رودخانه های یخچالی سریع تر از جنگل های استوایی کربن جذب می نمایند

به گزارش وبلاگ شخصی من، کارشناسان محیط زیست در یک پژوهش تازه دریافته اند که رودخانه های یخچالی در جذب کربن از جنگل های استوایی سریع تر عمل می نمایند.

رودخانه های یخچالی سریع تر از جنگل های استوایی کربن جذب می نمایند

به گزارش وبلاگ شخصی من، این کارشناسان در آنالیز روی آب های سرد متعلق به پهنه های یخ در قطب شمال مشاهده کردند که رودخانه های شمالی با سرعت بیشتری نسبت به جنگل های استوایی آمازون، کربن دی اکسید را از اتمسفر جذب می نمایند.

یافته های بدست آمده در تناقض با این باور است که رودخانه ها به نسبت زیادی منبع اصلی انتشار گاز کربن هستند.

یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه بریتیش کلمبیا در این باره می گوید: یافته های بدست آمده با آنالیز روی نمونه یخ آب حاصل از ذوب شدن پهنه های یخی در جزیره الزمیر در کانادا حاصل شده است. در خصوص وضعیت پهنه های یخ در دنیا درک درستی وجود دارد اما در خصوص این موضوع که یخ آب ها بعد از آنکه روانه رودخانه ها می شوند چه وضعیتی پیدا می نمایند اطلاعات کافی وجود نداشت.

به گزارش روزنامه گاردین، در رودخانه های مناطق معتدل موجودات گیاهی و جانوری، سطح بالاتری از تجزیه را موجب می شوند به این مفهوم که پهنه آبی میزان بیشتری از کربن دی اکسید را در اتمسفر منتشر می نماید. اما در رودخانه های یخچالی که شیری رنگ به نظر می آیند و برای حیات موجودات دریایی محیط چندان مناسبی نیستند، تجزیه موجودات ارگانیک بسیار کمتر رخ می دهد و در نتیجه فراوری کربن کمتری را نیز در پی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رودخانه های یخچالی سریع تر از جنگل های استوایی کربن جذب می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رودخانه های یخچالی سریع تر از جنگل های استوایی کربن جذب می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید