در طبیعت هم ممکن است در دام کرونا بیفتیم

به گزارش وبلاگ شخصی من، مدیر گروه آموزش و ارتقا سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر این که هیچ تضمینی برای عدم ماندگاری ویروس کرونا در طبیعت وجود ندارد، گفت: این ادعا که مکان های خلوت، عاری از ویروس است اشتباه بوده و افراد هرگز در دوران قرنطینه نباید از منزل خارج شوند.

در طبیعت هم ممکن است در دام کرونا بیفتیم

به گزارش وبلاگ شخصی من، دکتر شهلاقنبری با تاکید بر رعایت قرنطیه و درخانه ماندن برای قطع زنجیره ویروس کرونا، مواردی را برای در امان ماندن بچه ها از شرایط استراس زا توصیه کرد.

وی با بیان این که فضاهای محدود زندگی آپارتمان نشینی به مدت طولانی و در معرض اخبار مربوط به همه گیری بیماری قرار داشتن، می تواند منجر به کسالت، اضطراب، نگرانی و وحشت خصوصا در بچه ها گردد، گفت: برای خانواده های دارای فرزند، گذراندن زمان بیشتر با هم فرصت خوبی برای ارتباط بیشتر والدین و فرزندان خواهد بود.

اعضای خانواده؛ منبع اصلی حمایت و احساس امنیت در روزهای کرونایی

قنبری در ادامه اعلام نمود: برای سالم ماندن در هنگام شیوع ویروس کرونا، اعضای خانواده باید با یاری به یکدیگر و ایجاد احساس امنیت، مثبت اندیشی و حفظ ذهنیت سالم، منبع اصلی حمایت برای هم باشند.

وی به والدین توصیه کرد: پر کردن اوقات فراغت بچه ها در روزهای قرنطیه موضوع مهمی است که والدین باید به عنوان یک فرصت نگاه نمایند، فرصتی که شاید تا قبل از همه گیری کرونا هیچ وقت به وجو نیامده بود. پدر و مادرها می توانند این روزها وقت بیشتری به بچه ها خود اختصاص دهند، برای آنها کتاب بخوانند و با آنها بازی نمایند و یا می توانند با نوجوانان خود بیشتر گفت وگو نمایند.

مدیر گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تقویت روحیه اعضای خانواده را در روزهای پر استرس کرونایی مورد توجه قرار داد و اضافه نمود: در این روزها والدین باید از گفت وگو درباره اخبار منفی در حضور بچه ها پرهیز نمایند و در عین حال اصول اولیه بهداشتی را با روش های خلاقانه در حین بازی به بچه ها خود آموزش دهند.

به بچه ها آموزش دهید، در خانه ماندن راهی قدرتمند برای شکست کرونا

وی اظهار کرد: والدین می توانند با بازی کردن یا داستان خواندن، مثلاً معلم بازی یا روش های خلاقانه دیگر برای بچه های کوچکتر به آنها یاری نمایند تا معنای همه گیری را متوجه شوند. به عنوان مثال می توانند همراه کودک شان یک ویروس را نقاشی نمایند، یا برایشان یک داستان مصور در خصوص کسی که با ویروس می جنگد بخوانند. والدین می توانند در حین بازی به بچه ها یاری نمایند که بفهمند چطور ماندن در منزل می تواند راهی قدرتمند برای شکست ویروس باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، قنبری ادامه داد: بازی های بچه ها و والدین می تواند روشی موثر برای تقویت پیوند عاطفی بین آنها، تسکین استرس و ایجاد مقاومت و انعطاف پذیری در بچه ها باشد. والدین نباید بگذارند بچه ها به تنهایی بازی نمایند، بلکه باید در فعالیت های آنها شرکت نمایند. به عنوان مثال، والدین می توانند در فعالیت های ورزشی، قصه سرائی و طرح سوال جواب به بچه ها خود بپیوندند تا استرس و اضطراب آنها را کاهش دهند.

وی تاکید نمود: خانواده ها می توانند همه گیری ویروس کرونا را تبدیل به فرصتی برای نزدیک تر شدن به هم و ایجاد رابطه عاطفی عمیق تر نمایند.

قرنطینه خانگی چیست؟

مدیر گروه آموزش و ارتقا سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به تعریف قرنطینه خانگی اظهار کرد: قرنطینه خانگی به این معناست که تمامی اعضای خانواده باید در منزل بمانند و چنانچه یکی از اعضای خانواده به ضرورت مجبور باشد از منزل خارج گردد باید توصیه ها و هشدارهای بهداشتی لازم را با جدیت رعایت کند.

وی با اشاره به این که جز با رعایت قرنطینه خانگی کرونا از بین نمی رود، تاکید نمود: خانه در شرایط فعلی امن ترین مکان برای دور بودن از بیماری است و حضور افراد در طبیعت و یا پارک ها اصلا کار درستی نیست.

وی باور بی خطر بودن پارک، فضاهای خلوت و حضور در طبیعت را باوری غلط و اشتباه دانست و اضافه نمود: ویروس کرونا ماندگاری زیادی در سطوح و فضاهای مختلف دارد و هیچ تضمینی برای عدم ماندگاری آن در طبیعت نیست. بنابراین این ادعا که مکان های خلوت، عاری از ویروس است اشتباه بوده و افراد در دوران قرنطینه نباید از منزل خارج شوند.

قنبری درباره وقت گذراندن درفضای حیاط منازل نیز اظهار کرد: اگر چنانچه حیاط منزل اختصاصی باشد، خانواده و بچه ها می توانند از فضای حیاط استفاده نمایند ولی در حیاط های مشترک و یا در خانه های آپارتمانی اصلا توصیه نمی گردد خانواده ها از حیاط هم استفاده نمایند؛ چون افراد مختلفی از این فضای مشترک استفاده و تردد می نمایند. بنابراین حیاط آپارتمان هم یک فضای عمومی تلقی می گردد.

بچه ها می توانند کرونا را در فرم های شدید به بزرگسالان انتقال دهند

مدیر گروه آموزش و ارتقا سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه با بیان این که اگر چنانچه فرضیه عدم ابتلای بچه ها به فرم های شدید بیماری کووید 19 نیز قطعی باشد، باز هم باید نکات بهداشتی و توصیه ها با یاری والدین توسط بچه ها رعایت گردد، گفت: بچه ها می توانند به شدت ناقل کرونا باشند و این بیماری را در فرم های شدید به بزرگسالان انتقال دهند.

وی درباره افرادی که دچار کمبود ویتامین دی در بدن هستند نیز شرح داد: این روزها با توجه به موضوع قرنطینه و در خانه ماندن تمامی گروه های سنی از تابش مستقیم خورشید محرومند؛ بنابراین باید برای برطرف این مشکل از داروهای مکمل یا مواد غذایی حاوی این ویتامین استفاده گردد. استفاده بچه ها زیر دو سال نیز از قطره ویتامین آ+د ضرورت دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در طبیعت هم ممکن است در دام کرونا بیفتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در طبیعت هم ممکن است در دام کرونا بیفتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید