مقبره عون بن علی تبریز

به گزارش وبلاگ شخصی من، در ارتفاع 1800 متری شمال تبریز و بر فراز کوه های سرخ رنگ سرخاب، مقبره عون بن علی یا به قول محلی ها عینالی واقع شده است. سبب شهرت این کوه به خاطر مقبره و زیارتگاه عون بن علی و زید بن علی که طبق شجره نامه داخل زیارتگاه موط به دو تن از فرزندان امام اول شیعیان، حضرت علی (ع) هستند، است. قدمت این بقعه و زیارتگاه را از دوران ایلخانیان تخمین می زنند که البته با زلزله سال 1193 تبریز، تخریب شد و در اواسط دوره قاجاریه مرمت گشت و به صورت بنای فعلی که شامل 9 اتاق و 6 گنبد، هشتی و ایوان است در آمد.

مقبره عون بن علی تبریز

راستا رفتن به مقبره، راستای کوهستانی است و کوهنوردان بسیاری آن راستا را برای کوهنوردی انتخاب می نمایند. در کنار مقبره، فضای بازی وجود دارد که درخت کاری شده و مقبره چند شهید گمنام هم در آن است. علاوه بر آن رستورانی سنگی برای گردشگران و کوهنوردان تعبیه شده که می توانید با صرف یک صبحانه یا نهار و تماشای تابلوهای متععد نصب شده بر روی دیوار که مربوط به کوهنوردان تبریزی بر فراز قلل مرتفع ایران و دنیا است، لذت یک گردش کوهستانی را تجربه کنید.

در دی ماه 1389 فاز اول تله کابین تبریز که از دامنه کوه تا ارتفاعات عون بن علی و به طول 1480 متر ادامه دارد به بهره برداری رسید و فاز دوم و سوم آن که اگر به بهره برداری برسد تبدیل به بزرگترین تله کابین ایران خواهد شد در دست ساخت است.

برای رفتن به عون بن علی هم می توان از داخل تبریز رفت و هم از کمربندی شمالی. به وسیله کمربندی شمال (بزرگراه پاسداران) از راستا شرق به غرب پس از گذشتن از میدان شهید فهمیده و دانشگاه ربع رشیدی تابلوی عون بن علی را می بینید که وارد جادی ای فرعی می شوید تا به پایه کوه برسید از داخل شهر هم انتهای شمالی خیابان ایده لو شما را به جاده عینالی می رساند.

با انتخاب عینالی، هم می توانید کوه نوردی کنید، هم زیارت کنید، هم از فضای پاک و باد های تبریز لذت ببرید و هم صرف غذا در فضای کوهستان را تجربه کنید.

منبع: لست سکند

به "مقبره عون بن علی تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقبره عون بن علی تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید