محمد مخبر: حال 14 داوطلب واکسن ایرانی کرونا خوب است

به گزارش وبلاگ شخصی من، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: واکسن کرونا وقتی اثر دارد که در اختیار مردم قرار گیرد که در این خصوص ظرف یک ماه آینده به دو تا سه میلیون دز در ماه خواهیم رسید و ظرف سه تا چهار ماه آینده این عدد به 12 تا 14 میلیون می رسد.

محمد مخبر: حال 14 داوطلب واکسن ایرانی کرونا خوب است

به گزارش ایسنا، محمد مخبر در آیین رونمایی از محصولات جدید در حوزه مکمل ها، مواد اولیه دارویی و دارو های ایورمکتین و موکوسیل که روز سه شنبه 29 دی ماه در شهرک دارویی برکت در استان البرز برگزار شد، در جمع وبلاگ شخصی من در مورد آخرین فرایند ساخت واکسن ایرانی کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان امام گفت: این کار طبق پروتکل هایی که وزارت بهداشت مشخص کرده به خوبی پیش می رود و امروز به گروه سوم از آن 56 داوطلب واکسن تزریق خواهد شد.

مخبر در مورد شرایط 14 نفری که پیش از این تست واکسن ایرانی کرونا بر روی آنان اجرا شده است هم گفت: 14 نفری که تا الان واکسن تزریق کرده اند حالشان خوب است و هیچ عوارضی نداشته اند و بیش از آنکه تصور می کردیم جواب داده واکسن حتما جواب خواهد داد.

وی ادامه داد: بحث تولید آزمایشگاهی واکسن یک موضوع است که در ستاد اجرایی از سه راستا دیگر تا پیش از عید به تست انسانی می رسد و در جا های دیگر هم این کار دارد انجام می شود، اما آن چیزی که مهم است تولید انبوه است یعنی واکسن وقتی اثر دارد که در اختیار مردم قرار گیرد که در این خصوص ظرف یک ماه آینده به دو تا سه میلیون دز در ماه خواهیم رسید و ظرف سه تا چهار ماه آینده این عدد به 12 تا 14 میلیون می رسد که اگر این اتفاق رخ دهد کشور از این لحاط مشکل نخواهد داشت.

مخبر گفت: در مورد ماسک زمانی حرفی زدیم، اما عده ای فکر کردند شعار است، اما امروز بیش از 100 میلیون ماسک فقط در انبار ها موجود است و سه کشور اروپایی و منطقه ای درخواست خرید ماسک از ما دارند در بحث ونتیلاتور هم همین است.

این مسئول ادامه داد: تست سریع را به ما ندادند، ولی بچه های ما زیر دو هفته توانستند این کیت را بسازند و امروز یک میلیون کیت در انبار موجود داریم. همین الان شش کشور که سه کشور اروپایی هستند درخواست خرید این کیت را دارند.

وی گفت: بحث واکسن را در کشور به نقطه ای خواهیم رساند که بیش از نیاز تولید کنیم.

وی در ادامه در مورد تولید دارو در کشور هم گفت: یکی از جهت گیری های جدی ستاد در چند سال گذشته بحث پر کردن خلا دارو هایی است که در کشور تولید نمی شود. الان 97 درصد دارو های مورد نیاز در کشور تولید می شود و سه درصد واردات داریم، ولی این سه درصد 35 درصد قیمت تمام شده دارو را تشکیل می دهد.

مخبر گفت: شهرک دارویی برکت برای این تشکیل شده که هم توسط ستاد اجرایی و هم مردم که اولویت ما هم هستند این سه درصد تولید شود و تا به امروز شرکت های متعددی در این شهرک راه افتاده تا این سه درصد را تامین کنند.

وی درباره رونمایی هایی که امروز صورت گرفت هم اظهار داشت: امروز سه ماده اولیه مربوط به دارو های قلب و عروق و صرع و .. و یک داروی دیگر در بخش کرونا رونمایی شد.

مخبر با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا یکی از سیاست های اصلی ما این بود که هر دارویی از هر نقطه دنیا که احتمال اثر داشته مثل رمدسیویر را بسازیم و بعضی از دارو ها را زیر دو هفته ساخته ایم، گفت: امروز ورمکتین تقریباً جزو دارو هایی جدید است که تشخیص این بوده که اثر دارد که زیر یک ماه در کشور تولید کرده ایم ما جزو چهار کشوری هستیم که توانستیم دارو را تولید کنیم و تا 90 درصد زیر قیمت تمام شده خارجی آن را در اختیار مردم قرار می دهیم.

مخبر در مورد تحریم اخیر هم گفت: دشمن با مردم ما مشکل دارد با شخصیت های ما مشکل ندارد، چون از مردم آسیب دیده است. مردم شاه و آمریکایی ها را بیرون کردند اینکه عقده جدی در دشمن است از مردم است. هر کانونی که به مردم خدمت کند این ها با آن مشکل پیدا می کنند. اولا این تحریم هیچ تاثیری در فرایند و برنامه های ما ندارد روی شخص من هم هیچ اثری ندارد این یک خباثتی بود که ما می گفتیم و عیان شد و دیدند که یک تشکیلاتی که در خدمت مردم است آن هم در شرایط کرونا تحریم می کنند و به کوری چشمن دشمن ما بهتر و قوی تر از گذشته ادامه خواهیم داد.

منبع: فرارو

به "محمد مخبر: حال 14 داوطلب واکسن ایرانی کرونا خوب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد مخبر: حال 14 داوطلب واکسن ایرانی کرونا خوب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید