیای خارج اجتناب ناپذیر است و احتمال وجود منبع عفونت در خانه یا ورود آن به خانه وجود دارد. احتیاط است که اقدامات احتیاطی منطقی در خانه افراد انجام گردد تا در حین شیوع بیماری تا آنجا که ممکن است ایمن باشند.

در منازل باید ترجیحا تهویه طبیعی با استفاده از پنجره ها و درب ها فراهم گردد

او ادامه داد: بر اساس توصیه های مندرج در راهنما های مرکز کنترل بیماری ها، تاحد امکان تماس افراد به حداقل برسد. باید ترجیحا تهویه طبیعی با استفاده از پنجره ها و درب ها فراهم گردد. نرخ تهویه بستگی به مساحت منزل و فضای بسته، تعداد افراد ساکن، تعداد پنجره ها و درب ها دارد. باید به گونه ای برنامه ریزی گردد که به ازای هر نفر در منزل و فضا های بسته حداقل 7 الی 10 لیتر در ثانیه هوا تامین گردد. همچنین، باید هوای منزل و فضا های بسته 2.5 تا 6 بار در ساعت تعویض گردد. در صورتیکه هوای فضای بسته 4 بار در ساعت تعویض گردد، پس از مدت زمان 37 دقیقه 90 درصد از هوای آلوده از فضای بسته خارج می گردد.

بازگذاشتن پنجره های مقابل هم در ساختمان ها

شاهسونی با بیان اینکه بهترین حالت تهویه طبیعی زمانی فراهم می گردد که پنجر های مقابل هم در ساختمان باز شوند، بیان نمود: در صورت باز بودن پنجره های مقابل هم در ساختمان ظرف مدت زمان 5 دقیقه، 90 درصد آلودگی کاهش می یابد.

او بیان نمود: به منظور حفظ شرایط آسایش حرارتی معمول و قابل قبول، سیستم های تهویه مطبوع باید فعال و مطابق با دستورالعمل های آن نگهداری شوند، که به طور معمول در محدوده 25-20 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 60-40 درصد است.

ضرورت استفاده مداوم از فن های مکشی در سرویس های بهداشتی

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با تاکید براینکه سیستم های تهویه مکانیکی (فن های مکشی) منزل به منظور تأمین حداقل میزان جریان هوای مورد نظر، باید همواره روشن باشند، گفت: فن های مکشی در سرویس های بهداشتی و توالت باید در هر شرایط ممکن استفاده شوند. حتی المقدور، باید به طور مداوم فعال و درب توالت ها بسته باشند.

او با بیان اینکه در صورتیکه شرایط آب و هوایی اجازه دهد می توان از سیستم های سرمایش تابستانی (کولر) جهت تهویه هوا در منازل استفاده کرد، یادآوری کرد: اگر سیستم های تهویه مکانیکی (فن های مکشی) در منزل وجود نداشته باشد، بازکردن چند پنجره و دریچه قابل قبول است.

شاهسونی بیان نمود: در صورت وجود، دستگاه های تصفیه نماینده هوای مجزا و مجهز به فیلتر ذرات باید به طور مداوم فعال باشند. در صورت تعداد ناکافی، باید در محلی که بیشتر افراد خانوار وقت خود را می گذرانند، قرار گیرند. همچنین، در صورت خرید دستگاه های تهویه جدید، سیستم های با فیلتر های با بازده بالا مانند MERV14 یا بالاتر انتخاب شوند.

او در ادامه درخصوص توصیه های لازم برای منازل دارای سیستم تهویه مطبوع در زمان همه گیری کووید 19، گفت: برخی از منازل دارای سیستم های تهویه مطبوع با هوای اجباری هستند که هوا را در خانه به وسیله کانال دوباره وارد گردش می نمایند. در این منازل اغلب دستگاه های کنترل هوا دارای قابلیت تعبیه و تعویض فیلتر هستند. درصورت امکان چنین فیلتر هایی باید به فیلتر های با راندمان بالا مانند MERV14 یا بالاتر مجهز شوند.

سیستم های تهویه مطبوع باید تا حد امکان به طور مداوم فعال باشند

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با بیان اینکه هنگام تعویض فیلتر ها که ممکن است حاوی ذرات مملو از ویروس باشند، استفاده از تجهیزات حفاظت فردی توصیه می گردد، عنوان نمود: سیستم های تهویه مطبوع باید تا حد امکان به طور مداوم فعال باشند، مانند استفاده از ترموستات های هوشمند؛ همچنین، از اشعه ماوراء بنفش میکروب کش بر اساس دستورالعمل های سازنده و با تاکید بر رعایت اصول ایمنی و حفاظتی استفاده از آن ها نیز می توان استفاده کرد.

شاهسونی در ادامه همچنین در مورد توصیه های لازم برای آپارتمان ها در زمان همه گیری کووید 19، اظهار کرد: در ساختمان هایی که چندین واحد مسکونی وجود دارند (به عنوان مثال آپارتمان) و فردی در ساختمان مبتلا باشد، باید مراقبت بیشتری جهت کاهش خطر سرایت آلودگی از یک واحد به واحد دیگر صورت گیرد و همواره مقداری آب در سیفون های لوله کشی وجود داشته باشد.

او ادامه داد: در این ساختمان ها، سیفون ها در کلیه زهکشی های لوله کشی نباید خشک شوند. ساده ترین اقدام این است که از هر سینک ظرفشویی، دوش، وان و آبگیری کف، حداقل یک بار در روز استفاده گردد. 30 ثانیه جریان کافی است.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت همچنین گفت: توصیه می گردد که واحد مسکونی را نسبت به هر فضای مشترک مجاور، مانند یک راهرو تحت فشار مثبت نگه دارید. پنجره های باز را به حداقل برسانید، مگر اینکه به منظور رعایت حداقل شرایط تهویه یا حفظ سطح قابل قبول درجه حرارت و رطوبت داخلی ضروری باشد و هر روزنه ای که ممکن است باعث جریان هوا به محل سکونت گردد باید با درزگیر، کف، پلاستیک یا مواد مشابه مهر و موم گردد.

منبع: همگردی

به "اهمیت برقراری تهویه مناسب در منازل در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت برقراری تهویه مناسب در منازل در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید