دومین نشست مدیران پایگاه های ملی و جهانی به کار خود در شوشتر خاتمه داد

به گزارش وبلاگ شخصی من، دومین نشست مدیران پایگاه های ملی و جهانی با موضوع توسعه گردشگری پایدار توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، با هدف آموزش در زمینه توسعه گردشگری پایدار و مشارکت جامعه محلی در پایگاه های میراث جهانی در ایران، به انتها رسید.

دومین نشست مدیران پایگاه های ملی و جهانی به کار خود در شوشتر خاتمه داد

به گزارش خبرنگار وبلاگ شخصی من، در این مراسم که عصر یکشنبه 19 آبان 98 در شهر شوشتر استان خوزستان برگزار گردید، سابرینا سالیس، مدیر پروژه محور میراث جاده ابریشم در افغانستان، آسیای مرکزی و ایران در اختتامیه کارگاه بین المللی آموزشی مدیریت گردشگری پایدار در آثار ثبت جهانی در شوشتر گفت: این اولین حضور من در این منطقه و استان خوزستان بود، برگزاری چنین کارگاهی در استان خوزستان نه تنها نشان دهنده میزان اهمیتی است که یونسکو برای سایت های جهانی واقع در این استان قائل است، بلکه گویای صندلی ویژه فرهنگ و تمدن ایرانی در اذهان همگان است.

او اضافه کرد: در این راستا از تمام دست اندرکاران برگزاری این کارگاه تشکر ویژه می کنم.

دومینیک وردوگو، مدرس کارگاه بین المللی توسعه گردشگری پایدار در پایگاه های جهانی نیز در این مراسم گفت: آثار جهانی شمال خوزستان به عنوان مثلث طلایی، همه مولفه های لازم را برای توسعه گردشگری پایدار را داراست.

او اضافه کرد: لازم است این مولفه ها برای گردشگری پایدار در ایران فعال گردد. بار دیگر که به این منطقه باز می گردم امیدوارم با برنامه های اجرایی و عملیاتی برای گردشگری پایدار و تدوین ساز و کار مدیریت مقصد برای مدیریت یکپارچه و پایدار گردشگری روبرو شوم.

قرائت بیانیه

در انتها برگزاری این کارگاه که به مدت پنج روز ادامه داشت، مدیران پایگاه های میراث جهانی و ملی نظرات مشترک خود را در بیانیه ای اعلام کردند که این بیانیه توسط فرهاد عزیزی مدیرکل دفتر پایگاه های میراث جهانی و ملی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به توضیح ذیل قرائت شد.

گردشگری پایدار نسخه ای از گردشگری در راستای حفاظت آثار، معرفی ارزش های برجسته و ارتقای تعاملات بین فرهنگی است که رونق مالی، تأمین زیرساخت ها و ایجاد ظرفیت مناسب مخاطب پذیری آثار را در پی خواهد داشت. اعضای حاضر و شرکت کنندگان در کارگاه فوق ضمن بیان تأثیر فرصت های گردشگری پایدار بر آثار میراث جهانی و ملی، توجه به توصیه های زیر را مسیری برای دستیابی به اهداف کارگاه فوق دانستند.

گردشگری پایدار توجه به محیط زیست، مشارکت جوامع محلی، رونق اقتصاد محلی و امکان انتقال سرمایه های طبیعی و فرهنگی به نسل های آینده را مدنظر قرار می دهد و کوشش دارد فرایند پذیرش مخاطبان را به وسیله جذب فرصت های سرمایه گذاری و افزایش کیفیت و کمیت خدمات، ارتقا دهد و بستر مناسبی را برای معرفی محتوای آثار برای بازدیدکنندگان فراهم آورد.

مخاطبِ هدف آثار میراث جهانی، قشر فرهنگی، دغدغه مند و علاقه مند جامعه بشری به تاریخ و فرهنگ است. چنین مخاطبی می بایست ذیل گردشگری فرهنگی که گونه ای فاخر از گردشگری است مورد توجه ویژه قرار گیرد.

استفاده از فرصت های سرمایه گذاری گردشگری در پایگاه های میراث جهانی و ملی در چارچوب گردشگری پایدار عینیت می یابد و ارتباط مناسب بین حفاظت و توسعه گردشگری لازمه رسیدن به این هدف است.

داشتن برنامه برای مدیریت گردشگری ارتباط بین حفاظت و گردشگری را برای پایگاه های میراث جهانی و ملی تسهیل می نماید.

سازمان مدیریت مقصد توسط پایگاه ها این فرصت را ایجاد خواهد نمود تا ضمن پایش اجرای برنامه مدیریت گردشگری به تسهیل و تکمیل آن در طول فرایند اجرایی شدن پرداخته گردد.

در برنامه مدیریت مقصد پایگاه های میراث جهانی و ملی، نقش ذی نفعان به ویژه مشارکت مردم و انتفاع جوامع محلی را در شکل گیری الگوی پیروز گردشگری پایدار مورد تأکید قرار خواهند داد.

تعریف چارچوب نظری، بهره مندی از اسناد بین المللی، معرفی خلاقانه با استفاده از ابزارهای نوین، ایجاد شبکه های آثار محلی و منطقه ای بین پایگاه های همجوار، توجه به سایر جاذبه های پیرامون، دسترسی مناسب به آثار، کیفیت مطلوب خدمات، ارائه خدمات الکترونیک، از مهمترین محورهای برنامه مدیریت مقصد خواهد بود.

منبع: میراث آریا

به "دومین نشست مدیران پایگاه های ملی و جهانی به کار خود در شوشتر خاتمه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین نشست مدیران پایگاه های ملی و جهانی به کار خود در شوشتر خاتمه داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید