با این خوراکی ها فیبر بدنتان را تامین کنید

به گزارش وبلاگ شخصی من، گروه دیگری هم نه این طرفی هستند و نه آن طرفی؛ یعنی خوردن میوه و سبزی بگیر و نگیر دارد؛ گاهی به مقدار کافی از این خوراکی ها یا بهتر بگوییم مواد غذایی فیبردار استفاده می کنند و گاهی چند روز اصلا سراغی از این خوراکی ها نمی گیرند.

با این خوراکی ها فیبر بدنتان را تامین کنید

ما می خواهیم جزو گروه چهارم باشیم! آن هایی که به میزان، در حد متعادل و از همه مهم تر به صورت مداوم از مواد غذایی فیبردار استفاده می کنند. اگر نگوییم رتبه اول، اما اگر مواد غذایی را رتبه بندی کنیم، مواد غذایی فیبردار حتما یکی از رتبه های اول تا پنجم بهترین مواد غذایی را به خود اختصاص می دهند.

فیبر نوعی هیدرات کربن با منبع گیاهی است. این نوع هیدرات کربن جزو هیدرات های کربن سنگین طبقه بندی می شود. این ترکیب در بدن ما قابل هضم نیست، اما از طریق باکتری های موجود در روده بزرگ تجزیه شده و گاز و اسید تولید می شود. اسید حاصل از تخمیر جزو اسید های ساده بوده و به عنوان غذا جذب سلول های روده می شود. این اسید ها به متابولیسم کمک کرده و نصف کالری حاصل از تجزیه فیبر -کالری مفید - جذب بدن می شود.

فیبر در وجود ما

این قند سنگین، اما قابل تجزیه در بدن ما، فواید بی شماری دارد که از جمله می توان این موارد را فهرست کرد:

1. عصای دستگاه گوارش

فیبر آب زیادی جذب می کند. به همین دلیل باعث تسهیل دفع می شود. افرادی که به میزان کافی از خوراکی های حاوی فیبر استفاده می کنند، به یبوست دچار نمی شوند. دفع تنظیم و آسان می شود؛ همچنین فیبر به سلامت و شادابی پوست نیز کمک می کند؛ چراکه سموم بدن به این وسیله از بدن خارج می شود.

2. کنترل وزن

حتما اتفاق افتاده که بعد از خوردن یک بشقاب سالاد یا سبزیجات پخته زود احساس سیری کنید. این به دلیل فیبر موجود در این خوراکی هاست. بعد از خوردن این خوراکی ها، فیبر موجود در آن ها میزان زیادی آب جذب می کند و حجیم می شود. با این اتفاق، حجم معده پر می شود و احساس سیری می کنیم؛ بنابراین اگر تصمیم به کاهش وزن دارید، مواد غذایی فیبردار را فراموش نکنید.

3. دیابت و فیبر

مصرف روزانه فیبر باعث کاهش و کنترل میزان قند خون در افراد مبتلا به دیابت می شود؛ حتی می تواند روی کاهش میزان انسولین نیز تاثیر بگذارد.

4. التهاب روده

در افراد مبتلا به بیماری دیورتیکول یا التهاب روده قسمتی از روده بزرگ دچار التهاب و تاول های کوچک می شود. این عوارض درد در روده ها، اسهال و یبوست را ایجاد می کند. اما مصرف مواد غذایی فیبردار باعث تسهیل دفع شده و از مسائل این بیماران کم می کند.

رژیم غذایی خوب چیست؟

اگر در برنامه غذایی تان به طور میانه روزانه 25 تا 30 گرم فیبر مصرف می کنید، رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کرده اید. اما اگر این میزان فیبر در برنامه غذایی تان نیست، بهتر است از میزان کم، یعنی روزانه پنج تا ده گرم فیبر شروع کنید و به تدریج میزان مصرف را بالا ببرید.

فیبر از کجا بیاوریم؟

می توان گفت تقریبا همه مواد غذایی فیبر دارند، اما برخی از خوراکی ها سرشار از فیبر هستند؛ البته به شرطی که آن ها به درستی و به میزان کافی مصرف شوند.

1. گندمزار

نان سبوس دار، نان جو، ماکارونی سبوس دار و برنج سبوس دار سرشار از فیبر هستند. معمولا در فرایند تولید مواد غذایی به صورت صنعتی، این سبوس از غلات و حبوبات جدا می شود، اما مدتی است که تولید و مصرف خوراکی های فیبردار مانند نان سبوس دار در انواع شکل ها و طعم ها مورد توجه قرار گرفته است.

هر چقدر میزان سبوس یک ماده غذایی بیشتر باشد، فیبر آن بیشتر و خاصیت آن هم بیشتر است. این نکته را هم فراموش نکنیم که هر چقدر رنگ خوراکی های تهیه شده از غلات و حبوبات تیره تر باشد، میزان سبوس آن ها بیشتر و در نتیجه فیبرشان بیشتر است. این نشان می دهد ماده اولیه تهیه این خوراکی کمتر فرایند شده و در نتیجه سرشار از فیبر است.

نان های سبوس دار یا فیبردار معمولا نمک زیادی دارند، بنابراین قبل از خرید و مصرف این نوع نان ها از میزان نمک این خوراکی ها مطمئن شوید.

2. لوبیا و دوستان

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا، عدس، باقلا، ماش و... سرشار از فیبر هستند. این خوراکی ها هرچند در غذا هایی مثل عدس پلو، باقلاپلو و... حضور فعالی دارند! اما مصرف خالص آن ها به صورت عدسی یا خوراک لوبیا اثر بهتری دارد. آبگوشت، غذای سنتی ما ایرانی ها هم که منبع این خوراکی ها و البته فیبر است.

3. مغز ها

انواع آجیل ها به ویژه نوع خام آن ها مانند پسته، بادام، فندق، بادام هندی، بادام زمینی، نخود، انواع برگه و... سرشار از فیبر هستند. بهترین میزان مصرف این خوراکی ها هم هفته ای یک تا دو فنجان میانه است.

این خوراکی ها علاوه بر فیبر سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی، چون ویتامین E، خانواده B، A، ویتامین C، ویتامین D، نیاسین، پتاسیم، کلسیم، سلنیوم، منیزیم، فسفر، مس، آهن، روی و اسید چرب امگا 3 هستند. به طور مثال هر یک چهارم فنجان بادام خام تقریبا به میزان یک فنجان شیر کلسیم دارد.

4. مزرعه میوه

تقریبا همه میوه ها فیبر دارند. اما میزان فیبر برخی از آن ها بیشتر از برخی دیگر است. پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، گریپ فروت، انواع سیب، کیوی، انواع انجیر، هندوانه، خربزه، طالبی، خیار، شاه توت، توت فرنگی و تمشک سرشار از فیبر هستند. البته درباره مرکبات و سیب اگر آن ها را به طور کامل؛ یعنی با پوست مصرف کنیم، بدن فیبر مورد نیاز را دریافت می کند.

5. سبزی ها و صیفی ها

انواع سبزی ها هم مثل میوه ها سرشار از فیبر هستند؛ به ویژه میوه و سبزی هایی مثل سیب زمینی، هویج، اسفناج، کاهو، خانواده کلم، کرفس، آرتیشو، مارچوبه وانواع سبزی های مورد استفاده در تهیه غذا یا سبزی خوردن، همچنین انواع ترب، شلغم، گوجه فرنگی، هویج، کدو، بادمجان، لبو و...

چند سوال فیبری

1. پس از خوردن مواد غذایی فیبردار معمولا دچار نفخ، کمی دل درد و دل پیچه می شویم و اصطلاحا احساس پری می کنیم. آیا این حالت ها طبیعی هستند؟

بله، این به دلیل تخمیر فیبر در روده هاست که البته با نوشیدن آب و مصرف مداوم مواد غذایی فیبردار به تدریج بدن به مصرف فیبر عادت کرده و این حالت ها تخفیف می یابد.

2. آبمیوه هم به میزان میوه فیبر مورد نیاز بدن را تامین می کند؟

خیر؛ چون آبمیوه فیبر ندارد؛ به این دلیل که گوشت میوه از پوست آن جدا شده و آبمیوه تهیه می شود. مگر انواعی که تکه های میوه داشته یا دارای پالپ میوه هستند. البته باز هم تاثیر مصرف این آبمیوه ها به میزان مصرف خود میوه نیست.

3. بهترین میزان مصرف روزانه فیبر چقدر است؟

میزان مصرف به شرایط بدنی افراد نیز مرتبط است، اما بهترین میزان مصرف بین 25 تا 30 گرم در روز است. بهتر است منبع دریافت این میزان فیبر متنوع باشد.

4. مصرف خوراکی های فیبردار مانع از ابتلا به چه بیماری هایی می شود؟

اول اینکه مصرف این خوراکی ها باعث تنظیم و تسهیل دفع می شود؛ بنابراین با دفع سموم بدن، پوست شفاف شده و از طرفی پاک شدن معده و روده ها مانع از ایجاد بوی بد دهان می شود. دوم هم اینکه مصرف این خوراکی ها باعث جلوگیری از ابتلا به مسائل گوارشی و کیسه صفرا، اضافه وزن، سنگ کلیه، و ابتلا به برخی از انواع سرطان ها به ویژه سرطان روده بزرگ می شود؛ بنابراین آنچه ما به عنوان تفاله می شناسیم، تفاله نیست!

منبع: همشهری

منبع: فرارو

به "با این خوراکی ها فیبر بدنتان را تامین کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این خوراکی ها فیبر بدنتان را تامین کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید