تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت ها ، قیمت برنج ایرانی چقدر شده است؟

به گزارش وبلاگ شخصی من، قیمت برنج ایرانی طی مدت اخیر فرایند صعودی داشته و بر اساس بعضی مشاهدات به رقمی بین 38 تا 45 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است.

تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت ها ، قیمت برنج ایرانی چقدر شده است؟

این افزایش قیمت سبب شده تا تقاضا برای برنج ایرانی کاهش یابد و بخشی از برنج فراوریی داخل به فروش نرسد. قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی در همین خصوص گفته بود: به علت گرانی ها برنج روی دست بنکداران مانده است.

در این بین دو ایده عرضه برنج ایرانی در بورس و آزادسازی صادرات برای تحریک تقاضا و فروش برنج ایرانی مطرح شده است که این مسئله خود با نظرات موافق و مخالف و گاها متناقضی همراه است.

بعضی معتقد هستند که ورود برنج به بورس سبب رشد قیمت ها خواهد شد و از طرف دیگر بعضی معتقد هستند با ورود برنج به بورس دلالی ها کاهش می یابد و فروشندگان و خریداران مستقیما با یکدیگر معامله خواهند کرد.

جبران کاهش 18 درصدی فراوری برنج ایرانی با عرضه برنج خارجی / کمبودی در برنج خارجی وجود ندارد

پیش از این سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در مورد واردات برنج گفته بود: کمبودی در حوزه برنج خارجی وجود ندارد. با توجه به خشکسالی ها، برنج فراوری داخل کاهش 18 درصدی داشته است، اما با عرضه برنج خارجی به بازار سعی بر این است که این کمبود جبران گردد.

وی اضافه نمود: براساس قانون در زمان کشت برنج داخلی، واردات ممنوع است و تنها از محل ذخایر راهبردی، برنج خارجی وارد بازار می گردد که در این مورد هم کمبودی وجود ندارد و براساس قانون، این ممنوعیت واردات تا زمان مقرر ادامه می یابد.

گفتنی است طی 150 روز ابتدایی سال گذشته نزدیک به 500 هزار تن برنج وارد کشور شده بود و این در حالی است که این رقم برای مدت مشابه امسال کمتر از 200 هزار تن بوده است؛ این مسئله بیانگر کاهش 60 درصدی واردات برنج به کشور است.

هرچند که به عقیده بسیاری از فعالان این حوزه، اندازه عرضه برنج خارجی تاثیری بر قیمت برنج ایرانی نخواهد داشت و با در نظر گرفتن اینکه به علت رشد قیمت تقاضا برای آن کاهش یافته است، این سؤال پیش می آید که سرنوشت برنج های موجود در گمرکات کشور به کجا خواهد رسید.

با توجه به اینکه پیش از این بعضی نگرانی ها در مورد احتمال فساد بعضی از محموله های برنج مطرح شده بود، تصمیم گیری در این خصوص و مشخص تکلیف محموله های موجود در گمرک از اهمیت بالایی برخودار است و انتظار می رود نهادهای مسئول هرچه سریع تر نسبت به آن واکنش نشان دهند.

گفتنی است، بعضی به صورت مداوم بر این نکته تأکید داشتند که ممنوعیت واردات برنج در فصل کاشت برنج ایرانی سبب شده است تا قیمت این کالای اساسی افزایش یابد و موجب کاهش عرضه برنج خارجی در بازار شده است. بعلاوه ابهاماتی درباره رسوب برنج در یک ماه گذشته هم مطرح شده بود که فعلا خبری از این محموله ها نیست.

این در حالی است که بعضی کارشناسان تاکید دارند، اندازه عرضه برنج خارجی تأثیری بر قیمت برنج ایرانی نخواهد داشت؛ ضمن اینکه در حال حاضر برنج ایرانی هم در بازار وجود دارد اما به علت رشد قیمت تقاضا برای آن کاهش یافته است.

بر خلاف دیدگاه قبلی، بعضی این ایده را مطرح می نمایند که رشد قیمت برنج ایرانی به دستمایه ای برای بعضی افراد تبدیل شده است تا بتوانند از این طریق به دستگاه های مسئول فشار وارد نمایند تا واردات برنج خارجی در فصل ممنوعیت تسهیل گردد.

منبع: تسنیم

مهم ترین اخبار بازارهای مختلف را در صفحه بازار وبلاگ شخصی من دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت ها ، قیمت برنج ایرانی چقدر شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت ها ، قیمت برنج ایرانی چقدر شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید