مایکروسافت در حال ایجاد گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون کووید است

به گزارش وبلاگ شخصی من، خبرگزاری خبرنگاران- شرکت نامی مایکروسافت و مایو کلینیک که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی جهان است، در حال ایجاد گذرنامه های واکسیناسیون دیجیتال کووید (digital COVID vaccination passports) هستند؛ اما سازمان های حریم خصوصی می گویند تا زمانی که واکسن ها به طور گسترده توزیع نشود، انجام این کار ناعادلانه است.

مایکروسافت در حال ایجاد گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون کووید است

به گزارش خبرگزاری وبلاگ شخصی من به نقل از دیلی میل، گروهی از سازمان های بهداشتی و شرکت های فناوری از جمله شرکت مایکروسافت و ابرشرکت نرم افزاری آمریکایی اورکل (Oracle Corporation) در حال کار بر روی پروژه ای هستند که طی آن تأیید می شود چه کسانی واکسن ویروس کرونا را دریافت کرده اند و با این کار افرادی که ادعاهای دروغین مبنی بر دریافت واکسن می کنند، شناسایی خواهند شد.

این عملیات که رویکرد گواهینامه واکسیناسیون Vaccination Credential Initiation) یا وی سی آی (VCI) نامیده می شود برای کمک به افراد در دریافت نسخه های دیجیتالی رمزنگاری شده از سوابق ایمن سازی که در کیف پول الکترونیکی ذخیره خواهند شد، ایجاد شده است. کیف پول الکترونیکی به یک دستگاه الکترونیکی یا یک سرویس آنلاین گفته می شود که به شخص این امکان را می دهد تا تراکنش الکترونیکی انجام دهد که می تواند شامل خرید اقلام از یک فروشگاه به صورت آنلاین با استفاده از یک کامپیوتر یا یک گوشی هوشمند باشد. حساب بانکی فرد نیز می تواند به کیف پول الکترونیکی متصل باشد. همچنین ممکن است گواهینامه رانندگی، کارت سلامت و سایر اسناد شناسایی در تلفن همراه ذخیره شده باشند.

آنها در عملیات وی سی آی در تلاشند تا مدارک را با استفاده از مشخصاتکارت بهداشت هوشمند (SMART Health Cards) که به منظور اجازه دادن به افراد برای ذخیره داده های ایمن سازی یا انجام امور آزمایشگاهی در کیف پول الکترونیکی ذخیره می شود، تهیه کنند و پس از آن مدارک به صورت کد QR برای بررسی و تأیید در دسترس خواهند بود.

با این حال موضوع گذرنامه های دیجیتال و گواهینامه معتبر باعث ایجاد نگرانی در بین سازمان های حریم خصوصی شده چراکه بر اساس گفته سازمان خیریهPrivacy International آنها معتقدند تا زمانی که همه به واکسن موثر دسترسی پیدا نکنند، هر سیستمی که برای ورود فرد یا ارائه خدمات به او به گذرنامه احتیاج دارد، ناعادلانه خواهد بود.

این سازمان در وب سایت خود نوشت: واکسن یک تمرین بهداشت عمومی است و نباید به یک عامل تبعیض جدید تبدیل شود.

این سازمان با این موضوع که ارائه چنین سوابقی احتمالاً ضروری خواهد بود موافق است؛ اما نگران هستند که انجام آن با مسائل بیشتری برای افراد همراه خواهد بود.

به نظر نمی رسد وی سی آی به پروژه خود از رویکرد عادلانه نگاه نکند؛ چراکه هدف اصلی آنها ایجاد راهی برای کمک به افراد جامعه برای بازگشت به زندگی قبل از همه گیری کرونا و انجام کارها با خیال راحت است.

این طرح در حال ایجاد بنیاد پروژه مردم عادی (Commons Project Foundation) است و در حال کار بر روی گذرنامه مردم عادی (Common Pass) است که به مسافران امکان می دهد هنگام ورود به کشورهای مختلف و عبور از مرزها نتایج آزمایشات واکسیناسیون یا ویروس کرونای خود را ارائه دهند.

چند شرکت هواپیمایی از جمله یونایتد ایرلاینز و جت بلو در حال آزمایش گذرنامه مردم عادی هستند.

پال میر (Paul Meyer)، مدیر اجرایی پروژه مذکور گفت: هدف از رویکرد گواهینامه واکسیناسیون توانمندسازی افرادی که دارای دسترسی دیجیتالی به سوابق واکسیناسیون هستند، خواهد بود تا بتوانند از ابزارهایی مانند گذرنامه مردم عادی برای بازگشت با خیال راحت به سفر، کار، مدرسه و زندگی استفاده کنند و این در حالی است که از حریم خصوصی داده های آنها نیز محافظت می شود.

در پروژه مذکور شرکت های مشهور حوزه فناوری مانند مایکروسافت، سِیْلزفورس و اورکل و همچنین مایو کلینیک با یکدیگر همکاری می کنند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "مایکروسافت در حال ایجاد گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون کووید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایکروسافت در حال ایجاد گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون کووید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید