اولین دارویی که آغاز دیابت نوع 1 را به تاخیر می اندازد، مورد تایید FDA قرار گرفته است

به گزارش وبلاگ شخصی من، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اولین دارویی را تایید نموده که می تواند آغاز دیابت نوع 1 را به تاخیر بیندازد. یک کارآزمایی اخیر نشان داده است که این دارو به نام تپلیزوماب teplizumab می تواند چندین سال بدون بیماری را برای بیماران در ابتدای کار به ارمغان بیاورد.

اولین دارویی که آغاز دیابت نوع 1 را به تاخیر می اندازد، مورد تایید FDA قرار گرفته است

دیابت نوع 1 زمانی آغاز می گردد که سیستم ایمنی بدن بیمار به اشتباه به سلول های بتا در لوزالمعده که مسئول فراوری انسولین هستند حمله می نماید. بدون این هورمون حیاتی، بدن دیگر نمی تواند سطح قند خون را تنظیم کند که منجر به طیف وسیعی از عوارض سلامتی می گردد. مدیریت این بیماری به یک کوشش مادام العمر برای نظارت بر سطح گلوکز خون و تزریق واکسن های انسولین در صورت لزوم تبدیل می گردد.

تپلیزوماب - که نام تجاری آن Tzield است - می تواند به کند کردن پیشرفت دیابت یاری کند و چند سال بیشتر زمان ایجاد کند. این دارو یک آنتی بادی اصلاح شده است که به مولکولی به نام CD3 در سطح سلول های T متصل می گردد. به طور معمول، هنگامی که CD3 تحریک می گردد، سلول T را فعال می نماید، بنابراین اتصال این مولکول با تپلیزوماب سلول های ایمنی را تعدیل می نماید و از پاسخ خود ایمنی در برابر سلول های فراوری کننده انسولین جلوگیری می نماید.

نشانگرهای دیابت نوع 1 را می توان قبل از آغاز بیماری شناسایی کرد، اما در حال حاضر هیچ درمانی برای انجام کاری در خصوص آن وجود ندارد. تپلیزوماب را می توان به بیماری که دارای این نشانگرهای اولیه هستن ، داد، تا پیشرفت بیماری تا مرحله علامتی بیماری به تاخیر بیندازد این دارو به صورت داخل وریدی دارو یک بار در روز به مدت 14 روز است.

تپلیزوماب موضوع دهه ها کارآزمایی بالینی بوده است، اما تأیید FDA پس از موفقیت آزمایشی اخیر در خصوص آنالیز ایمنی و اثربخشی دارو به عنوان یک اقدام پیشگیرانه به دست آمده است. این کارآزمایی تصادفی، دو سو کور و کنترل شده با دارونما، شامل 76 بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 مرحله 2 بود.

بیماران به مدت میانه 51 ماه پیگیری شدند و در این مدت معین شد که 44 درصد از بیماران دریافت کننده تپلیزوماب در مقایسه با 72 درصد بیماران دارونما، به دیابت نوع 1 مرحله 3 مبتلا شدند. افرادی که از دارو استفاده می کردند و به این بیماری مبتلا شدند، میانگین 25 ماه وقت اضافی قبل از آغاز مرحله 3 داشتند.

کوان هرولد، دانشمند ارشد در این کارآزمایی، گفت: برخی از مردم می پرسند، اگر هنوز هم قرار است به دیابت مبتلا شوید، پس چرا چند سالی باید آن را به تاخیر بیندازیم؟ اما اگر یک کودک هشت ساله را تصور کنید که تشخیص دیابت نوع 1 در خصوص او داده شده، زمانی که باید انسولین مصرف کنید و رژیم غذایی تجویز شده را دنبال کنید و قند خون خود را کنترل کنید دو سال فرصت بیشتر، قابل توجه است.

این تیم می گوید این زمان اضافی می تواند با دادن زمان بیشتری به بیماران، که اغلب جوان هستند، بیماران را آماده کند و بعلاوه زمان در معرض قرار گرفتن سطوح بالای قند خون کاهش می یابد.

برای بسیاری از بیماران، تأخیر طولانی تر داشته اند. حتی یکی از شرکت کنندگان در سن دبیرستان در کارآزمایی به مدت 11 سال پس از درمان بدون دیابت باقی ماند.

با مطالعه بیشتر، محققان می گویند که این دارو می تواند بیشتر بهبود یابد، مانند طولانی شدن پاسخ و افزایش تعداد افرادی که به آن پاسخ می دهند.

منابع: FDA ، دانشگاه ییل

منبع: یک پزشک

به "اولین دارویی که آغاز دیابت نوع 1 را به تاخیر می اندازد، مورد تایید FDA قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین دارویی که آغاز دیابت نوع 1 را به تاخیر می اندازد، مورد تایید FDA قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید