چند توصیه برای تشویق بچه ها به شستن دست ها

به گزارش وبلاگ شخصی من، شستن دست ها یک اقدام ساده اما اساسی برای کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری است و نشستن دست ها چه از روری عادت و چه به علت کمبود امکانات، افراد را بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ها قرار می دهد.

چند توصیه برای تشویق بچه ها به شستن دست ها

به گزارش وبلاگ شخصی من، بهداشت ناکافی دست ها بر سلامت و تحصیلات فرد تاثیر گذاشته و هم چنین پیامدهای مالی برای او به همراه خواهد داشت.

از این رو تشویق و عادت دادن بچه ها به شست وشوی مرتب دست هایشان از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به این که بچه ها وقت بسیاری را به بازی کردن و در خارج از خانه می گذرانند با سطوح و لوازم مختلفی که مملو از میکروب ها هستند، در تماس اند.

شست وشوی دست ها می تواند به جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری های متعدد در بچه ها یاری کند.

ایجاد عادت های شست وشوی دست ها در بچه ها در سنین پایین، وظیفه مهم است که والدین و معلمان بر عهده دارند.

راهکارهای زیر به نقل از اِن دی تی وی برای ایجاد عادت شست وشوی دست ها در بچه ها مفید است:

1) شستن دست ها را به سرگرمی تبدیل کنید

شما می توانید با روش های مختلف شست وشوی دست ها را به یک فعالیت سرگرم نماینده تبدیل کنید. لذت بردن از این کار باعث می گردد بچه ها به انجام آن تشویق شوند. می توانید صابون هایی در شکل ها و رنگ های مختلف خریداری کنید و روش صحیح شست وشوی دست ها را با روشی سرگرم نماینده به آن ها بیاموزید تا آن را به فعالیتی مفرح برای بچه ها تبدیل نمایید.

2) بچه ها را از خطرات آلودگی ها مطلع کنید

عدم شست وشوی دست ها خطر ابتلا به بیماری های متعدد را افزایش می دهد و می تواند خطرات زیادی برای سلامتی ایجاد کند. شما باید کلیه اهداف شست وشوی دست ها را برای بچه ها خود شرح دهید و هم چنین آن ها را از مسائل مختلف بهداشتی ناشی از آلودگی دست ها مطلع سازید.

3) روش صحیح شست وشوی دست ها را به بچه ها آموزش دهید

به بچه ها خود روش صحیح شست وشوی دست ها را آموزش دهید. این امر به مبارزه صحیح با میکروب ها یاری می نماید. هم چنین به آن ها زمان مناسب برای شست وشوی دست ها را مانند قبل و بعد از غذا و بعد از بازگشت به خانه بیاموزید. در این مواقع خودتان نیز باید در شست وشوی دست ها با کودک همراه شوید. در این آموزش ها، بزرگترها بهترین الگوی عملی برای بچه ها هستند.

4) شستن دست ها را به روال عادی کارهای روزانه تان تبدیل کنید

شست وشوی دست ها بسیار مهم است و باید آن را به روال عادی کارهای خود اضافه کنید. اضافه کردن این کار به کارهای روزمره، به فرزندان شما نیز یاری می نماید تا آن را به عنوان یک عادت در نظر داشته باشند. در صورتی که شما به طور مرتب دست های خود را بشویید، بچه ها با مشاهده آن از سوی شما این کار را در طول روز تکرار می نمایند.

5) جدول زمانی برای شست وشوی دست ها بسازید

بچه ها هم چنین باید زمان مناسب برای شست وشوی دست ها را بدانند. شما می توانید جدولی بسازید که زمان های ضروری برای شست وشوی دست ها در آن قید شده باشد. این کار به بچه ها شما یاری می نماید تا احتیاج به شست وشوی دست ها و زمان های مناسب و ضروری برای آن را بهتر درک نمایند. خودتان هم تابع این جدول زمان بندی باشید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چند توصیه برای تشویق بچه ها به شستن دست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه برای تشویق بچه ها به شستن دست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید