تار و تاریخ به تخت جمشید رسید

به گزارش وبلاگ شخصی من، تهران (پانا) - میدیا فرج نژاد در تازه ترین گامِ پروژه تار و تاریخ و در قالب تابلو موزیکال آتشِ آغاز به روایت تخت جمشید پرداخت.

تار و تاریخ به تخت جمشید رسید

به گزارش روابط عمومی پروژه تار و تاریخ، میدیا فرج نژاد تابلو موزیکال آتش آغاز را در نغمه گردانی های دستگاه چهارگاه و همایون ساخته است.

شعر آتشِ آغاز را هم فرهاد وحدتی روی ایده ای از میدیا فرج نژاد سروده است.

در این اثر حمیدرضا ترکاشوند آواز خوانده، علیرضا نصیری فرد دف و بندیر و کریم ابراهیمی تنبک و ضرب زورخانه ای نواخته اند.

میدیا فرج نژاد آهنگساز و نوازنده تار درباره آتشِ آغاز می گوید: این آهنگ در حقیقت درد دلی است با تاریخ، آن هم تاریخ ایران زمین که پر از فراز و نشیب های گوناگون است. برای ثبت تابلوموزیکال تخت جمشید شاید این بهترین راهی بود که به ذهنمان رسید.

او ادامه می دهد: شعرِ این اثر در مدت بسیار کوتاهی سروده شد و موسیقی و آواز، هر دو در یک روز ساخته و ضبط شدند و فردای همان روز نیز ضبط تصویر داشتیم. البته این فرایند برای ما در تار و تاریخ عادی است. چون گاهی میان ضبط یک اثر تا اثر بعدی فاصله بسیار کوتاه است و باید به شکلی سریع کار انجام شود.

فرج نژاد می گوید: ایده ساخت تابلو موزیکال آتشِ آغاز را با هنرمند ارجمند سیف اله شکری مطرح کردم. ایشان پیشتر پروژه ای به نام صدای تاریخ را تالیف کرده اند که هنوز در جریان است و بسیار هم پروژه پژوهشیِ خاصی است. با راهنمایی ایشان و البته کمک شایان مدیریت میراث جهانی تخت جمشید، جناب آقای فدایی، ضبط تابلو موزیکال آتشِ آغاز در محوطه تخت جمشید میسر شد.

او ادامه داد: امیدوارم این حرکت آغاز همکاری های بیشتر هنرمندان این مرز و بوم با این میراث سُترگ باشد.

فرج نژاد تاکید کرد: البته به هیچ عنوان نمی توان تلاش بی مانند مرتضی حاج محمدی کارگردان پروژه تار و تاریخ را نادیده گرفت که با جان و دل در تمامی راستا همراه من بوده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تار و تاریخ به تخت جمشید رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تار و تاریخ به تخت جمشید رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید