دلیل سنگینی سر و سردرد هواپیما چیست و چطور درمان می گردد؟

به گزارش وبلاگ شخصی من، وقتی قرار است سوار هواپیما بشوید با چه مسائلی دست به گریبانید؟ استرس دارید؟ از پرواز می ترسید؟ دچار سردرد و سنگینی سر در هواپیما می شوید؟ شاید تا پیش از این در نظرمان ترس از پرواز،یکی از شایع ترین مسائل موقع سفر با هواپیما بود، اما تحقیقات تازه نشان داده از هر 12 نفر، یک نفر در هواپیما دچار سردرد و سنگینی سر می گردد؛ مسئله ای که محققان اسمش را سردرد هواپیما گذاشته اند.

دلیل سنگینی سر و سردرد هواپیما چیست و چطور درمان می گردد؟

چرا سرمان سنگین می گردد؟

سردرد هواپیما برای اولین بار در سال 2004 در ادبیات پزشکی و به عنوان اتفاقی نادر مطرح شد. این نوع سردرد معمولا از یک طرف سر و به صورت ناگهانی آغاز می گردد و بیشتر روی پیشانی تاثیر می گذارد.

علت دقیق سردرد هواپیما هنوز معین نیست، اما محققان معتقدند چند عامل روی آن تاثیر می گذارد. شکل سینوس ها، ارتفاع، فشار کابین و حداکثر سرعت؛ اینها خلاصه ای از عوامل موثر در اینباره است.

محققان بعلاوه معتقدند مسافران ممکن است از کمبود خواب، استرس یا گردن درد رنج ببرند یا جایشان در هواپیما ناراحت باشد و همه اینها به حفره های سینوسی فشار بیاورد و باعث سنگینی سر در هواپیما گردد. اما به طور کلی پزشکان 4 عامل اصلی را در بروز سنگینی سر در هواپیما موثر می دانند:

1-ارتفاع

تا به حال برایتان پیش آمده که موقع کوه رفتن یا جایی با ارتفاع زیاد، دچار سردرد، سرگیجه، خستگی یا حالت تهوع بشوید؟ کمبود اکسیژن در ارتفاع باعث خستگی و حالت تهوع می گردد و در مرحله بعدی به سردرد می انجامد.

هوا در ارتفاع، سنگین تر از سطح دریا جریان دارد. در ارتفاع، با هرنفس اکسیژن بیشتری مصرف می کنیم. بعلاوه مولکول های هوا دورتر از هم جدا می شوند و همین باعث می گردد اکسیژن کمتری برای نفس کشیدن وجود داشته باشد.

ما آدم ها وابسته به اکسیژنیم و وقتی نمی توانیم اکسیژن مورد نیازمان را دریافت کنیم با مشکل روبرو می شویم.

ارتفاع، سطح اکسیژن داخلی بدن را پایین می آورد و به نوبه خود می تواند ما را خسته کند و روی توانایی مان تاثیر بگذارد. نشستن زیاد هم باعث تشدید این شرایط می گردد. وقتی بی حرکت یکجا نشسته ایم، خون تمایل دارد به سمت پاها برود و این کاهش گردش خون در بدن و مغز، باعث ضعف و در نتیجه سردرد می گردد.

نکاتی که باید در اولین سفر با هواپیما بدانیم

2-فشار کابین

وقتی هواپیما فرود می آید، سیستم های کنترل فشار در کابین، خاموش می شوند. به این علت که می خواهند فشار داخل کابین را با خارج از آن هماهنگ نمایند و هوا را توسعه دهند. همین موضوع هم گاهی باعث پر شدن هوا در گوش های ما موقع پرواز و به خصوص هنگام فرود و فشار به سینوس ها می گردد. همین فشار به سینوس ها هم گاهی سردرد و سنگینی سر را دوبرابر می نماید.

3-کم آبی

هوا در ارتفاع زیاد، خشک تر از زمین است و ما در ارتفاع این هوای خشک را جذب می کنیم. همین هوای خشک هم بدن ما را در معرض کم آبی قرار می دهد و وقتی بدن کم آب گردد، سردرد هم در خیلی از مواقع همراه با آن می آید.

هرآنچه باید درباره انواع بلیط هواپیما بدانید

چطور جلوی سردرد و سنگینی سر در هواپیما را بگیریم؟

حرکت کنید: برای حرکت ماهیچه هایمان باید هرکاری انجام دهیم. هر 30 دقیقه یکبار راه رفتن در کابین به ما یاری می نماید جریان خون مان حالت عادی داشته باشد و اکسیژن به مغزمان برسد.

آب بخورید: بدن در پرواز معمولا با کم آبی روبرو می گردد. بهتر است یک بطری آب در کنارمان داشته باشیم و در حین پرواز از آن جرعه جرعه بنوشیم. میان وعده های شور و شیرین، قهوه و چای می توانند باعث تشنگی مان شوند.

استرس را کم کنید: عدم آمادگی برای پرواز، جمع کردن وسایل در دقیقه 90 و دیر رسیدن به فرودگاه، همه می تواند باعث استرس گردد و به سردرد و سنگینی سر در هواپیما بیانجامد.

برای اینکه دچار استرس نشویم بهتر است برای پرواز آماده باشیم. در سالن انتظار می توانیم خودمان را با خواندن کتاب یا مجله یا تماشا فیلم سرگرم کنیم و آرام و منظم نفس بکشیم.

منبع: اسنپ تریپ

به "دلیل سنگینی سر و سردرد هواپیما چیست و چطور درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل سنگینی سر و سردرد هواپیما چیست و چطور درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید