بازار داغ حواله خودروهای پیش فروش ، هر حواله خودرو 30 میلیون!

به گزارش وبلاگ شخصی من، اگرچه از سوی پلیس خرید و فروش حواله و امتیاز خودروهای پیش فروش تا یک سال جرم اعلام شده اما پیدا کردن کسانی که این حواله ها را می فروشند چندان سخت نیست. کافی است در فضای مجازی یا در بازار خودرو حلقه های ارتباطی را پیدا کنید.

بازار داغ حواله خودروهای پیش فروش ، هر حواله خودرو 30 میلیون!

آگهی های حواله به خودرو یا شرکت خاصی محدود نمی گردد. با هر طرح پیش فروش یا فروش فوق العاده از سوی ایران خودرو و سایپا بازار معامله حواله هم در کانال و گروه های تلگرامی و بعضی از وب سایت ها گرم می گردد. معامله گران برای ریسک خرید و فروش این حواله ها هم چاره اندیشی دارند. آنها با دریافت چک از فروشندگان و نیز نوشتن قولنامه ریسک معامله را به حداقل می رسانند.

یکی از این فروشندگان می گوید: در قولنامه همه شرایط و احتمالات را می نویسیم. حتی ذکر می کنیم اگر من فوت کردم بازماندگان موظف به دادن این خودرو به شما هستند.

آخرین طرح فروش فوق العاده نیز روز 9 آذر 99 مربوط به فروش فوقالعاده ایران خودرو بود، دوشنبه هفته گذشته نیز هر دو خودروسازی سایپا و ایران خودرو طرح فوق العاده داشتند.

قیمت حواله خودرو چند؟

جالب اینجاست که به فاصله کوتاه و کمتر از یک ساعت بعد از اعلام نتایج قرعه کشی سر و کله فروشندگان حواله ها پیدا می گردد. قیمت حواله ها هم از 20 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان متغییر است. بعضی از فروشندگان می گویندهرکسی قیمت بالاتر پرداخت کند حواله رو به او می دهیم، گویی مزایده کوچکی در این میان راه افتاده است!

فروشندگان هم معامله گران هستند و هم کسانی که برایشان مقدور نیست پیش پرداخت خرید خودرو را تا موعد مقرر تهیه نمایند.

در این میان برای بعضی از آگهی ها باید پول جداگانه ای پرداخت کرد تا به فروشنده اصلی رسید. یکی از مدیران کانال تلگرامی که در کار معاملات حواله خودرو است، می گوید: حواله هر خودرویی که امروز توی قرعه کشی بوده رو داریم، اول باید پول پرداخت کنی تا به فروشنده وصلت کنم.

مکالمات نوشته شده در بعضی از کانال های مربوط به خریدوفروش حواله خودرو

چرا معاملات حواله خودرو انجام می گردد؟

امرالله امینی، کارشناس حوزه خودرو درباره این معاملات به وبلاگ شخصی من می گوید: وقتی فراوری خودرو کم باشد چنین مسائلی نیز پیش می آید. خرید و فروش حواله های خودرو نشان از سهل انگاری صنعت خودروسازی می دهد که معامله گران از شرکت ها چراغ سبز می بینند.

او می گوید: وقتی این شرکت ها تعهدات معوقه دارند نباید این طرح ها را به اجرا بگذراند.

این سخنان درحالیست که در کامنت های مخاطبان وبلاگ شخصی من گلایه های بسیاری درباره عدم تحویل به موقع خودروهای پیش فروش به چشم می خورد.

تا زمانی که قیمت گذاری دستوری وجود دارد، نمی توان جلوی خرید و فروش های در سایه را گرفت.

امیرحسن کاکایی، کارشناس دیگر حوزه خودرو بر لزوم طرح های فروش فوری و پیش فروش شرکت های خودروسازی تأکید می نماید و می گوید: بخشی از تأمین نقدینگی خودرسازی کشور به وسیله وام های بانکی و بخش دیگر به وسیله همین طرح هاست. ساز و کار اصلی تأمین نقدینگی برای صنعت خودرو در کشور ما همین طرح پیش فروش است.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت به وبلاگ شخصی من می گوید: نبود این طرح ها در واقع پالس منفی به بازار خودرو می دهد به معنای کمبود خودرو. بنابراین باز هم قیمت خودرو ها بالا می رود.

با این حال، این کارشناس حوزه خودرو ضمن تایید بازار سیاه خرید و فروش حواله خودرو، می گوید: علت خرید و فروش حواله های خودروهای پیش فروش، سازوکار فعلی قیمت گذاری است که توسط شورای رقابت انجام می گردد. مردم به امید سودآوری بیش از قیمت بازار این حواله ها را خرید و فروش نمایند.

کاکایی می گوید تا زمانی که این قیمت گذاری دستوری وجود دارد، نمی توان جلوی خرید و فروش های در سایه را گرفت.

منبع: تجارت نیوز

به "بازار داغ حواله خودروهای پیش فروش ، هر حواله خودرو 30 میلیون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار داغ حواله خودروهای پیش فروش ، هر حواله خودرو 30 میلیون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید