تردد اتوبوس ها با 40درصد ظرفیت در دوران کرونا

به گزارش وبلاگ شخصی من، خبرنگاران : در 6 ماه ابتدایی سال جاری حدود 36 میلیون مسافر در قالب 4.7 میلیون سفر جابه جا شدند.

تردد اتوبوس ها با 40درصد ظرفیت در دوران کرونا

به گزارش وبلاگ شخصی من؛ این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 47.5 درصد در تعداد مسافر کاهش داشته است، همچنین 30.5 درصد در تعداد سفر با کاهش روبرو هستیم.

داریوش باقرجوان ، در تشریح میزان جابه جایی مسافر در 6 ماه ابتدایی سال جاری در مدل حمل و نقل عمومی جاده ای خبرگزاری فارس گفت: تعداد مسافر در این مدت از تعداد سفر، بیشتر کاهش یافته است و این نشان از رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سفرها دارد، ما تعداد سفرها را افزایش دادیم تا تعداد کمتری مسافر در هر سفر داخل اتوبوس ها قرار گیرند.

داریوش باقرجوان افزود: البته این آمار متوسط کشوری است و ممکن است در سفری هم، سهوا یا عمدا پروتکل به صورت موردی رعایت نشده باشد اما کارشناسان ما در استان ها و در پایانه ها بر عملکرد ناوگان عمومی مسافری جاده ای نظارت دارند ضمن این که پلیس راه در رعایت پروتکل های بهداشتی توسط ناوگان عمومی مسافری جاده ای، نظارت دارد.

وی افزود: به هر حال نظارت های جدی برای کسانی که پروتکل ها و شیوه نامه های مقابله با کرونا را رعایت نمی نمایند مدنظر نهاده شده است.

استمرار ضدعفونی جایگاه اتوبوس ها

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه نمود: سازمان راهداری به محض ابلاغ شیوه نامه های مقابله با کرونا، بحث رعایت ضوابط را در دستور کار قرار داد، فروش اینترنتی بلیت ها گسترده تر و متنوع تر شد، ضد عفونی مستمر جایگاه ناوگان و بدنه ناوگان، ارائه بسته های بهداشتی و پک ماسک و دستکش در دستور کار نهاده شد و در پذیرایی ها فقط آب یکبار مصرف به مسافر داده می گردد.

باقرجوان اعلام کرد: از سوی دیگر بحث ورود مسافران به پایانه های مسافری و غربالگری مسافران مدنظر است که این موضوع توسط شهرداری ها در پایانه های مسافری انجام می گردد، ساختمان های پایانه های مسافری و ورود و خروج و فیزیک آن متعلق به شهرداری ها است و موضوع غربالگری توسط آنها به صورت جدی دنبال می گردد، همچنین ضدعفونی پایانه ها به صورت منظم انجام می گردد.

وی در پاسخ به این سوال که مردم در صورت روبروه با موارد عدم رعایت پروتکل ها از سوی راننده ها چه کاری انجام دهند؟ اضافه نمود: سامانه 1000141 و تلفن گویای 141 آماده دریافت نظرات و نقدها و شکایات مسافران است، مسافران هر جا با نقصی روبرو شدند یا متوجه کم کاری شدند حتماً این موضوع را با ما در میان بگذارند. سلامت عمومی برای همه مهم است و کوشش می کنیم در همه مدل های حمل و نقل و بخش جاده ای نیز سلامت مسافران آسیب نبیند.

برخورد با مسافری که ماسک نمی زند

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به ضوابط ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر زدن ماسک توسط مردم از درب منزل گفت: تضمین اجرای پروتکل ها لحظه به لحظه از حالت توصیه ای به حالت جرم انگاری پیش رفته است و ستاد مقابله با کرونا هم اخیراً در خصوص برخورد با کسانی که ماسک نمی زنند ضوابطی معین نموده است و بدین ترتیب تضامین اجرایی پروتکل های بهداشتی قوی تر می گردد.

وی افزود: ما هم اگر تا پیش از این از مسافر خواهش می کردیم که حتماً ماسک بزند امروز اگر مسافری ماسک نزند، این امکان وجود دارد که به مراجع رسمی اطلاع داده گردد و برخورد قانونی صورت گیرد.

باقرجوان ادامه داد: البته در بخش حمل و نقل عمومی جاده ای رعایت ضوابط به دقت انجام می گردد و معمولا مسافران خود رعایت می نمایند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره رعایت فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس ها و فروش بخشی از ظرفیت ناوگان برای سفرها (نظیر فروش 60 درصد ظرفیت پروازها) شرح داد: ضریب اشغال جایگاه در ناوگان ما به صورت متوسط در سال گذشته کمتر از 70 درصد بوده است، حال اگر متوسط 32 جایگاه در هر اتوبوس را در نظر بگیریم (اتوبوس با 25 جایگاه و اتوبوس با 44 جایگاه داریم)، برای این 32 جایگاه ضریب اشغال ناوگان در سال گذشته و پیش از شیوع کرونا حدود 62 درصد بوده است و در همین مدت مشابه در ایام کرونا 38 درصد بوده است، یعنی تقریبا کمتر از 40 درصد ظرفیت ناوگان تکمیل می گردد و مطمئنا در این 40 درصد هم مردم با توجه به توصیه های رعایت فاصله گذاری اجتماعی نسبت به چینش مناسب در اتوبوس اقدام می نمایند.

باقرجوان گفت: از سوی دیگر به رانندگان اتوبوس توصیه شده است در طول راستا حداقل توقف در مراکز اقامتی و خدماتیِ بین راهی که ازدحام مردم زیاد است، داشته باشند تا از نظر سلامت مسافران، با مسئله ای روبرو نشوند.

منبع: اقتصادنیوز

به "تردد اتوبوس ها با 40درصد ظرفیت در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردد اتوبوس ها با 40درصد ظرفیت در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید