زیست حسگر تشخیص سرطان پروستات طراحی و ساخته شد

به گزارش وبلاگ شخصی من، به گزارش خبرگزاری به نقل از دانشگاه تهران، طراحی و ساخت زیست حسگرِ نوریِ میکروفلوئیدی تشخیص سرطان پروستات در نتیجه یافته های رساله دکتر مونا سروش، دانشجوی سابق رشته بیوفیزیک مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران با راهنمایی راهنمایی اله قورچیان استاد گروه بیوفیزیک دانشگاه تهران محقق شده است.

زیست حسگر تشخیص سرطان پروستات طراحی و ساخته شد

قورچیان درباره اهمیت این تحقیقات اظهار کرد: سرطان پروستات از شایع ترین سرطان ها در دنیا محسوب می گردد و تشخیص به موقع آن از اهمیت بالایی دارد.

این استاد گروه بیوفیزیک دانشگاه تهران درباره زیست حسگر نو طراحی شده برای تشخیص سرطان پروستات، گفت: این زیست حسگر ابزاری برای شناسایی غلظت یک مولکولِ زیستی در سرم بیمارانِ مبتلا به سرطان پروستات است.

وی اضافه نمود: در زیست حسگر ساخته شده به وسیله محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، از فناوری های نانو به ویژه نانوذرات طلا استفاده شده است.

قورچیان ادامه داد: در این پژوهش، نانوذرات طلا ساخته و سپس مولکول های آنتی بادی با روش های شیمیایی به نانوذرات متصل شدند. در اثر اتصالِ مولکولِ آنتی بادی با مولکول نشانگرِ سرطان، یک پیغام نوری ایجاد می گردد که با گیرنده های نوری قابل دریافت است.

استاد دانشگاه تهران درباره مزیت های این زیست حسگر، گفت: این حسگر در مقایسه با نمونه های ساخته شدۀ قبلی، با حساسیت و دقت بالاتر سرطان پروستات را تشخیص می دهد.

قورچیان در سرانجام بیان داشت: این روش نوین قابلیت آن را دارد که برای غربالگری سرطان پروستات مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "زیست حسگر تشخیص سرطان پروستات طراحی و ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیست حسگر تشخیص سرطان پروستات طراحی و ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید