اربعین سال جاری با سال های قبل فرق دارد

به گزارش وبلاگ شخصی من، براساس گزارش های بدست آمده، کمبود امکانات و حتی جای خواب برای زائرین اربعین صحت ندارد و دو هزار و 507 موکب از طرف ایران پروانه گرفته اند.

اربعین سال جاری با سال های قبل فرق دارد

کمبود امکانات صحت دارد؟

آخرین آمار سازمان حج و زیارت نشان می دهد که در اربعین سال جاری نزدیک به پنج میلیون ایرانی در عراق حاضر خواهند بود. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفت: پیش بینی ما حداقل سه میلیون از زائرین اربعین بود، ولی از اول محرم بیش از دو و نیم میلیون نفر راهی مراسم اربعین شدند. با وجود چنین برآوردهایی از زائرین اربعین، یوسف افضلی که دبیر کمیته اسکان و تغذیه اربعین است به زائران اربعین اطمینان داد که با کمبود جا برای اسکان روبرو نیستند. به گفته او، در اربعین سال جاری مجموعا برای دو هزار و 507 موکب پروانه صادر شده، در حالیکه این تعداد در اربعین سال گذشته دو هزار و هشت واحد چادر بود. افضلی ادامه داد: از مجموع موکب های پروانه گرفته، یک هزار و 348 واحد موکب در عراق و یک هزار و 159 موکب هم در مرزهای ایران برپا شد. در واقع 56 درصد چادرهای اسکان و پذیرایی در شهرهای زیارتی و مرزهای عراق مستقر شده است. معاون فرهنگی و مشارکت های مردمی ستاد بازسازی عتبات گفت: این موکب ها مجموعا ظرفیت اسکان یک میلیون و 800 هزار زائر را دارند و روزانه می توانند سه میلیون و 300 هزار پرس غذا پخت و توزیع نمایند. وی یادآور شد: بیشتر موکب ها در چهار مرز ایران و عراق و در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا برپا شده اند. علاوه بر این، موکب ها و خانه های عراقی ها برای پذیرایی از زائران آماده شده اند. او کمبود امکانات به ویژه در مرزهای جنوبی را رد کرد و گفت: امکانات به اندازه کافی پیش بینی شده، اما جمعیت در مقایسه با سال های گذشته بیشتر شده است. براساس پیش بینی ها قرار بود موکب ها از دهم مهرماه در مرزها و شهرهای زیارتی عراق مستقر شوند، اما حرکت زائران در اربعین سال جاری خیلی زودتر شروع شد، طبیعی است این شرایط در خدمات رسانی تاثیر بگذارد. از طرفی در اربعین سال جاری با گرمای هوا روبرو شدیم که احتیاج به آب نوشیدنی را بیشتر کرد که اکنون درحال تامین این مایحتاج هستیم.

دولت عراق به هیچ وجه در اربعین مداخله ندارد

افضلی درباره امکانات مرزهای عراق با توجه به توافق نامه های قبلی که طرفین را به تجهیز و ایجاد امکانات رفاهی در این مرزها ملزم می نماید، شرح داد: عراق میزبان اصلی اربعین است. در حقیقت موکب های ایرانی در این مناسبت به یاری عراقی ها می روند. اربعین مناسبتی مردمی است که دولت عراق به هیچ وجه در آن مداخله ندارد. توافق نامه های دو کشور هم بیشتر درباره هماهنگی در بخش گمرک، انتقال بار و ویزا بوده که تا کنون به خوبی همکاری شده است. وی اضافه نمود: کمیته اسکان و تغذیه طبق تعهداتش برای موکب داران پروانه صادر نموده و حتی صحن حضرت زهرا (س) در نجف و صحن در حال ساخت حضرت زینب (س) در شهر کربلا که ظرفیت اسکان 25 هزار نفر را دارد، به مناسبت اربعین باز شده است. او درباره اقدامات پیش بینی شده برای اسکان و پذیرایی از زائران در هنگام برگشت به کشور در حالیکه به استناد گزارش های سال گذشته این زمان، نقطه چالشی سفر اربعین به شمار می آید، اظهار کرد: در برگشت زائران فقط حمل و نقل است که معمولا مسائل زیادی را به وجود می آورد. برای همین کمیته حمل و نقل ستاد اربعین جلساتی را برای تامین امکانات مورد احتیاج، برگزار نموده و ما هم در کمیته اسکان و تغذیه، متناسب با پیش بینی ها امکاناتی را برای برگشت زائران فراهم نموده ایم و امیدواریم مسئله ای پیش نیاید.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "اربعین سال جاری با سال های قبل فرق دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اربعین سال جاری با سال های قبل فرق دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید