از خواص درمانی جو چه می دانید؟!

به گزارش وبلاگ شخصی من، جو به عنوان یک عامل ضدسرطان شناخته می گردد، زیرا حاوی آنتی اکسیدان های قوی است. دانشمندان معتقدند که در دانه های جو، مواد شیمیایی ضدسرطان وجود دارد. مواد شیمیایی معروف به مهارکننده های پروتئاز موجود در جو، موجب سرکوب عوامل ایجادکننده سرطان است، به این علت جو در ردیف مواد ضدسرطان قرار گرفته است.

از خواص درمانی جو چه می دانید؟!

جو دوسر، طبیعتی معتدل دارد؛ سبب کاهش کلسترول خون می گردد؛ تقویت نماینده بدن و مقوی اعصاب است. بعلاوه این گیاه اثر ضدسرطانی دارد و مصرف مداوم آن سبب لاغری نیز می گردد.

جو، گیاهی علفی و دارای آب، مواد آلبومینوئیدی، قندها، مواد چرب، فسفر، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و آنزیم های مختلف است. نان و غذا هایی که با جو تهیه می شوند، بسیار مغذی بوده و حاوی ویتامین ها و ترکیبات بسیار مفید هستند. جو دوسر دارای مواد چرب و مواد نشاسته ای است. علاوه بر آن ارسنیک، اسیداگزالیک و ید هم دارد.

خواص درمانی جو

در عین حال جو که دارای طبیعت سرد و خشک است و به مصارف خوراکی می رسد، حاوی یکسری خواص درمانی نیز هست که در ادامه می آیند:

- مداومت در مصرف جو، برای رفع چاقی بدن مفید است.

- جو، ماده ای مغذی است که خاصیت نرم نماینده دارد. جوشانده جو دارای اثر مقوی است و از نظر طبی مورد استفاده زیادی دارد.

- جوشانده جو سبب رفع مسائل التهابی، تب، اسهال، بواسیر، اسکوربوت و نقرس می گردد. در دوره نقاهت و هنگام ضعف، استفاده از جو همراه با گندم یا جو دوسر می تواند بسیار مفید باشد.

- جو برترین غذا برای مبتلایان به تب، کم خونی و سوءهاضمه است.

- جو ماده ای است مغذی و مدت هاست به عنوان داروی قلب شناخته شده است. کلسترول خون را کاهش می دهد و دارای ترکیباتی است که از فراوری کلسترول بد LDL در کبد جلوگیری می نماید. دانه های جو به دلیل دارا بودن نوعی آلکالوئید، اثری مقوی بر قلب داشته و به عنوان یاری در درمان تنگی نفس نیز به کار می رود.

- جو دارای ارزش غذایی بالایی است و به دلیل داشتن فسفر یکی از غذا های تقویت سلول های عصبی است و به واسطه داشتن آهن، قوای از دست رفته را به بدن باز می گرداند.

- دانه جو با طبیعت سردی که دارد، سبب رفع عطش شده و تب را رفع می نماید.

- جو از گذشته های دور به عنوان دارویی مفید برای بیماران قلبی، اختلالات هضمی و یبوست شناخته شده است.

- جو از چند طریق باعث کاهش کلسترول بد می گردد. در روش اول مانند دارو های شیمیایی ضدکلسترول که بیماران استفاده می نمایند، در مکانیسم ساخت کلسترول در کبد دخالت نموده و کلسترول را کاهش می دهد. محققان آمریکایی در طی تحقیقات شان سه ترکیب نو در جو کشف نموده اند که قابلیت کبد را در ساختن کلسترول نوع LDL مهار می نماید. مصرف جو در کاهش کلسترول خون انسان مؤثر است.

- تحقیقات دانشمندان نشان داده که خوردن جو به صورت نان جو، کلسترول خون را به اندازه محسوسی پایین آورده است.

- جو به عنوان یک عامل ضدسرطان شناخته می گردد، زیرا حاوی آنتی اکسیدان های قوی است. دانشمندان معتقدند که در دانه های جو، مواد شیمیایی ضدسرطان وجود دارد. مواد شیمیایی معروف به مهارنماینده های پروتئاز موجود در جو، موجب سرکوب عوامل ایجادنماینده سرطان است، به این دلیل جو در ردیف مواد ضدسرطان واقع شده است.

- جو یک عامل بسیار مناسب برای رفع یبوست و کاهش درد های شکمی است. اگر همراه با سبوس مصرف گردد، اثرش قوی تر است.

- مالت جو، دارای میزان زیادی ویتامین C است و برای سلامتی پوست، لثه، مو و ترمیم زخم ها می تواند مفید واقع گردد.

- عصاره مالت، دارای خاصیت ضدعفونی نماینده است و در داروسازی کاربرد وسیعی دارد. در تهیه غذای اطفال به کار می رود و برای رشد بچه ها بسیار مفید است.

- اگر مادران شیرده از عصاره مالت استفاده نمایند، ترشح شیرشان افزایش پیدا می نماید.

- مالت جو به هضم غذا یاری می نماید و سبب پاکسازی دستگاه گوارش می گردد.

- جوانه جو مانند جوانه گندم تهیه می گردد و در طی جوانه زنی، نشاسته درون به قند مالتوز تبدیل می گردد. استفاده از جوانه جو به هضم مواد غذایی، بسیار یاری می نماید و دستگاه گوارش را به حالت متعادل در می آورد.

- جوانه جو، دارای انسولین گیاهی زیادی است و می تواند قند خون را پایین آورد و نیز از ابتلای افراد به مرض قند جلوگیری می نماید.

- جو به صورت موضعی نیز استفاده های طبی دارد. اگر آرد جو را با شیر یا آب به حالت خمیر درآورده، بر روی ورم ها و کوفتگی ها قرار دهند، ورم ها را رفع می نماید و اگر همین خمیر را بر روی دمل ها و آبسه ها قرار دهند، سر باز می نمایند و درد آن ها رفع می گردد.

- جو دوسر، طبیعت معتدل دارد، سبب کاهش کلسترول خون می گردد، تقویت نماینده بدن و مقوی اعصاب است. ملین است و یبوست را رفع می نماید. این گیاه اثر ضدسرطانی دارد و مصرف مداوم آن سبب لاغری می گردد.

- جوی دوسر به ثابت نگه داشتن اندازه قند خون یاری می نماید و اعمال آنتی اکسیدانی و استروژنیکی دارد. محتوی ترکیبات محرک اعصاب است و می تواند اشتیاق به نیکوتین را در بدن سرکوب کند و خاصیت ضدافسردگی دارد.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی تهران، البته در بعضی افراد، مصرف زیاد جوی دوسر می تواند به گاز، نفخ شکم و درد منجر گردد.

منبع: فرادید

به "از خواص درمانی جو چه می دانید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خواص درمانی جو چه می دانید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید