معلمی کار آسانی نیست

به گزارش وبلاگ شخصی من، نوشته های دلی همواره برای بعدها می ماند و دیگران . این بار از یک معلم خواستیم از احساس خود بنویسد.

معلمی کار آسانی نیست

روزنامه وبلاگ شخصی من ؛ دوچرخه - ریحانه قندی (معلم ادبیات): چند سال پیش نوشته ای خواندم از لطیفه صمدوند در خصوص ادبیات و معلم ادبیات بودن. امشب باز مرورش کردم. دیدم الحق و الانصاف غرق در سختی شده ام و با خود مرور می کنم راه رهایی از این سختی را. اما هر بار عمیق تر درمی یابم که گرفتار همان شیرینی ای شده ام که در دل این حجم از سنگینی و سختی جاخوش نموده است.

دوستمان درست می گفت. معلم ادبیات بودن کار آسانی نیست. می دانی رفیق! ادبیات زندگی است. حیات بی مرگی است. خلاصه حب است. ادبیات دریافت حقیقت است. ادبیات جان است. به قول مولانا: باید که جمله جان شوی تا لایق جانان شوی. ادبیات جان است و جانان.

گاهی یک نگاه غرق شده و محو شده شاگردم برای مدت ها کافیست. سیرابم می نماید. نور درونم را بیشتر می نماید و ذوقم را سرشارتر...

لطافت و احساس زیبای همان شاگردان دوست داشتنی برای من جزئی از قشنگی های حافظ و مولانا و ابتهاج اند. شاخه ای که به جهانی بی انتهای آنان وصل است و عمیقا ستودنی.

و تو دوست نوجوان من!

اگر دل خوشی از ادبیات و کلاسش نداری یقین دارم، اگر تنها ذره ای از عصاره جان این نفحه الهی به وجودت برسد چنان روح و جانت آغشته خیال می گردد که لحظه ای فاصله از آن جهان برایت غم انگیز و بی معناست.

کاش به سان اسرافیل بزرگوار سوری در دست داشتم و بلند و از بن جان سر می دادم: ایهاالناس ادبیات را ذره ذره آب نکنید. بگذارید روز به روز ببالد. محظوظمان کند. ادبیات نباشد تمام علوم و دانش ها هم خواهند مرد. آری! در این روزگار بی انصاف معلم ادبیات بودن کار اسانی نیست.

معلم ادبیات بودن کار آسانی نیست!

(لطیفه صمدوند)

باید خودت کتاب ادبیات باشی.

اینکه دستور زبان بلد باشی

آرایه ها را تعیین کنی،

شعرها را تحلیل،کافی نیست.

باید بلد باشی حرف زدن را.

فصاحت، کافی نیست؛

بلاغت هم ضروری است.

اصلاً باید سعدی باشی!

لحن کلامت با مخاطب، مناسبش باشد.

نگاهت حرف بزند

تا دانش آموز استعاره مَکنیِه را یاد بگیرد.

کلامت باید آهنگ داشته باشد

تا به دل بنشیند و وزن پیدا کند،

بین آن همه مطالب درسی.

باید آن خوشتر ز حُسن را داشته باشی.

معلم ادبیات به قول حافظ عزیز

باید این داشته باشد و آن نیز هم.

مراعات نظیرِ خوبی ها باشی.

نشستنت، برخاستنت، راه رفتنت

باید کتاب شعر باشد.

آراسته باشی به حُسن سؤال و حُسن جواب و حُسن تعلیل.

منبع: همشهری آنلاین

به "معلمی کار آسانی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معلمی کار آسانی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید