حسگرهایی که دستیار جراحان می شوند

به گزارش وبلاگ شخصی من، پژوهشگران آمریکایی، نوعی حسگر زیستی ارائه داده اند که امکان تصویربرداری از بافت های بدن را هنگام جراحی فراهم می نماید.

حسگرهایی که دستیار جراحان می شوند

شاید جراحان به زودی بتوانند با یاری یک حسگر زیستی ساخت دانشگاه پردو(Purdue University) که می توان آن را با استفاده از یک سیستم چاپ اتوماتیک به صورت سه بعدی چاپ کرد، نواحی مهم را طی جراحی روی بافت ها و اندام های بدن مشخص نمایند.

چی هوان لی(Chi Hwan Lee)، استادیار مهندسی مکانیک، این حسگر زیستی را ابداع نموده است که امکان ثبت و تصویربرداری همزمان از بافت ها و اندام ها را طی جراحی فراهم می نماید.

لی گفت: شاید ثبت و تصویربرداری همزمان طی جراحی، نقش مهمی در مشخص قسمت های مهم و هدایت کردن برای فرایند جراحی بر عهده داشته باشد. برای نمونه، شاید بتواند به بازیابی ضربان قلب طبیعی یاری کند.

این موضوع ثابت شده است که روش های سنتی برای ثبت و تصویربرداری همزمان از بافت ها و اندام ها، سخت هستند زیرا سایر حسگرهایی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا فرایند تصویربرداری را مختل می نمایند.

لی ادامه داد: ما برای رسیدن به این هدف، یک حسگر زیستی فوق العاده نرم، باریک و کشش پذیر ابداع نموده ایم که می تواند به صورت یکپارچه با سطح منحنی اندام هایی مانند قلب ارتباط برقرار کند. این ویژگی منحصر به فرد، ما را قادر می سازد تا به ثبت و تصویربرداری همزمان بپردازیم و بتوانیم منشا بیماری را به صورت دقیق نشان دهیم.

حسگرهای زیستی با استفاده از جوهرهای زیستی هنگام نمونه سازی، متناسب با میزان ها و شکل های گوناگون یک اندام طراحی می شوند. این جوهرهای زیستی، نرم تر از بافت هستند، بدون تخریب کردن حسگر، کشش می یابند و چسبندگی طبیعی قابل اطمینانی به سطح مرطوب اندام ها بدون احتیاج به چسب دارند.

تعداد زیادی از حسگرهای زیستی، در شکل ها، میزان ها و پیکربندی های متفاوت فراوری شده اند و پژوهشگران آنها را به صورت درون جانداری روی موش ها و خوک ها آزمایش نموده اند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "حسگرهایی که دستیار جراحان می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسگرهایی که دستیار جراحان می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید