آزمایش پرواز زیرمداری اسپیسشیپ 2 ویرجین گلکتیک باخت

به گزارش وبلاگ شخصی من، کوشش اسپیس شیپ 2 ویرجین گلکتیک که طبق برنامه ریزی امروز برای کامل کردن پرواز زیرمداری سرنشین دار در جنوب کالیفرنیا صورت گرفت، با شکست روبرو شد.

آزمایش پرواز زیرمداری اسپیسشیپ 2 ویرجین گلکتیک باخت

هواپیمای وایت نایت 2 (WhiteKnightTwo) شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) که حامل فضاپیمای اسپیس شیپ دو (SpaceShipTwo) با نام VSS Unity بود، امروز 12 دسامبر (22 آذر) در ساعت 10:24 منطقه زمانی شرقی (18:54 به وقت تهران) از بندرگاه فضایی آمریکا (Spaceport America) در جنوب نیومکزیکو به پرواز درآمد. در این پرواز دیو مکی (Dave Mackay) خلبان ارشد آزمایشی شرکت و فردریک استورکو (CJ Sturckow) فضانورد پیشین ناسا راهنمایی اسپیس شیپ دو را برعهده داشتند.

VSS Unity حدود ساعت 11:15 منطقه زمانی شرقی (19:45 به وقت تهران) از هواپیمای وایت نایت تو جدا شد. در تصاویر منتشر شده از این پرواز به نظر می رسد که فضاپیما موتور موشک هیبریدی خود را روشن می نماید اما تقریبا بلافاصله آن را خاموش می نماید. این شرکت در توییتر اعلام نمود که این وسیله نقلیه پس از بازگشت به اسپیس پورت آمریکا، در ساعت 11:27 (19:57 به وقت تهران) به زمین نشست. این شرکت تأکید کرد: خلبانان و وسایل نقلیه سالم بازگشته اند.

بلافاصله پس از فرود، ویرجین گلکتیک اعلام نمود: توالی اشتعال برای موتور موشک کامل نشد با این وجود وسایل نقلیه و خدمه در شرایط خوبی قرار دارند. ما چندین موتور آماده در اسپیس پورت آمریکا داریم و پس از آنالیز شرایط به زودی به پرواز باز خواهیم گشت.

ویرجین گلکتیک جزئیات بیشتری درباره ناموفقیت این مأموریت بیان نکرد. این شرکت پخش زنده از این پرواز ارائه نداده بود و و از رسانه ها یا میهمانان دیگر در فضای مخصوصی میزبانی نکرد، بلکه به دلیل شرایط همه گیری کرونا دسترسی را تنها به افراد ضروری محدود نموده بود.

پرواز امروز تقریبا دو سال بعد از اولین پرواز آزمایشی اسپیس شیپ دو به فضا، از پایگاه هوایی و فضایی موهاوی در کالیفرنیا انجام شد که راهنمایی آن را استورکو به همراه مارک استاکی (Mark Stucky) برعهده داشت. این شرکت همچنین در فوریه 2019 پرواز دیگری را به فضا انجام داد.

پس از آن ویرجین گلکتیک برای انجام به روزرسانی در خودرو و همچنین سازگاری با فضای داخلی کابین فضاپیمای خود، برنامه پرواز آزمایشی موتوردار را متوقف کرد. این شرکت در ماه فوریه وسایل نقلیه را به اسپیس پورت آمریکا در نیومکزیکو منتقل کرد و پیش از این کوشش برای پرواز، مجموعه ای از پروازهای حمل و گلاید را انجام داده بود.

این پرواز قرار بود اولین پرواز از سه پروازی باشد که طبق برنامه ریزی باید پیش از شروع خدمات رسانی تجاری انجام می شد. پرواز دوم، در سه ماهه نخست سال 2021 میلادی، چهار خدمه شرکت را به همراه دو خلبان برای آزمایش فضای داخلی کابین و تجربه پرواز فضایی حمل خواهد نمود. پس از آن با فاصله نزدیکی پرواز سوم در اواخر سه ماهه اول 2021 با حضور ریچارد برانسون (Richard Branson) بنیانگذار شرکت انجام می گردد.

عکس کاور: برخاست اسپیس شیپ 2 ویرجین گلکتیک از بندرگاه فضایی آمریکا در مأموریت امروز که با شکست روبرو شد.

Credit: Virgin Galactic

منبع: SpaceNews

منبع: دیجیکالا مگ

به "آزمایش پرواز زیرمداری اسپیسشیپ 2 ویرجین گلکتیک باخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش پرواز زیرمداری اسپیسشیپ 2 ویرجین گلکتیک باخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید