ایوان سنگی نیاق قزوین ، محل زندگی ارواح و اجنه

به گزارش وبلاگ شخصی من، مکان های تاریخی و طبیعی زیادی در ایران همانند ایوان سنگی نیاق قزوین، وجود دارند که منشا به وجود آمدن داستان ها و روایت های زیادی شده اند؛ مکان هایی که آنقدر داستان و افسانه دارند که حتی امروزه بیشتر به سبب همین تعریفات عجیب و غیر قابل باور مورد استقبال گردشگران و مسافران قرار می گیرند! ایوان سنگی نیاق نیز یکی از همین مکان های توریستی و گردشگری است که داستان هایی از جمله اسکان و زندگی ارواح و اجنه ا را پشت سر خود دارد که البته با توجه به قدمت و شکل ظاهری این جاذبه طبیعی، خیلی هم نمی توان ماجرای عجیب و غریب آن را نادیده گرفت. پس اگر شما نیز همانند ما نسبت به این جاذبه طبیعی علاقه مند شده اید، در ادامه با ما همراه شوید تا بیشتر با ایوان سنگی نیاق آشنایی پیدا کنید.

ایوان سنگی نیاق قزوین ، محل زندگی ارواح و اجنه

آشنایی با ایوان سنگی نیاق

نیاق از روستاهای مهم استان قزوین در زمینه کاشت انگور می باشد. این روستا در حدفاصل 17 کیلومتری از استان قزوین واقع شده است و بنای ایوان مانند سنگی خود را در قسمت کوهستانی خود که در نواحی غربی این روستا دیده می گردد، قرار داده است. پیدا کردن این جاذبه سنگی در روستای نیاق اصلا کار سختی نیست و تنها کافی است به قسمت های بالای کوهستان دیده شده در منطقه نگاهی بی اندازید تا چشمتان به یک صخره دیوار مانند تقریبا بلند بخورد. این بنا که رو به قسمت های شرقی توسعه یافته و شکلی همانند نیم طاقی به خود گرفته است از ارتفاعی 10 متری برخوردار می باشد. فضای داخلی این ایوان سنگی نسبتا بزرگ تلقی می گردد و درب ورودی آن به گونه است که کاملا مشرف به روستا و نواحی کناری آن است؛

کمی بیشتر درباره ساختار این جاذبه طبیعی

در داخل و کنار این ایوان سنگی گودال هایی به چشم می خورد که در آن ها حوضچه هایی مستطیلی با ابعاد 4×2 دیده می گردد که طبق نظر باستان شناسان به دست صاحبان گذشته این بنا ساخته شده اند! البته تنها این دو گودال در محیط داخلی و پیرامونی این ایوان وجود ندارند و حفره ها و گودال های کوچک و بزرگ بسیار دیگری نیز در اطراف این بنا به چشم می خوردند که قطعا به جهت انبار کردن مواد غذایی (غلات و حبوبات) از آن ها استفاده می شده است. این یک عمق و گودی این حفره ها و چاله ها چقدر است تقریبا غیر قابل محسابه می باشد چرا که در گذر زمان به جهت ریزش خورده سنگ ها و شن و ماسه ها به داخل آن ها تقریبا پر شده اند و چیزی که ما می بینیم این است که در میان این گودال ها فضاهای خالی بسیاری وجود دارد که با ریختن آب و یا بارندگی، آن ها پر می شوند. البته ناگفته نماند عمق گودال های پایین دست این آثر طبیعی را می توان در حدود 1 تا 2 متر تخمین زد که به احتمال زیاد از آن ها نیز برای انبار کردن محصولات غذایی استفاده می شده است. جذابیت های تاریخی وبصری ایوان سنگی یک طرف، افق دید و چشم انداز هایی از طبیعت بکر و باغ های سرسبز روستا یک طرف؛ به علت قرارگیری این جاذبه طبیعی بر روی کوه و ارتفاع کردن از سطح زمین برای تماشای آن، می تاون از قسمت های بالایی کوه به تماشای چشم انداز سرسبز و شاداب منطقه نشست و آرامش گرفت و ساعت ها لذت برد!

دیگر نام های ایوان سنگی نیاق قزوین

همانطور که نام نهادن تعداد بیشماری از جاذبه های تاریخی و طبیعی در کشورمان، گوناگون است؛ ایوان سنگی نیاق نیز از نام های زیادی برخودرا است که از جمله آن ها می توان به دیو ایوان، طاق محمد حنفیه و ایوان سنگی اشاره نمود! نام دیو ایوان را به این علت بر روی این بنا گذاشتند که از وقتی از فاصله ای به شکل مستقیم به کوهی که این بنا بر روی آن واقع شده است نگاه می کنیم به علت وجود گودال ها و حفره های زیاد آن، شکل آن را همانند نمایی از صورت ارواح و اجنه می پنداریم. نام طاق محمد حنفیه را به این سبب بر روی آن نهادند که معتقد بودند قصری محمد حنفیه در بالای آن قرار داشته است و این بنا نیز یکی از متعلقات قصر وی بوده است و بالاخره ایوان سنگی که شاید برازنده ترین نام ممکنه برای این بنای سنگی باشد به خاطر وجود شباهت های زیاد ظاهری به ایوانی از جنس سنگ؛

داستان و افسانه های نقل شده در خصوص ایوان سنگی نیاق

ایوان سنگی نیاق قزوین از تاریخچه ای طولانی برخوردار می باشد. در طول شناخت و پدیدار شدن این جاذبه سنگی طبیعی داستان ها و افسانه های زیادی در خصوص ایجاد و پیدایش آن و پس از آن در خصوص وجود دیوها و اجنه ها به ویژه در شب هنگام، در خصوص آن به وجود آمد! داستان ها و افسانه هایی که بیشتر مرتبط می شوند به زمینه های مذهبی و تاریخی؛ مثلا خیلی از مردمان محلی روستای نیاق استان قزوین معتقد هستند که این بنا تعلق دارد به قصری که در قسمت های بالایی کوه منتصب به محمد حنفیه در زمانی ساخته شده بوده و اکنون تنها خورده سنگ ها و سفال هایی از آن موقع تا کنون برجای مانده است. البته داستانی که این مردمان به آن اشاره می نمایند خیلی هم غیر قابل باور نیست چرا که با توجه به سفال ها و نوع سنگ های سازه ای که از این منطقه استخراج و کشف شده است می توان این گونه پنداشت که روزی روزگاری واقعا بنایی با شکوه و بزرگ در قسمت های بالایی کوه در این منطقه ساخته شده بوده است! بعضی از ساکنان این روستا در خصوص قدمت آن نیز اظهار دارند که اگر فرضیه وجود قصر محمد حنفیه را قطعی تصور کنیم، بدون شک آثار برجای مانده از این قصر مربوط می گردد به عصر هخامنشیان؛ عصری پرشکوه و غیر قابل باور! و اما داستان های دیگری از نوع ترس و وحشت چرا که بسیاری از افراد محلی بیان می نمایند ایوان سنگی نیاق قزوین در شب جولانگاه ارواح و اجنه می گردد و سروصداهایی نیز در تاریکی شب از این بنا به گوش می رسد! با اینکه وجود ارواح و اجنه در دنیای ما نه به طور قطعی رد شده است و نه غیر قابل باور است، اما باید حق داد به مردم روستای نیاق چرا که تاریکی و موقعیت قرارگیری این ایوان سنگی در آن می تاوند سبب ایجاد ترس و حشت و بعلاوه و هم و خیال گردد.

منبع: همگردی

به "ایوان سنگی نیاق قزوین ، محل زندگی ارواح و اجنه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایوان سنگی نیاق قزوین ، محل زندگی ارواح و اجنه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید