تخت جمشید دومین مکان پربازدید پس از آرامگاه حافظ در نوروز معرفی گردید

به گزارش وبلاگ شخصی من، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، تخت جمشید دومین مکان پربازدید پس از آرامگاه حافظ در نوروز معرفی گردید.

تخت جمشید دومین مکان پربازدید پس از آرامگاه حافظ در نوروز معرفی گردید بیشتر بخوانیدتخت جمشید | نمایش شکوه و تشریفات داریوش بزرگ

ساعت بازدید از این میراث جهانی در تعطیلات نوروز از 8 صبح تا 18 عصر اعلام شده که بلیت فروشی آن تا ساعت 17 انجام می گردد. با توجه به فضای باز این مجموعه و با درنظر گرفتن تدابیر امنیتی، برخلاف سایر اماکن تاریخی در نوروز سال جاری بازدید شبانه از تخت جمشید انجام نمی گردد، مگر در صورت اجرای برنامه نور و صدا که آن هم با در نظر گرفتن شرایط جوی و در بعضی روزها از ساعت 19:30 تا 21:30 در دو نوبت خواهد بود

تخت جمشید همیشه یکی از پربازدیدترین اماکن تاریخی ایران بوده است. با این وجود ازدحام جمعیت یکی از نگرانی های اصلی این مجموعه تاریخی بشمار می آید، مشخصا در تعطیلات نوروز که کنترل انبوه جمعیت دشوارتر می گردد. در سالهای گذشته بعضی رفتارهای ناهنجار بازدیدکنندگان با آثار تاریخی این میراث جهانی این نگرانی ها را تشدید نموده است بطوریکه بارها فعالان میراث فرهنگی درخواست نموده اند گنجایش پذیرش برای هر مکان تاریخی معین گردد.

تخت جمشید را داریوش بزرگ بنیان نهاد و سپس خشایارشا و اردشیر اول آن را توسعه دادند. در امپراتوری هخامنشیان از شش منطقه اَنشان، هگمتانه، بابل، شوش، پاسارگاد و تخت جمشید به عنوان مرکز نام برده شده است. بنابر اظهارات بعضی باستان شناسان، به استناد لوح های گلی یافته شده از تخت جمشید که از سوی موسسه شیکاگو مطالعه شده است، همدان، شوش و پارسه (تخت جمشید) مرکز های داریوش بوده اند.

درباره برگزاری جشن نوروز در تخت جمشید نیز برداشت بیش تر پژوهشگران و باستان شناسان با تکیه بر نقش های پلکان های تالار آپادانا و هیأت های نمایندگی که هر کدام هدیه هایی از سرزمین خود به همراه دارند، این بود که از تخت جمشید تنها برای برگزاری جشن ها بویژه جشن نوروز استفاده میشده است که این نظر را بعضی دیگر مردود اعلام نموده اند؛ چرا که گفته شد در هیچ جای تخت جمشید و نوشته های شاهان هخامنشی اشاره ای به نوروز نشده است، اما از حجاری های پیشکش ها این برداشت شده که تقدیم هدیه ها در صورت برگزاری نوروز از سوی شاهان هخامنشی و به وقت نوروز بوده است.

منبع: همگردی

به "تخت جمشید دومین مکان پربازدید پس از آرامگاه حافظ در نوروز معرفی گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت جمشید دومین مکان پربازدید پس از آرامگاه حافظ در نوروز معرفی گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید