امارات: هنوز زود است بگوییم فرصتی برای حل اختلاف با ایران وجود دارد

به گزارش وبلاگ شخصی من، سفیر امارات در آمریکا گفته برای اظهارنظر درباره اینکه آیا بحران ناشی از شیوع کرونا فرصتی برای حل اختلاف با ایران ایجاد می نماید یا خیر زود است.

امارات: هنوز زود است بگوییم فرصتی برای حل اختلاف با ایران وجود دارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ شخصی من، یوسف العتیبه، سفیر امارات متحده عربی در آمریکا در مصاحبه ای گفته هنوز برای اظهارنظر درباره اینکه آیا شیوع کووید-19 (بیماری کروناویروس 2019) می تواند به کشور برای حل اختلاف با ایران یاری کند، زود است.

خبرنگار پایگاه هیل از العتیبه پرسیده شیوع بحران کرونا چگونه دیدگاه امارات درباره ایران، یمن و سایر کشورها در منطقه را تغییر داده است.

مقام اماراتی گفت: فرصت هایی وجود دارد. فکر می کنم کشورهایی هستند که نگاهی به منطقه و بحرانی که با آن مواجهند خواهند انداخت و به دنبال فرصتی برای حل مسائل و کوشش برای از بین بردن اختلافات خواهند بود.

العتبیه در ادامه گفت: ضمن آنکه بعضی از بحران ها هستند که به افراد اجازه می دهد موقعیت را دستکاری و مصادر نموده و از آن به نفع خودشان استفاده نمایند. من تصور نمی کنم این بیماری همه گیر مردم یا کشورها را مجبور کند ذاتشان را تغییر دهند. اینکه آیا شما [این بحران را] فرصتی برای حل اختلاف می بیند یا برای ایجاد مسائل بیشتر در نهایت به اینکه ذات واقعی شما چیست بستگی دارد.

او سپس در پاسخ به این سوال که آیا فرصتی واقعی برای حل اختلاف با ایران وجود دارد هم گفت: نمی دانم. فکر می کنم هنوز معلوم نیست و خیلی زود است بخواهیم این را بگوییم. نمی دانم آیا کرونا تحولات و ذهنیت تصمیم گیران در آنجا (در ایران) را تغییر می دهد یا خیر. فکر می کنم هنوز باید منتظر بمانیم.

پیش از این پایگاه میدل ایست آی حمایت امارات متحده عربی از ایران در بحبوحه همه گیری شیوع کووید-19 (بیماری کروناویروس 2019) را نشانه ای از چرخش امارات به شرق، بعد از پدیدار شدن نشانه هایی از افول قدرت آمریکا و اروپا دانسته است.

این رسانه در این تحلیل نوشته اقدام امارات در ارسال یاری های پزشکی به ایران تعجب شمار زیادی از کارشناسانی را به همراه داشت که از ابوظبی لفاظی های بسیار تند علیه همسایه شمالی به خاطر داشتند.

میدل ایست آی یادآوری نموده ابوظبی از اوایل سال 2010 به این سو در خط مقدم عملیات های تبلیغاتی برای مجاب کردن تصمیم گیران در واشنگتن به اتحاذ مواضع سخت تر در قبال جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است.

با وجود این، با شدت دریافت تنش ها در منطقه خلیج [فارس] بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران برای اماراتی ها مبرهن شده که نمی توانند روی اینکه آمریکایی ها تا آخرین نفر با ایران بجنگند حساب باز نمایند.

سکوت کر نماینده

عربستان سعودی و امارات متحده عربی حمله ای که اواخر ماه سپتامبر به تأسیسات نفت سعودی انجام شد را به ایران نسبت دادند. با این حال، میدل ایست آی نوشته این اتهامات با سکوتی کرنماینده از سوی واشنگتن همراه شد.

به نوشته این رسانه، اکنون برای ابوظبی و ریاض آشکار شده که دیگر با روش های نظامی نمی توان ایران را مهار کرد- دست کم بدون توانمند ها و اراده سیاسی واشنگتن نمی توان به چنین هدفی رسید.

ظرف یک سال گذشته، در سیاست ابوظبی در قبال ایران تغییر محسوسی حاصل شده و این کشور در صدد است علی رغم ظاهرسازی در حمایت از راهبرد شکست خورده آمریکا در قبال ایران عملاً سیاست چرخش به شرق را دنبال کند تا از این طریق از وابستگی مفرط خود به یک کاخ سفید سرگردان و سردرگم که راهنمایی ابرقدرتی رو به افول را در دست گرفته، بکاهد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "امارات: هنوز زود است بگوییم فرصتی برای حل اختلاف با ایران وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امارات: هنوز زود است بگوییم فرصتی برای حل اختلاف با ایران وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید