دمر خوابیدن نوزاد چه خطراتی می تواند به دنبال داشته باشد؟

به گزارش وبلاگ شخصی من، دمر خوابیدن نوزاد خطرناک بوده و ممکن است باعث مرگ ناگهانی نوزاد شود.این اتفاق می تواند به علت بالا رفتن درجه حرارت بدن نوزاد و یا خفگی باشد

دمر خوابیدن نوزاد چه خطراتی می تواند به دنبال داشته باشد؟

نوزادان تازه به جهان امده بیشتر ساعات شبانه روز را در خواب هستند اما باید توجه داشته باشید که چگونگی خوابیدن نوزاد اهمیت زیادی دارد. اینکه نوزاد به شکم بخوابد یا به اصطلاح دمر بخوابد ممکن است مشکلاتی برای او به وجود آورد. در ادامه این مقاله به خطراتی که به واسطه دمر خوابیدن نوزاد او را تهدید می نماید و همچنین به اقدامات ایمن سازی خواب نوزاد اشاره خواهیم کرد.

حتما تا به امروز برای شما رخ داده است که از دیگران ماجرای مرگ ناگهانی نوزاد زیر یک سال یکی از آشنایان یا بستگان در هنگام خواب را شنیده باشید. مرگ ناگهانی نوزاد که از آن به سندرم مرگ ناگهانی نوزادان SIDS یا مرگ گهواره ای یاد می شود بدون هیچ هشدار و علایمی و معمولا در خواب رخ می دهد ، والدین و مراقبین نوزاد را غافلگیر می نماید و تشخیص نوع مرگ را نیز سخت می سازد. در بسیاری از موارد دلیل این مرگ های ناگهانی نحوه خوابیدن نوزاد است. در هر مرگ دوران کودکی، آنالیز صحنه باید با توجه به محیط خواب شامل سطح تختخواب، ملحفه آن، اشتراک محل خواب با بزرگسالان، خواهر و برادر، حیوانات و یا وجود هر نوع شی از قبیل اسباب بازی و بالش در رختخواب باشد.

بهترین مکان برای خوابیدن نوزاد

بهترین مکان برای خواب کودک تا یک سالگی یک گهواره یا تخت کوچک کنار تخت خودتان است. به این ترتیب شما به نوزادتان نزدیک هستید و در طول شب هم می توانید به او شیر بدهید. برای تغذیه کودک با شیر مادر می توانید او را به تخت خودتان بیاورید اما دوباره برای خوابیدن باید او را در تخت خودش بگذارید. گفتنی است که بیش از نیمی از مرگ و میرهای نوزادان به دلیل سندرم مرگ ناگهانی در تختخواب مشترک اتفاق می افتد بنابراین به والدین توصیه می شود نوزاد را در تختخواب خود نخوابانند چرا که احتمال خفگی او وجود دارد.

چرا نوزادان دچار مرگ ناگهانی می شوند؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که این سندرم زمانی رخ می دهد که کودکی که دارای یک بیماری زمینه ای است و بر روی شکم می خوابد و یا در محیطی قرار می گیرد که دارای هوایی بسیار گرم و آلوده به دود سیگار است یا گیر کردن کودک در بین یک جسم مانند لبه تختخواب یا گهواره یا بند پستانک و یا خواباندن در رختخواب خیلی نرم که راه تنفسی کودک را مسدود می نماید می تواند از جمله علل این سندرم باشد. به طور کلی عوامل زیر می تواند در بروز مرگ های ناگهانی نوزادان تاثیر داشته باشد:
  • دمر خوابیدن نوزاد
  • استفاده از تشک نرم و تخت ناامن
  • گرم شدن بیش از حد اتاق و نوزاد
  • جوان بودن بیش از حد مادر و عدم داشتن تجربه کافی
  • سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری و یا قرار داشتن نوزاد در معرض دود سیگار
  • استفاده از پتو و بالش خیلی نرم

دمر خوابیدن نوزاد چه خطراتی به دنبال دارد؟

وقتی شما نوزادی را دمر می خوابانید، سر و گردن او در رختخواب فرو می رود و تنفس برایش سخت می شود. این حالت زمانی که او را به صورت غیراصولی به پهلو هم بخوابانید، اتفاق می افتد، چون احتمال چرخش نوزاد بر روی شکمش وجود دارد و اگر کسی مراقبش نباشد، خطرساز خواهد بود. شواهد قوی در دست است که هر چه درجه حرارت هنگام خواب بالا رود خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک افزایش می یابد.

همچنین تحقیقات نشان می دهد که احتمال بروز مرگ های ناگهانی در بچه هایی که به جای خوابیدن بر پشت به روی شکم می خوابند بیشتر است. وی ادامه داد: وقتی کودک بر روی شکم می خوابد احتمال افزایش درجه حرارت بدنش بالا می رود، وقفه در تنفس رخ می دهد و هوای بازدمی خودش را تنفس می نماید و در نتیجه میزان دی اکسیدکربن در خون بالا می رود.

کم خطرترین شیوه را انتخاب کنید

شما می توانید نوزادتان را روی تختخواب و بدون احتیاج به بالشت همواره طاق باز بخوابانید، بدون آنکه برایش مسئله ای پیش بیاید. با این وجود این شیوه برای نوزادانی که زیاد استفراغ می نمایند، چندان مناسب نیست، چون ممکن است مایعات راه تنفسشان را ببندد، پس بهتر است از شیوه خوابانیدن به پهلو بهره ببرید. در این شیوه باید یک بالشت کوچک به ارتفاع 4 یا 5 سانتی متر برای نوزاد انتخاب کرد که زیر سر و گردن و شانه اش قرار بگیرد و سرش هم به سمت راست یا چپ کمی مایل باشد.

توصیه هایی برای ایمن سازی خواب نوزاد

- هیچ راهی وجود ندارد که عدم بروز این خطر را ضمانت کند ولی می توان با انجام اقداماتی این خطر را کاهش داد. بعضی از این اقدامات شامل موارد زیر می شود:

- دمر خوابیدن نوزاد ممکن است خطرآفرین شود. همواره نوزاد را به پشت بخوابانید تا احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهید.

- نوزاد را به تنهایی در تختخواب یک فرد بزرگسال نخوابانید.

- تختخواب خود را کنار پرده قرار ندهید چرا که ریسمان آن ممکن است موجب خفگی نوزاد شود.

- هرگز هنگام خواب سر نوزاد را نپوشانید و پتو را فقط تا روی سینه او بکشید.

- از بالش، لحاف و دیگر اشیای نرم پارچه ای در رختخواب استفاده نکنید.

- مطمئن شوید ملحفه ها یا قالب تختخواب به گونه ای نیست که سر نوزاد در آن گیر بیفتد.

- اجازه ندهید کسی در اطراف کودک شما سیگار بکشد.

- فضای اطراف کودک را در منزل، اتومبیل و یا سایر محیط ها عاری از دود نگه دارید.

- هیچ وقت نوزاد را حتی اگر خواب هم است، تنها نگذارید و حواستان به او باشد.

- همان طور که نباید نوزاد را در کنار یک فرد بزرگسال خواباند، بچه ها دیگر، به ویژه خردسالان را هم نباید کنار یک نوزاد خواباند.

- نباید شیر دادن به نوزاد را در حالت خواب آلودگی انجام داد یا اینکه اجازه داد سینه مادر برای مدت طولانی در دهان نوزاد باقی بماند. با روش صحیح شیر دادن نوزاد آشنا شوید.

منبع: setare.com

به "دمر خوابیدن نوزاد چه خطراتی می تواند به دنبال داشته باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمر خوابیدن نوزاد چه خطراتی می تواند به دنبال داشته باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید