بدون دانستن این ریزه کاری ها به سفر خارجی نروید!

به گزارش وبلاگ شخصی من، زمانی که می خواهید سفر خارجی داشته باشید خیلی ها توصیه های مفیدی در اختیارتان می گذراند که می تواند کمک کننده باشد. اما در کنار این توصیه ها، الزاماتی وجود دارد که در صورت پشت گوش انداختن، دردسرهای زیادی دارد. حتی می تواند سفرتان را مختل و شما را مجبور به بازگشت کند. اما این الزمات چیست؟ اصلاً اولین قدم برای سفر خارجی کدام است؟ قبل از اینکه این نکات مهم را با هم بررسی کنیم، چند مقالۀ دیگر از وبلاگ خبرنگاران که می تواند برای شما مفید باشد، را به شما معرفی می کنم:

بدون دانستن این ریزه کاری ها به سفر خارجی نروید!

و اما برویم سراغ نکات مهم در همین مقاله

  1. اولین قدم گذرنامه و مهلت اعتبار آن است

هر جای دنیا که بخواهید بروید حتی اگر قرار باشد پای تان را یک قدم آن طرف مرز بگذارید باید گذرنامه (پاسپورت) داشته باشید؛ اما نکته مهم تر اینجاست که گذرنامه تان باید برای 6 ماه بعد از تاریخ بازگشت تان اعتبار داشته باشد، در غیر این صورت در همان مراحل اول به مشکل برخورد می کنید.

  1. تکلیف تان را با ویزا روشن کنید

حواس تان به ویزا باشد، دقت کنید که نام و طول مدت اقامت تان در آن به درستی قید شده باشد. بعضی از کشورها ویزا را در کشور مقصد صادر می کنند و بعضی کشورها مانند اندونزی و آذربایجان در فرودگاه مقصد به مسافران ویزا می دهند. بعضی کشورها نظیر ترکیه و مالزی نیز از ایرانی ها ویزا نمی خواهند.

اگر در مورد ویزا اطلاعاتتان کامل نیست، به مقاله همه چیز درباره انواع ویزا در وبلاگ شخصی من مراجعه کنید.

  1. بدون بلیط سفر، خبری از ویزا نیست

یکی از مدارکی که کنسولگری های کشورها برای دادن ویزا از شما می خواهند، بلیط رفت و برگشت تان است. ولی سوال اینجاست که اگر ویزا داده نشود، چه بر سر هزینه پرداخت شده بلیط می آید؟ و آیا کنسل کردن، جریمه دارد؟ نخست اینکه اگر به شما ویزا ندادند، باید حداقل 5 روز پیش از موعد پرواز با در دست داشتن رسیدِ ریجکت کنسولگری به ایرلاین مربوطه مراجعه کنید. در این موارد بعضی از ایرلاین ها 100 درصد هزینه را پرداخت می کنند و بعضی دیگر با کم کردن درصدی از قیمت بلیط، پول تان را بازمی گردانند. البته راهکار محتاطانه تری نیز وجود دارد؛ می توانید برای گرفتن ویزا از رزرو معتبر بلیط نیز بهره ببرید، کنسولگری ها رزرو معتبر را نیز به جای بلیط می پذیرند.

  1. ویزای ترانزیت یادتان نرود

درباره ویزا یک نکته مهم دیگر وجود دارد و آن ویزای ترانزیت است. ترانزیت به معنای تغییر هواپیما در یک شهر واسطه است. به طور مثال اگر بخواهید از تهران به یکی از کشورهای اروپایی سفر کنید و پروازتان در مرحله اول در یکی از شهرهای یونان، ایتالیا یا هر کشور دیگری توقف داشته باشید و در آنجا با هواپیمای دیگری به سفرتان ادامه دهید، برای حضور در فرودگاه و تغییر ترمینال باید ویزای ترانزیت داشته باشید. در صورتی که ویزای ترانزیت را نگرفته باشید از همان فرودگاه مبدأ بازگردانده می شوید.

اما کدام کشورها نسبت به ویزای ترانزیت سختگیر هستند؟ کشورهای عضو شنگن تنها در دو صورت ویزای ترانزیت درخواست نمی کنند؛ نخست آنکه مسافر Green Card امریکا یا کارت PR کانادا یا اجازه اقامت نامحدود در ژاپن داشته باشد. و یا اینکه از یکی از این سه کشور راهی ایران باشد. (داشتن اقامت قانونی در این کشورها نیز قابل قبول است).

انگلیس و ایرلند نیز که عضو پیمان شنگن نیستند، در صورتی از مسافران ایرانی ویزای ترانزیت نمی خواهند که مقصد نهایی آنها امریکا یا کانادا باشد. برای سفر به سایر کشورها، داشتن ویزای ترانزیت ضروری است.

  1. عوارض خروج، مهم و کم دردسر

اقدامات سفر تا دقایقی قبل از پرواز و در فرودگاه هم ادامه می یابد.

یکی از این اقدامات پرداخت عوارض خروج از کشور است، البته بهتر است عوارض خروج در روزهای قبل از پرواز (2 روز قبل) پرداخت شود اما اگر فراموش کردید یا فرصت این کار را نداشتید، می توانید در فرودگاه با استفاده از دستگاه های خودپرداز عوارض پروازتان را پرداخت کنید.

  1. جایگاه تان را در خانه انتخاب کنید

از دیگر کارهای مهم پیش از سفر پشت سر گذاشتن مراحل چک ـ این است. بخشی از مراحل چک ـ این در بسیاری از ایرلاین ها به صورت اینترنتی امکان پذیر است. با مراجعه به سایت ایرلاین مورد نظرتان می توانید این مراحل را انجام دهید تا در فرودگاه معطل نشوید و زمان را از دست ندهید.

در مورد انتخاب جایگاه در مقاله شماره جایگاه ات را در خانه انتخاب کن، بیشتر بخوانید.

  1. هر که بارش کمتر، سفرش راحت تر

همان طور که می دانید پیش از سفر بارها و چمدان ها از مسافران گرفته می شود. یکی از مشکلاتی که مسافران در این زمینه دارند، اضافه باری است که می تواند دردسرساز شود. بنابراین بهتر است پیش از سفر درباره وزن و اندازه بارهای تان کسب اطلاع کنید. اگر قرار است در یک فرودگاه خارجی پروازتان را عوض کنید باید از اندازه مجاز بار پرواز بعدی نیز آگاهی داشته باشید و بارتان از آن اندازه تجاوز نکند.

به عنوان مثال هواپیمایی هما اندازه بار مجاز خود در پروازهای بین المللی را بر اساس کلاس پروازی بین 30 تا 50 کیلوگرم اعلام کرده است. گفتنی است ابعاد بسته بندی بار نباید از 56، 45 و 25 سانتی متر (به ترتیب طول، عرض و ارتفاع) فراتر برود اما مسافرانی که مقصد آنها امریکا و کاناداست و بخشی از سفر خود را با ایرلاین های خارجی ادامه می دهند، نباید وزن بارشان بیشتر از 23 کیلوگرم باشد.

و البته در مورد قوانین بار و هر چیزی که به آن مربوط است، ما در وبلاگ شخصی من یک مطلب کامل به نام قوانین گمرکی کالای همراه مسافر که می توانید جزئیات بیشتر را در آن مقاله بخوانید.

  1. حیوانات تان را هم می توانید با خود ببرید

در صورتی که بخواهید حیوانات دست آموزتان را در سفر با خود ببرید، باید پیشتر، ایرلاین را در جریان بگذارید و هزینه درنظر گرفته شده را پرداخت کنید. البته باید بدانید که مجاز نیستید حیوانات را داخل هواپیما ببرید بلکه آنها در قسمت بار نگه داری می شوند.

برای اینکه به طور کامل با شرایط حمل حیوان خانگی آشنا شوید، می توانید مقاله شرایط حمل حیوان خانگی با هواپیما، قطار و اتوبوس را بخوانید.

  1. جایگاه چرخدار با رزرو در دسترس خواهد بود

ایرلاین ها در کنار مقررات جدی و سختگیرانه شان امکانات قابل توجهی به مسافران شان ارائه می کنند که در صورت نیاز می توانید از آنها بهره ببرید.

یکی از امکاناتی که بیشتر ایرلاین ها دارند، ارائه جایگاه چرخدار است؛ البته این مورد را نیز باید از قبل به ایرلاینی که قصد استفاده از پروازش را دارید، اعلام و جایگاه چرخدار را رزرو کنید.

  1. غذایی که دوست دارید، در پرواز میل کنید

علاوه بر این می توانید غذای مناسب خود را نیز برای پرواز انتخاب کنید. بیشتر ایرلاین های بین المللی گزینه ای را در نظر گرفته اند تا مسافران در صورت پای بندی به آیین، رژیم یا شیوه غذایی خاصی، بتوانند انتخاب مناسب خود را داشته باشند. غذاهای ویژه برای گیاهخواران، خام خوارها و بیماران از گزینه های این ایرلاین هاست. بعضی از ایرلاین های داخلی مانند ایران ایر و ماهان نیز این امکان را برای مسافران خود لحاظ کرده اند. (البته این امتیاز نیز با اعلام قبلی به ایرلاین دست یافتنی است).

اگر به تغذیه خود اهمیت می دهید و حتی در آسمان ها هم در پی کالری غذا می شد، مطلب چگونه در سفرهای کاری سالم غذا بخوریم را در وبلاگ شخصی من بخوانید.

سخن نهایی

من و همکارانم در وبلاگ شخصی من تلاش کرده ایم، که هر آنچه در مورد سفر هوایی و زمینی باید بدانید را برای شما تشریح کنیم تا شما راحت تر سفر کنید. از جزئی ترین مسائل تا معرفی جاهایی برای تفریح و گشت و گذار. در این جهت شما هم همراهمان باشید، هم سوالاتتان را مطرح کنید و هم از تجربه های خودتان برای ما بگویید تا بتوانیم بهترین مجله گردشگری را برای شما بسازیم.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور

به "بدون دانستن این ریزه کاری ها به سفر خارجی نروید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون دانستن این ریزه کاری ها به سفر خارجی نروید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید