ظریف: ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد

به گزارش وبلاگ شخصی من، تهران (پانا)-وزیر امور خارجه، رای دیوان بین المللی دادگستری درباره رد استدلال های مخالفت آمریکا در پرونده تحریم های غیر قانونی علیه ایران را یک پیروزی حقوقی دیگر برای ایران خواند و گفت وقت آن فرا رسیده است که ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند شود.

ظریف: ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: دیوان بین المللی دادگستری اکنون تمام موارد استدلالی مخالفت مقدماتی ایالات متحده در پرونده مطروحه از جانب ایران در خصوص تحریم های غیرقانونی ایالات متحده را رد کرد. این یک پیروزی حقوقی دیگر برای ایران پس از حکم 3 اکتبر 2018 است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: ایران همواره و به صورت کامل قوانین بین المللی را محترم شمرده است. زمان آن فرارسیده است که ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند شود.

بر اساس گزارش سفارت ایران در هلند، دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) امروز، 15 بهمن ماه 1399 قاطعانه اعتراض های اولیه ایالات متحده آمریکا را در پرونده نقض عهدنامه 1334 رد و صلاحیت خود را برای رسیدگی به نقض تعهدات ایالات متحده آمریکا نسبت به اتباع، شرکت ها و دولت ایران وفق عهدنامه مزبور، احراز کرد.

دیوان بین المللی لاهه قبلاً در این پرونده، طی قرار موقتی به اتفاق آراء، دولت آمریکا را ملزم کرده بود که طبق تعهدات بین المللی خود وفق عهدنامه 1334، هر نوع مانع ناشی از اقدامات اعلام شده در 18 اردیبهشت 1397 را در ارتباط با صادرات آزاد دارو و تجهیزات پزشکی، اقلام غذایی و کشاورزی و قطعات و تجهیزات هواپیما و خدمات تأمین و نگهداری لازم برای ایمنی هواپیمایی به جمهوری اسلامی ایران، برطرف کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز از صدور رای صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری در پرونده نقض های عهدنامه مودت 1955 در لاهه خبر داد و گفت: دیوان با رد ایرادات مقدماتی آمریکا، خود را صالح به رسیدگی به دعوی اقامه شده علیه دولت ایالات متحده دانست و به این ترتیب پرونده وارد رسیدگی ماهوی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "ظریف: ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید