هفت کاری که نباید اول صبح انجام داد

به گزارش وبلاگ شخصی من، اما اگر بعد از برخاستن از خواب، مدت طولانی در نیمه تاریکی و نیمه روشنایی بمانید، بدن شما به تصور این که شاید هنوز خورشید طلوع نکرده است و از حالت سستی و کاهلی خواب خارج نمی گردد.

هفت کاری که نباید اول صبح انجام داد

دقایقی از صبح بسیار مهم اند و سرنوشت روز شما را معین و معین می نماید. در این میان مواردی که باید از آن ها اجتناب کرد، چیست؟

به محض باز شدن چشم ها، به دست دریافت تلفن همراه

بیشتر مردم عادت دارند، به محض این که صبح از خواب بیدار می شوند، با روشن کردن تلفن همراه خود به شبکه های اجتماعی سر بزنند تا بدانند که جهان در جریان خواب آن ها از مدار خارج شده یا خیر! نکتۀ منفی این امر این است که صبح زود مغز و ذهن شما مورد حملۀ انواع اخبار منفی، تبلیغات و پیغام های آزاردهنده قرار می گیرد که می تواند کل روز شما را تحت تأثیر قرار دهد.

به منظور رهایی از این عادت، تلفن ها را از رختخواب خود دور کنید.

به تعویق انداختن (Snooze) کردن زنگ ساعت تلفن همراه

ما افرادی سراغ داریم که هنگام زنگ ساعت تلفن همراه، فوراً آن را به حالت تعویق (snooze) درمی آورند تا اندکی بیشتر بخوابند. پس از ده دقیقه، زنگ دوباره هشدار می دهد و آن ها دوباره آن را به تعویق می اندازند و این کار را چندین بار تکرار می نمایند.

اتفاقی که می افتد این است که بدن شما بعد از بیدار شدن وارد مرحلۀ جدیدی از خواب می گردد و نتیجۀ آن واضح است که پس از چندین بار بیدار شدن و خوابیدن، احساس خستگی بیشتری خواهید کرد.

توصیه کردیم که تلفن همراه را از تخت خواب دورتر بگذارید، بنابراین، سعی کنید زنگ ساعت را روی تلفن همراه تنظیم نکنید، بلکه از ساعت برای این منظور بهره ببرید. امروزه ساعت های دیجیتالی خیلی خوب، با قیمت مناسب پیدا می شوند.

مرتب نکردن تخت خواب

چارلز دوگ، نویسندۀ کتاب قدرت عادت (The Power of Habit) می گوید، صبح بیدار شدن از خواب و مرتب کردن تخت خواب، عادتی است که شما را برای بقیه کار های روزمره تان آماده می نماید و برای انجام کار ها انرژی و قدرت به دست خواهید آورد.

حمام دریافت با آب گرم

زمستان در حال فرارسیدن است، بنابراین مردم دوست دارند با آب گرم حمام نمایند، اما کارشناسان می گویند، دوش آب گرم روشی عالی برای برطرف خستگی هنگام عصر است؛ اما هنگام صبح حمام گرم باعث آرامش و تنبلی بیش از حد می گردد و در نتیجه انسان چه در دفتر کار، مدرسه و یا دانشگاه از اتخاذ تصمیم های مهم که احتیاج به چابکی و تیزیِ هوش و دماغ دارد، باز می ماند.

آماده شدن در تاریکی

در بدن شما سیستمی وجود دارد که در حالت روشنی فعال و در تاریکی کم نور است. شما وقتی صبح از خواب بیدار می شوید و زیر نور شدید آماده می شوید و صبحانه می خورید، سیستم بیداری بدن کاملاً فعال می گردد و برای فعالیت در دانشگاه یا دفتر کار، خود را از نظر روحی و جسمی چابک و آماده احساس می کنید.

اما اگر بعد از برخاستن از خواب، مدت طولانی در نیمه تاریکی و نیمه روشنایی بمانید، بدن شما به تصور این که شاید هنوز خورشید طلوع نکرده است و از حالت سستی و کاهلی خواب خارج نمی گردد.

خرد شدن اعصاب برای انتخاب لباس و کفش

بعضی از متخصصان می گویند که ارادۀ انسان محدود است، بنابراین بهتر است شب ها لباس تان را انتخاب کنید تا مجبور نباشید صبح ها ذهن خود را درگیر کنید و در طول روز توانایی تصمیم گیری خود را تحت تأثیر قرار دهید.

مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک می گوید که او هر روز یک تی شرت می پوشد تا همان اول صبح، انرژی ذهنی اش هدر نرود و بتواند تا رسیدن به دفتر کارش تصمیمات مهم اتخاذ کند.

به محض بلند شدن از خواب نوشیدن قهوه و چای تیره

صبح ها، بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می نماید. این هورمون به بدن نشاط و انرژی می دهد، اما چای تیره و و قهوه که حاوی مقادیر زیادی کافئین است، باعث ایجاد اختلال در فراوری کورتیزول می شوند؛ بنابراین حتی اگر عادت به نوشیدن قهوه دارید، پس از ساعت 9:30 صبح آن را بنوشید.

کورتیزول شما را به طور طبیعی بشاش و باهوش نگه می دارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "هفت کاری که نباید اول صبح انجام داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت کاری که نباید اول صبح انجام داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید