تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیکی توسعه می یابد

به گزارش وبلاگ شخصی من به نقل از معاونت علمی و فناوری، با حمایت کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصفیه آب به کمک فناوری غشا سرامیکی میسر می شود. این کار با ساخت و بومی سازی قطعات سرعت می گیرد تا گامی تازه در فرآیند تصفیه آب برداشته شود.

تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیکی توسعه می یابد

جداسازی املاح در فرآیندهای تصفیه آب به صورت فیزیکی، شیمیایی، بیوشیمیایی، میکروبی و غیره انجام می گیرد. با توجه به توصیه های زیادی که در حال حاضر روی کاهش استفاده از افزودن مواد شیمیایی مثل کلرزنی برای تصفیه آب می شود، کاربرد و ترویج روش های جداسازی فیزیکی ذرات و آلاینده ها از طریق غشاها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. غشاها در واقع، لایه های نازک از جنس نیمه تراوا هستند که قادرند ذرات معلق را از مایع، زمانی که با فشار از آن می گذرند، جدا کنند.

غشاها از نظر جنس به دو دسته پلیمری و سرامیکی تقسیم بندی می شوند. هدف از ساخت این غشاها، کاهش یا حذف برخی محدودیت های انواع پلیمری آن مانند مقاومت کم در دماهای بالا، استحکام مکانیکی کم، تجزیه زیستی و طول عمر پایین است.

امروزه غشاهای سرامیکی در شرایط سخت بویژه زمانی که غشاهای پلیمری عملکرد مطلوبی ندارند یا قادر به انجام فرآیند نیستند، به طور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

نصب و اجرای آسان، انعطاف پذیر بودن با اندازه دبی و مقدار های مختلف جای تعبیه شده برای فیلتراسیون، قابل ارائه بودن به صورت ماژول و پکیج، مصرف انرژی پایین، کدر فشارهای بسیار پایین، طول عمر بالا، هزینه های نگهداری پایین، مقاومت در برابر دما، فشار و مواد شیمیایی متنوع و شستشوی آسان از مزایای فناوری غشای سرامیکی است.

در حال حاضر شرکتی دانش بنیان داخلی طراحی و ساخت این نوع غشا را در دستور کار قرار داده است و انتظار می رود با بومی سازی این فناوری و توسعه آن گامی نو در فرآیند تصفیه آب برداشته شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیکی توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیکی توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید