نوروزی: از نظر دوپینگ جزو کشورهای پاک هستیم، از 1450 نمونه فقط 44 تست مثبت داشتیم

به گزارش وبلاگ شخصی من، رییس فدراسیون پزشکی ورزشی در حاشیه برگزاری مجمع سالیانه این فدراسیون با اشاره به انجام 1450 نمونه گیری تست دوپینگ از ورزشکاران گفت: از بین 1450 نمونه گیری تست دوپینگ که از ورزشکاران به عمل آوردیم تنها 44 نمونه مثبت بوده و با آمار سال گذشته برابری می کند. از این جهت از نظر دوپینگ جزو کشورهای پاک محسوب می شویم.

نوروزی: از نظر دوپینگ جزو کشورهای پاک هستیم، از 1450 نمونه فقط 44 تست مثبت داشتیم

به گزارش وبلاگ شخصی من، مجموع عمومی و سالیانه فدراسیون پزشکی ورزشی به منظور ارائه گزارش مالی سال 95، بررسی عملکرد فدراسیون در سال 96 و تصویب تقویم ورزشی سال آینده به ریاست فریبا محمدیان و با حضور غلامرضانوروزی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی و هیئتهای استانی برگزار شد.

نوروزی در این مجمع درباره مهم ترین برنامه های این فدراسیون در سال 96 افزود: فدراسیون پزشکی ورزشی همواره خود را پشتیبان ورزشکاران در بخش قهرمانی و همگانی می داند و سعی کرده در این زمینه اقدامات موثری را برای ورزشکاران در هر دو بخش انجام دهد. ضمن اینکه سال جاری سعی کردیم کارت عضویت خدمات درمانی ورزشکاران را یک ساله کنیم تا ورزشکار دغدغه ای برای کارهای درمانی نداشته باشد.

وی گفت: یکی از مهم ترین اقداماتی که در سال 96 برای استان ها انجام داده ایم ساماندهی فعالیت استان ها و رسیدگی بهتر به شرایط بودجه استان ها بود که در این زمینه به موفقیت های خوبی دست پیدا کردیم. همچنین سال جاری سعی کردیم تعرفه ورزشکاران را که مدت سه سال ثابت است به همین فرایند ادامه دهیم و تعرفه خدمات درمانی آن ها را به میزان 10 درصد افزایش دهیم که این فکر کنم خبر بسیار خوبی برای کلیه ورزشکاران است.

نوروزی با اشاره به برگزاری بازی های آسیایی جاکارتا در سال آینده اظهار کرد: من فکر می کنم سال آینده سال بسیار مهمی برای فدراسیون پزشکی ورزشی از لحاظ تشکیل پفراینده سلامت برای ورزشکاران اعزامی به جاکارتا باشد. وظیفه ما این است که بتوانیم هرچه سریع تر پفراینده سلامت بازیکنان اعزامی به این بازی ها را تشکیل دهیم تا کاروان پاک و سالمی را راهی اندونزی کنیم. ضمن اینکه در این رابطه توجه ویژه ای به بخش تغذیه و دوپینگ ورزشکاران اعزامی خواهیم داشت تا مسئله ای در بازی های آسیایی برای کاروان ایران پیش نیاید.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی درباره تاسیس کلینیک تخصصی این فدراسیون که سال جاری پیگیر این مساله بودند اظهار داشت: ما مدت دو سال است که پیگیر تاسیس کلینیک تخصصی ویژه ورزشکاران هستیم که متاسفانه به دلیل نبود فضا هنوز نتوانستیم این کلینیک را به بهره برداری برسانیم اما با موافقت وزیر ورزش و داورزنی معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی قرار است سال آینده زمینی برای این منظور به فدراسیون اختصاص داده شود تا بتوانیم هرچه سریع تر با حمایت های مسعود سلطانی فر این کلینیک را تاسیس و به بهره برداری برسانیم.

رییس کمیسیون پزشکی کمیته ملی المپیک همچنین درخصوص زمان تشکیل پفراینده ورزشکاران اعزامی به بازی های آسیایی جاکارتا گفت: من منتظر اعلام لیست نهایی ورزشکاران اعزامی به بازی های آسیایی جاکارتا هستم تا بتوانیم پفراینده سلامت برای ورزشکاران اعزامی به این بازی ها را تشکیل دهیم. البته اعلام کرده اند که قبل از انتها سال لیست نهایی منتشر خواهد شد. به محض اینکه لیست نفرات اعزامی تعیین شد ما نیز در سال آینده برای ورزشکاران اعزامی به بازی های آسیایی پفراینده سلامت تشکیل خواهیم داد.

نوروزی در رابطه با شرایط دوپینگ ورزشکاران در سال 96 اظهار کرد: در سال 96 پیش بینی ما بر این بود که حداقل 1300 نمونه تست دوپینگ از ورزشکاران در تمام رشته های ورزشی گرفته شود که خوشبختانه این میزان به 1450 نمونه افزایش پیدا کرد که از این تعداد حدود 44 نفر تست شان مثبت اعلام شد. در حقیقت این آمار با آمار سال قبل برابری می کند و این امر نشان از آن دارد که ما جزو کشورهای پاک هستیم. تلاش ما بر این است که تا انتها سال 2018 بتوانیم این میزان آمار را کاهش بدهیم و بتوانیم محیط پاکی را برای ورزش کشور ترسیم کنیم.

وی در پاسخ به ا ین پرسش که به نظر می رسد در سال 96 دوچرخه سواری جزو رشته هایی بود که از نظر دوپینگ آمار بالایی نسبت به سایر رشته های ورزشی داشت اظهار کرد: سعی ما بر این است که رشته هایی همانند دوچرخه سواری، تکواندو، جودو و هندبال از نظر موضوع دوپینگ توجه ویژه ای به ورزشکاران این رشته ها داشته باشیم. البته در وزنه برداری این آمار در سال جاری بیشتر بود و در کشتی و وزنه برداری ما آمار بسیار پایینی از نظر دوپینگ داشتیم. تلاش ما بر این است که در سال آینده میزان دوپینگ در رشته دوچرخه سواری را نیز با مدیریت خوب در این زمینه کاهش دهیم.

وی در انتها درباره دوپینگ دو نفر از والیبالیست ها گفت: دو نفر از والیبالیست های لیگ برتر در سال گذشته نمونه دوپینگ آن ها مثبت اعلام شد که یکی از آن ها توسط فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام شد و دیگر بازیکن والیبالیست که پفراینده او در حال بررسی است، هنوز منتشر نشده و ان شاءالله در سال آینده بعد از بررسی نهایی نام او را نیز اعلام خواهیم کرد.

به گزارش وبلاگ شخصی من، همچنین فریبا محمدیان در مجمع سالیانه فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: در حال حاضر تنها فن مربیگری و آموزش تکنیک و تاکتیک برای موفقیت ورزشکار کافی نیست و بحث مدیریت آسیب نقش موثری در این زمینه دارد.

وی افزود: در بسیاری از رویدادهای ورزشی ورزشکاران به دلیل آسیب های پیش پا افتاده و نداشتن مربی بازنده میدان می شود، در حالی که دانش افزایی مربیان و ورزشکاران سبب می شود تا ورزشکار با اعتماد به نفس بیشتری وارد صحنه مسابقات شود.

معاونت امور بانوان وزارت ورزش ادامه داد: من امیدوارم فدراسیون پزشکی ورزشی با توجه به حمایت های خوبی که از نظر ارائه خدمات درمانی به زنان ورزشکار داشته این حمایت ها در بازیهای آسیایی جاکارتا بیشتر شود و خدمات ویژه تری به زنان ارائه شود.

محمدیان اظهار داشت: زنان نسبت به مردان از نظر جسمانی آسیب پذیرتر هستند و نیاز به خدمات بیشتری دارند. همچنین در حوزه روانشناسی نیز باید زنان ورزشکار بیشتر مورد توجه قرار بگیرند بویژه در استانها این حمایت ها باید بیشتر و قابل توجه باشد.

او در انتها تاکید کرد: هیات های استانی باید به بحث توجه به زنان ورزشکار بویژه در بحث حوزه سلامت زنان ورزشکار روستایی توجه خاصی کنند و آنها را مورد حمایت قرار دهند. ضمن این که نایب رئیس بانوان در استانها را کسانی انتخاب کنند که در حوزه پزشکی اشراف داشته باشند تا بتوانند خدمات پزشکی خوبی را به زنان ورزشکار ارائه دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نوروزی: از نظر دوپینگ جزو کشورهای پاک هستیم، از 1450 نمونه فقط 44 تست مثبت داشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروزی: از نظر دوپینگ جزو کشورهای پاک هستیم، از 1450 نمونه فقط 44 تست مثبت داشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید