تصادف عامل 49 درصد ضایعات نخاعی است

به گزارش وبلاگ شخصی من، خبرنگاران/فارس مدیرکل بهزیستی استان فارس با ابراز تاسف از اینکه فارس دارای بیشترین تعداد معلولان به دلیل ضایعه نخاعی است، اعلام کرد که بالغ بر 49 درصد از این معلولیت ها بر اثر حوادث رانندگی ایجاد شده است.

تصادف عامل 49 درصد ضایعات نخاعی است

دکتر سید محمدصادق کشفی نژاد دوشنبه 11 آبان در یک کنفرانس خبری ضمن گرامیداشت روز جهانی معلولین، گفت: معنی عام آنچه از معلول در ذهن داریم یعنی ناتوانی است، در صورتی که این افراد بواسطه نقص در خلقت یا حوادث، تنها بخشی از توانایی خود را از دست داده اند.

وی ضمن بیان اینکه افراد دارای معلولیت باید توانایی های دیگر خود را مد نظر قرار دهند، گفت: امروزه افراد دارای معلولیت باید خود در تصمیم گیری و سیاست گزاری سازمان بهزیستی مداخله کنند تا مثل افراد عادی جامعه از فرصت های اجتماعی بهرمند شوند.

کشفی نژاد ضمن اشاره به ماده 7 قانون در رابطه با حقوق افراد دارای معلولیت، گفت: این قانون در اردیبهشت سال 97 ابلاغ شد و در آن تصریح شده همه دستگاه ها و نهادها در قبال جامعه هدف چه مسؤلیت هایی دارند و چه خدماتی باید ارائه دهند که البته سازمان بهزیستی در خدمت رسانی باید اهتمام داشته باشد.

وی با قبول کاستی های فراوان در این زمینه و ضمن تاکید بر اقدامات شایسته دولت در سال های اخیر برای بهبود حقوق معلولان، گفت: افزایش 2.5 برابری حقوق پرستاری از افراد دچار آسیب نخاعی، افزایش حقوق افراد مبتلا به ضایعه نخاعی از 120 به 160 هزار تومان و ... از اقدامات شاخص در حمایت از معلولان بوده است.

کشفی نژاد با بیان اینکه در کشور هزار و 57 واحد مسکونی به خانواده های دارای 2 معلول و بیشتر اختصاص یافته است، گفت: 51 واحد از این تعداد مربوط به فارس بوده است.

مدیرکل بهزیستی فارس همچنین اقدامات پیشگیرانه در بروز معلولیت ها را مهم ارزیابی و اظهار داشت که در این زمینه شنوایی سنجی نوزادان بدو تولد، بینایی سنجی بچه ها و غربالگری خانواده های مستعد معلولیت از طریق آزمایش ژنتیک، در اولویت واقع شده است.

کشفی نژاد اظهار داشت که رویکرد سازمان بهزیستی توانمندسازی نبوده و بیشتر نقش حمایتی ایفا کرده است که این مهمترین نقد وارد به این سازمان محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تصادف عامل 49 درصد ضایعات نخاعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصادف عامل 49 درصد ضایعات نخاعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید