ترکیه نشست سه جانبه درباره مساله قبرس را محکوم کرد

به گزارش وبلاگ شخصی من، وزارت امور خارجه ترکیه اطلاعیه مشترک منتشر شده به دنبال نشست سه جانبه میان مصر، یونان و قبرس یونانی نشین حول محور موضوع قبرس را محکوم کرد و گفت: این اطلاعیه شامل ادعاهای بی پایه و اساس علیه آنکاراست.

ترکیه نشست سه جانبه درباره مساله قبرس را محکوم کرد

به گزارش وبلاگ شخصی من، به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای گفت: این اطلاعیه مشترک که به دنبال نشست سه جانبه مصر، یونان و قبرس یونانی نشین در قاهره برگزار گشت، هیچ معنا و ارزشی ندارد.

در این بیانیه آمده است: این اطلاعیه تازه ترین نمونه از این مساله است که یونان و قبرس یونانی نشین چطور دیگر کشورهای منطقه را درگیر کرده و برای رسیدن به سیاست های ملی افراطی و سازش ناپذیر خود آنها را وسیله می کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: از زمان آغاز مساله قبرس، ترکیه با حسن نیت نهایت تلاش خود را انجام داده و یک اراده سیاسی قوی را برای دسترسی به یک راه حل جامع، اتخاذ کرده است. همگان می دانند که چه کسی برنامه اتحاد مجدد قبرس را در سال 2014 میلادی رد و میز مذاکرات را در کنفرانس قبرس در سال 2017 میلادی ترک کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه افزود: مادامی که طرز فکر یونان و قبرس یونانی نشین قبرس بدان گونه است که قبرس ترک نشین را نادیده بگیرند، برابری سیاسی را رد کنند و آنها را یک اقلیت تلقی کنند، مساله قبرس حل نخواهد شد.

این وزارتخانه تاکید کرد: چنین طرز تفکری دلیل اصلی ناکامی تمامی مذاکراتی است که طی پنج دهه گذشته برگزار گشته است.

در این بیانیه همچنین آمده است: ترکیه به حفاظت قاطعانه از حقوق خود و حقوق مردم قبرس ترک نشین در شرق مدیترانه ادامه خواهد داد.

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین ادعاهای تحریف شده و بی پایه و اساس علیه آنکارا را که در بخش سوریه این اطلاعیه مطرح شده، رد کرد.

وزارت خارجه ترکیه در ادامه این بیانیه با اشاره به عملیات چشمه صلح که از روز چهارشنبه آن را در شمال سوریه آغاز کرده ، گفت: ترکیه به عنوان کشوری که تحت بیشترین تاثیر از گروه های تروریستی مستقر در سوریه است، بار دیگر نشان داده که با این عملیات از هیچ اقدامی برای حفظ امنیت ملی اش در چارچوب حقوقش که از قوانین بین المللی نشأت می گیرند، تردید نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ترکیه نشست سه جانبه درباره مساله قبرس را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه نشست سه جانبه درباره مساله قبرس را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید