دریافت سلام بیگانگان فضایی از مرکز کهکشان راه شیری!

به گزارش وبلاگ شخصی من، ایرنا نوشت: یک کاوش نو برای حیات فرازمینی موجب شده دانشمندان به مرکز کهکشان راه شیری توجه بیشتری نمایند. در نتیجه این کاوش، آنها سیگنال هایی دریافت کردند و نام آن را سلام بیگانه های فضایی گذاشتند.

دریافت سلام بیگانگان فضایی از مرکز کهکشان راه شیری!

آیا این امکان وجود دارد که بیگانگان فضایی هوشمند جایی در مرکز کهکشان راه شیری باشند؟ یک کاوش تازه برای حیات فرازمینی میخواهد جواب این سوال را به وسیله گوش دادن به پالس های رادیویی از مرکز کهکشان پیدا کند.

پالس هایی با فرکانس های محدود به طور طبیعی به وسیله ستارگان ساطع می گردد که به آنها تپ اختر (pulsar) گفته می گردد اما این پالس ها بطور تعمدی به وسیله انسان ها نیز در فناوری هایی مانند رادار استفاده می شوند. به علت اینکه این پالس ها از نویز رادیویی پس زمینه در فضا متمایز می شوند، یک راه یا وسیله موثر ارتباطی در طول مسافت های طولانی هستند و بعلاوه در هنگام کاوش برای تمدن های بیگانه نیز یک هدف مجذوب نماینده به شمار می روند.

دانشمندان در مقاله ای که به تازگی در نشریه جورنال نجومی منتشر شده است، راهبرد جست وجو و کاوش برای یافتن بیگانگان فضایی را شرح داده اند. محققانی با راهنمایی اکشای سوریش از دانشگاه کورنل نرم افزاری را برای ردیابی و شناسایی الگوهای فرکانس های مکرر تهیه نموده و آن را روی تپ اخترهای شناخته شده آزمایش کردند تا اطمینان یابند که قادر است فرکانس های محدود را بگیرد.

این گسترده فرکانس ها بسیار کوچک بوده و حدود یک دهم پهنای فرکانسی هستند که به وسیله ایستگاه های رادیویی اف ام معمولی استفاده می شوند. محققان سپس با این روش اقدام به جست و جو در داده های تلسکوپ گرین بنک در ویرجینیای غربی کردند.

ویشال گاجار مولف این مطالعه از موسسه SETI یک سازمان غیرانتفاعی در زمینه کاوش برای حیات هوشمند در کیهان، می گوید: تا الان رادیو SETI عمدتا کوشش های خود را بر جست وجو برای سیگنال های مداوم متمرکز نموده است.

وی اضافه کرد: مطالعه ما در خصوص کارآیی انرژی پالس های قطاری به عنوان ابزار ارتباطات بین ستاره ای در طول مسافت های گستره این مساله را روشن می سازد. به طور خاص و قابل توجه، این مطالعه اولین کوشش فراگیر برای انجام کاوش و جست وجوی عمقی برای این سیگنال ها است.

محققان در حال گوش دادن به پالس های مرکز یا منطقه میانی کهکشان راه شیری هستند زیرا در این منطقه تراکم بالایی از ستارگان وجود دارد و احتمالا سیارات فراخورشیدی قابل سکونت در آنجا هستند.

مساله دیگر اینکه اگر بیگانگان هوشمند در مرکز راه شیری بخواهند با سایر منطقه ها کهکشان تماس برقرار نمایند، ممکن است سیگنال هایی ارسال نمایند. استفاده از پهنای باند محدود و الگوهای مکرر، یک راه اصلی برای بیگانگان به منظور آشکار کردن خودشان است چرا که چنین ترکیبی بعید است که به طور طبیعی روی دهد.

این روش از الگوریتمی استفاده می نماید که می تواند در بین داده های 1.5 میلیون تلسکوپ در مدت 30 دقیقه، کاوش انجام دهد. هر چند این محققان در اولین جستجوی خود به علامت یا نشانه مهم و گویایی برخورد نکردند اما می گویند که سرعت این الگوریتم به بهبود جست وجوها در آینده یاری خواهد نمود.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "دریافت سلام بیگانگان فضایی از مرکز کهکشان راه شیری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت سلام بیگانگان فضایی از مرکز کهکشان راه شیری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید