حقایق جالب در خصوص اهرام مصر

به گزارش وبلاگ شخصی من، اهرام مصر همواره مورد توجه گردشگران و باستان شناسان بوده، ولی حقایق عجیبی در خصوص این بناهای بزرگ وجود دارد که مردم از آن ها مطلع نیستند.

حقایق جالب در خصوص اهرام مصر

اهرام مصر یکی از برجسته ترین بناهای تاریخی دنیای باستان و البته از مشهورترین جاهای تماشای مصر هستند. با این وجود بسیاری از مردم تنها چیزی که در خصوص اهرام مصر می دانند این است که اهرام بناهای بزرگی بوده اند که در زمان های گذشته در مصر ساخته شده اند و در واقع آرامگاه فراعنه قرار دارند. ولی حقایق جالب بسیاری در خصوص این بناها وجود دارد که عموم مردم از آن ها بی خبر هستند.

1. اهرام جیزه در اصل معروف ترین اهرامی هستند که مردم آن ها را می شناسند، ولی در واقعیت حدود 140 هرم در مصر باستان کشف شده است.

2. بسیاری از مردم تصور می نمایند که داخل اهرام پر از نوشته های رمزی است، در صورتی که داخل هرم جیزه هیچ نوشته ای یافت نشده است.

3. قدیمی ترین هرم، هرم زوسر (Pyramid of Djoser) است که در شهر سقاره (Saqqara) قرار گرفته است و در سده بیست و هفتم قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

4. هرم زوسر قدیمی ترین و هرم خوفو (Pyramid of Khufu) جوان ترین هرم و معروف به هرم جیزه است. هرم جیزه بزرگ ترین هرم کشف شده نیز محسوب می گردد. ارتفاع این هرم 146.5 متر بوده که امروزه به دلیل استهلاک، ارتفاعش به 138.8 متر تقلیل یافته است.

5. قبل از اینکه کلیسای لینکولن در انگلیس ساخته گردد، بلندترین بنای قدیمی ساخته دست بشر هرم جیزه بود. رکورد بلندترین ساختمان برای 3871 سال نیز در اختیار این هرم قرار داشت.

6. هرم جیزه در فهرست عجایب هفت گانه باستانی، قدیمی ترین عجایب بوده که تا به امروز باقی است، ولی عجایب دیگر به کل تخریب شده اند.

7. تخمین زده شده است که تعداد کارگرانی که در ساخت هرم های مختلف مشغول به کار بوده اند حدود صد هزار نفر بوده که البته این میزان بسته به هرم متفاوت تخمین زده شده است.

8. مجسمه غول آسای ابوالهول از هرم جیزه محافظت می نماید. باستان شناسان بر این باورند که چهره مجسمه ابوالهول شبیه به فرعون خفرا (Pharaoh Khafra) طراحی شده است.

9. تمام اهرام در ساحل غربی رود نیل ساخته شده اند تا خورشید پشت آن ها غروب کند، زیرا در افسانه های مصری بر این باور هستند که این محل قلمرو مردگان است.

10. مصریان باستان ذوق و نوآوری خود را در اشیا و جواهر زیبا و گران قیمتی به نمایش می گذاشتند که همراه مرده ها دفن می کردند. آن ها بر این باور بودند که مردگان در زندگی بعد از مرگ از این اشیا استفاده خواهند کرد.

11. اولین معمار اهرام مصر باستان ایمهوتپ (Imhotep) بوده است که در عین حال ریاضیدان، فیزیکدان و مهندسی زبردست بوده است. نام او به عنوان طراح هرم سوزر ثبت شده است.

12. با این وجود که بیشتر دانشمندان اعتقاد دارند جابه جایی این سنگ های بزرگ که در ساخت اهرام از آن ها استفاده شده است، به وسیله میله های مسی و غلتداندن سنگ ها به یاری این میله ها اجرا شده؛ ولی همچنان نشانی از این امر به دست نیامده و چگونگی جابه جایی این سنگ ها به صورت قطعی تعیین نیست.

13. موردی که در ساخت اهرام تعیین است این است که شیوه های ساخت اهرام به مرور زمان پیشرفت نموده و شیوه ساخت تمام اهرام با هم یکسان نبوده است.

14. بعد از اینکه دوران ساخت اهرام در مصر خاتمه یافته بود، ساخت اهرام در منطقه ای رواج پیدا کرد که امروزه با نام کشور سودان می شناسیم.

15. در قرن دوازدهم یکی از فرماندهان کرد به نام العزیز و سلطان دوم مصر به نام ایوبید سلطان (Ayyubid Sultan) قصد تخریب هرم جیزه را داشتند، ولی هرم بسیار بزرگ بود و این مسئله آن ها را منصرف کرد. آن ها پیروز به تخریب وجه شمالی هرم منقرع (Menkaures Pyramid) شدند و سوراخی در آن ایجاد کردند.

16. اهرام ثلاثه جیزه در جهت صورت فلکی شکارچی یا اوریون (Orion) قرار دارند و شاید این هماهنگی به دلیل اعتقاد مصریان باستان به خدایی به نام اوریسیس (Orisis) (خدای تولد دوباره بعد از مرگ) بوده است.

17. تخمین زده شده است که هرم بزرگ جیزه از بیش از 2,300,000 بلوک سنگی که وزنی معادل دو تا 30 تن دارند ساخته شده است. برخی از بلوک ها به قدری بزرگ هستند که وزنی بیش از 50 تن دارند.

18. سنگ های اهرام با سنگ آهک پوشیده شده اند که به آن ها رنگ سفیدی داده و باعث شده که اهرام در مقابل نور خورشید مانند جواهری بدرخشد.

19. با توجه به آهکی که اهرام را پوشانده است، ممکن است این بناها نه تنها از منطقه ها بسیار دور زمین بلکه از ماه هم قابل تماشا باشند.

20. برخلاف دمای بسیار بالای محیط بیرون اهرام، دمای داخل این بناها تقریبا ثابت و در حدود 20 درجه سانتی گراد است.

21. وزن دقیق این بناها تعیین نیست، ولی تخمین زده شده است که وزن هرم خئوپس (Cheops) بیش از 6 میلیون تن است.

22. هرم خئوپس دقیقا رو به شمال ساخته شده است. در واقع این بنا یکی از دقیق ترین بناهای دنیا است با وجود اینکه هزاران سال قبل ساخته شده است. خطای خروج از زاویه شمال این بنا بسیار ناچیز است و شاید این موضوع به خاطر این است که قطب شمال طی سالیان دراز میزانی جابه جا می گردد پس روزگارانی این هرم دقیقا رو به شمال بوده است.

23. به صورت میانگین برای ساخت هر هرم زمانی حدود 200 سال صرف شده است که این بدین معنی است که اهرام به صورت هم زمان ساخته می شد و نه یکی پس از دیگری.

24. یکی از علل مقاومت بی نظیر این بناها، سیمان بسیار سخت آن هاست که ترکیب این سیمان هنوز ناتعیین بوده و دانشمندان نمی دانند که این سیمان از ترکیب چه موادی حاصل شده است.

25. بر اساس نظر باستان شناسان، اهرام نه تنها به وسیله برده ها ساخته نشده اند، بلکه به وسیله کارگرانی ساخته شده اند که حقوق دریافت می کردند.

منبع: کجارو / list25.com

به "حقایق جالب در خصوص اهرام مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب در خصوص اهرام مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید