از چادر زدن در قشم خودداری کنید

به گزارش وبلاگ شخصی من، ادریس راموز با تاکید بر اهمیت تغییر تصویر ذهنی از جزیره قشم برای گروه های مختلف از جمله ساکنان، گردشگران، دولتمردان و... یادآور شد: قشم دارای بزرگ ترین ژئوپارک خاورمیانه است و از نظر زمین شناسی برای محققان بسیار بااهمیت است.

از چادر زدن در قشم خودداری کنید

معاون فرهنگی، اجتماعی و توریستی منطقه آزاد قشم مهم ترین چالش موجود در جزیره قشم را شناخت ناکافی از میراث ملموس و ناملموس مطرح کرد و اضافه کرد: سنت های کهنی در قشم وجود دارد که به وسیله برگزاری رویدادهای مختلف در پی احیاء آنها هستیم. قشم یک موزه است و باید رفتار موزه وار با آن داشته باشیم و بسیاری از قواعد را برای حضور در آن رعایت نموده و نسبت به حفظ محیط زیست و میراث موجود اقدام کنیم. با مطلع سازی مردم و توریستان می توانیم چالش ها را رفع و به سمت گردشکری خاص و خلاق حرکت کنیم و قشم را صرفا تنها مکانی برای تفریخ و تفریح نبینیم.

او تاکید نمود: قشم مانند جزیره ای در مکانی نامعلوم نیست. قشم یک تاریخ و تمدن کهن دارد و بومیان ما دوست ندارند فرهنگ شان تحریف و تضعیف گردد، از این رو برای تحقق این هدف از بومیان برای توسعه مناسب توریستی استفاده می کنیم تا ناقلان معنا باشند.

راموز اضافه کرد: با تهدیدهایی در زمینه محیط زیست و فرهنگ روبرو هستیم که رفع شدن خیلی از آنها احتیاج به آموزش و تذکر دارد تا توریست مطلعانه به قشم سفر کند.

قائم مقام ستاد سفر جزیره قشم درباره برنامه ریزی سفرهای نوروزی به جزیره قشم نیز به ایسنا گفت: تمهیدات ویژه ای در مبادی ورودی جزیره از مسیر فرودگاه و اسکله شهید ذاکری و بند پل و لافت داریم. تعاملی با استانداری هرمزگان داشتیم تا کشتی ها و شناورهای بزرگ تری در اختیار توریستان قرار دهند تا ورود آنها تسهیل گردد. تمهیداتی نیز برای افزایش پهنه آسفالت بندر خمیر اندیشیده ایم.

او بعلاوه درباره شکل گیری صف چند کیلومتری در مبادی ورودی به قشم در آخرین تعطیلات، اظهار کرد: این نشان دهنده اهمیت توریستی است که مردم وقت گذاشتند تا وارد جزیره شوند. البته با گمرک وارد مذاکره شدیم تا مردم مدت زمان کمتری در صف منتطر بمانند.

راموز با اشاره به طراحی کمپ پارک ها در قشم، گفت: از مردم می خواهیم از چادر زدن و اقامت در معابر عمومی خودداری نمایند و از خانه های توریستی مورد تأیید استفاده نمایند تا مسائل امنیتی و ایمنی برای آنها رخ ندهد. ما سعی می کنیم با این شیوه، جمعیت را در سطح جزیره پخش کنیم تا تراکم اتفاق نیفتد.

او اضافه کرد: امکانات توریستی را متناسب با هر اکوسیستم افزایش داده ایم تا کم ترین چالش را داشته باشیم . از توریستان هم می خواهیم صبوری نمایند و به هشدارهای سازمان منطقه آزاد قشم اهمیت دهند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و توریستی منطقه آزاد قشم درباره حضور این منطقه آزاد در نمایشگاه رسانه های ایران، گفت: جایگاه جزیره قشم را به مثابه یک رسانه در جنوب ایران تعریف می کنیم که با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس ارتباط داشته و دارایی های فرهنگی و تاریخی ایران را به زبان کشورهای مختلف به آنها اطلاع می داده است، یعنی مخاطب شناسی و فراوری پیغام دقیقی داشته است. ارتباطات، مبتنی بر انتقال اطلاعات و فرهنگ است که این ویژگی از سالیان گذشته در جزیره جهانی قشم وجود داشته است و خود قشم به عنوان یک رسانه عمل می نماید و بر همین اساس در نمایشگاه حاضر شدیم که با ابزار رسانه از فعالان این حوزه بخواهیم قشم را به عنوان یک نهاد رسانه ای بشناسند و از ظرفیت های این جزیره برای ارتباطات بین الملل در حوزه توریستی، فرهنگی، صنایع دستی و... استفاده نمایند.

راموز بعلاوه از ثبت قشم به عنوان جزیره نوآور اطلاع داد و با اشاره به صدور کارت قشم وندی در نمایشگاه رسانه های ایران، اظهار کرد: قشم سرزمینی به وسعت 1500 کیلومتر مربع با تمدنی چندهزارساله است و باید از این ظرفیت برای برندسازی ایران استفاده کرد و با این اقدام می خواهیم به وبلاگ شخصی من و اهالی رسانه بگوییم برای فعالیت در این جزیره، جایگاه ویژه خواهند داشت.

منبع: گردشبان

به "از چادر زدن در قشم خودداری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از چادر زدن در قشم خودداری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید