اردوغان: اعطای جایزه نوبل به هاندکه تشویق دشمنان اسلام است

به گزارش وبلاگ شخصی من، رئیس جمهوری ترکیه اعطای جایزه نوبل به نویسنده اتریشی حامی اسلوبودان میلوشویچ، متهم به ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در جریان جنگ بوسنی و هرزگوین در دهه 90 میلادی را تشویق دشمنان اسلام و بشریت خواند.

اردوغان: اعطای جایزه نوبل به هاندکه تشویق دشمنان اسلام است

به گزارش وبلاگ شخصی من، به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: این مایه شرم و ننگ است که به فردی که مدافع و حامی قاتلی است که خون ده ها هزار مسلمان را ریخته، جایزه بدهیم. اعطای جایزه نوبل ادبیات به پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی که به انکار نسل کشی 1995 بوسنی متهم است، مایه شرم است.

هاندکه به حمایت از اسلوبودان میلوشیوچ، رهبر سابق صرب های بوسنی مشهور است که در سال 2006 و در حالی که به اتهام ارتکاب جرایم جنگی و نسل کشی مسلمانان در دادگاه لاهه محاکمه می شد، مرد.

هاندکه در جریان جنگ 1998 تا 1999 کوزوو نوشت: اگر شما از صرب ها حمایت می کنید، برخیزید.

وی مدعی شد که مسلمانان بوسنی در سارایوو خودشان را کشته اند و گفت که هرگز باور ندارد صرب ها نسل کشی در سربرنیتسا انجام دادند.

هاندکه همچنین در زندان با میلوشویچ ملاقات کرد و کوشش کرد تا به نفع او شهادت دهد.

اردوغان همچنین از وجدان انسان ها خواست تا به اعطای این جایزه به این مرد واکنش نشان دهند و گفت: آنهایی که درباره دموکراسی و اجرای قانون در ترکیه نظر می دهند و برای دیکتاتورها و تروریست هایی که ده ها هزار تن را می کشند، فرش قرمز پهن می نمایند، باید متوجه باشند.

این صحبت ها از سوی اردوغان در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد تبعید ترک های آهیسکا یا مسختی در آنکارا مطرح شد؛ 550 هزار ترک آهیسکا دور از خانه و کاشانه خود زندگی می نمایند.

اردوغان گفت، دولت شوروی این ترک ها را بدون تمایز بین مرد، زن، پیر و جوان به اردوگاه های کار اجباری فرستاد. در این کمپ ها مردان و خواهران آهیسکایی ما قربانی سرمای هوا و رفتاری غیربشری شدند.

در نوامبر 1944، بیش از 92 هزار ترک آهیسکا از سرزمین مادری خود در منطقه آهیسکا در گرجستان به مناطق دور افتاده در شوروی فرستاده شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اردوغان: اعطای جایزه نوبل به هاندکه تشویق دشمنان اسلام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: اعطای جایزه نوبل به هاندکه تشویق دشمنان اسلام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید