راهنمای خرید دستکش بدن سازی؛ چگونه بهترین دستکش را برای ورزش انتخاب کنیم؟

به گزارش وبلاگ شخصی من، برای هر ورزشی به تجهیزات مناسب و باکیفیت نیاز دارید که از شما در برابر صدمه دیدن محافظت می کنند و باعث می شوند پیشرفت بیشتری داشته باشید و نتیجه بهتری بگیرید. یکی از این تجهیزات دستکش بدن سازی است که از آسیب دیدن دست ها هنگام وزنه زدن جلوگیری می کند و همچنین منجر به افزایش نیرو می شود تا جلسه تمرینی کارآمدتری داشته باشید. در این نوشته می خواهیم به راهنمای خرید دستکش بدن سازی و فواید استفاده از این دستکش بپردازیم.

راهنمای خرید دستکش بدن سازی؛ چگونه بهترین دستکش را برای ورزش انتخاب کنیم؟

برای خرید بهترین دستکش بدن سازی باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. در ادامه ابتدا نگاهی به فواید مهم دستکش بدن سازی می اندازیم و می بینیم چرا باید هنگام ورزش و وزنه زدن دستکش دست کنید. سپس به سراغ نکاتی می رویم که باید برای خرید دستکش در نظر داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

چرا باید با دستکش بدن سازی ورزش کنید؟

پیش از آنکه نکات مهم را برای خرید دستکش بدن سازی بررسی کنیم، باید ببینیم چرا باید از آن استفاده کنید. دست کردن دستکش بدن سازی هنگام ورزش مزایای زیادی دارد و باعث می شود نتیجه بهتری از جلسه تمرینی خود بگیرید. در ادامه مهم ترین فواید استفاده از دستکش بدن سازی را فهرست کرده ایم.

1. بهتر وزنه ها را نگه می دارید

دستکش بدن سازی می تواند کمکتان کند بهتر وزنه ها را نگه دارید. این برای تازه کارانی که قدرت کمی دارند و نمی توانند به خوبی وزنه ها را دست بگیرند بسیار مفید خواهد بود.

دستکش بدن سازی باعث می شود محکم تر دمبل و هالتر را نگه دارید. این برای زمانی مناسب است که بخواهید وزنه های سنگین بلند کنید، زیرا بدون استفاده از دستکش احتمال سُر خوردن وزنه ها بسیار بالا است و به سختی می توانید آن ها را نگه دارید.

2. از سر خوردن وزنه جلوگیری می کند

زمانی که وزنه ها را بهتر و محکم تر نگه دارید احتمال لیز خوردن آن ها و آسیب دیدگی کمتر می شود. برای خیلی ها پیش می آید که دمبل یا هالتر از دستشان سر می خورد و منجر به آسیب دیدگی شان می شود. با استفاده از یک جفت دستکش بدن سازی باکیفیت می توانید جلوی این اتفاق را بگیرید و ایمنی بیشتری داشته باشید.

3. از سایش پوست و پینه پیشگیری می کند

یکی از مسائل اصلی وزنه زدن با دست خالی پینه و تاول هایی است که کف دست شکل می گیرند. سنگینی وزنه ها و زبری سطح آن ها باعث آسیب دیدگی پوست می شود و شما با استفاده از دستکش بدن سازی می توانید از این مشکل پیشگیری کنید.

4. احساس راحتی و ایمنی بیشتری به شما می دهد

دست کردن دستکش بدن سازی هنگام ورزش کمکتان می کند بهتر وزنه بزنید، احتمال آسیب دیدگی را به حداقل برسانید، جلوی عرق کردن دست ها را بگیرید و همچنین درد کمتری احساس کنید. همه این ها باعث می شوند احساس راحتی و ایمنی بیشتری داشته باشید. البته برای این فایده حتما باید دستکش های مناسب، باکیفیت و کاملا مقدار دست کنید.

5. از مچ دست ها محافظت می کند

دستکش هایی که طراحی مناسبی دارند از مچ دستان شما محافظت می کنند. برخی دستکش ها دارای مچ بند هستند و این برای استحکام مچ ها و جلوگیری از آسیب های احتمالی مناسب است. گاهی اوقات وزنه زدن ممکن است منجر به رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی مچ ها شود. استفاده از دستکش های بدن سازیِ مناسب با محکم نگه داشتن مچ ها جلوی این اتفاق را می گیرد.

راهنمای خرید دستکش بدن سازی

اکنون که می دانیم استفاده از دستکش بدن سازی چه فوایدی دارد، باید ببینیم چگونه بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کنید. برای خرید بهترین دستکش بدن سازی باید نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید.

1. کیفیت و چسبندگی

نخستین چیزی که برای خرید بهترین دستکش بدن سازی باید در نظر بگیرید جنس و چسبندگی آن است. دستکش های محکم و باکیفیت قطعا طول عمر بیشتری دارند و خرید به صرفه تری خواهند بود. چسبندگی دستکش هم به نگه داشتن بهتر وزنه ها و افزایش ایمنی کمک می کند. کف دستکش های بدن سازی معمولا دارای طرح ها و جنس خاصی است که کمکتان می کند وزنه ها را محکم تر نگه دارید. این باعث می شود بدون مشکل وزنه های سنگین را بلند کرده و برای مدت زمان طولانی ورزش کنید.

یک دستکش مناسب از جنس های مرغوب و باکیفیت مانند نایلون، چرم و نئوپرین تهیه شده و دارای طرح های خاص، شیار یا برآمدگی هایی است که از سر خوردن وزنه جلوگیری می کنند.

2. آزادی و راحت بودن

دستکش های سفت و سخت برای وزنه زدن مناسب نیستند. شما باید گزینه هایی را خریداری کنید که آزاد و نرم هستند و هوا را به خوبی عبور می دهند. انعطاف پذیری و نرمی دستکش باعث می شود دستتان احساس بهتری داشته باشد و هنگام ورزش اذیت نشود. این اذیت شدن جدا از اینکه ورزش را سخت می کند، بعد از مدتی منجر به آسیب دیدگی هم خواهد شد.

بسته به جنس دستکش می توانید آن چیزی را که دنبالش هستید پیدا کنید. برای نمونه، دستکش های نایلونی انعطاف پذیری بالایی دارند، ولی به خوبی از دست ها محافظت نمی کنند و به همین دلیل برای فعالیت های خیلی سنگین مناسب نیستند. پارچه مش انتخاب دیگری است که قابلیت تنفس و انعطاف پذیری بالایی دارد. دستکش های چرمی هم اگرچه به خوبی از دست ها محافظت می کنند، انعطاف پذیری کمی دارند و به دست ها فشار می آورند. شما همچنین می توانید از جنس نئوپرین استفاده کنید که بسیار نرم است و رطوبت دست ها را هم جذب می کند تا دستانتان حین تمرین خنک بمانند.

شما با در نظر داشتن این نکات باید تعادلی بین انعطاف پذیری و محافظت دستکش ها پیدا کنید و ببینید کدام جنس برایتان مناسب تر است.

3. بالشتک و امنیت دستکش

برخی دستکش ها دارای بالشتک و لایه بندی های نرمی هستند که تمرینات طولانی مدت و سنگین را لذت بخش می کنند. اگر قرار باشد وزنه های سنگین بزنید و حسابی به خودتان فشار بیاورید باید خرید دستکش های محکم تر و کلفت تر را در نظر داشته باشید. اگر هم جلسه تمرینی سبکی دارید به این نوع دستکش نیازی نخواهید داشت.

جدا از بحث لایه بندی و بالشتک، برخی دستکش ها دارای مچ بند هستند و ایمنی شما را افزایش می دهند. این گزینه برای تازه کاران، کسانی که مچ ضعیفی دارند یا کسانی که وزنه های بسیار سنگین بلند می کنند مناسب است. دستکش های محکم و مچ بنددار به خوبی جلوی آسیب دیدگی را می گیرند و نیروی شما را هم افزایش می دهند تا بهتر وزنه بزنید.

افزون بر این، مقدار انگشت های دستکش هم روی مقدار راحتی و ایمنی شما تأثیر می گذارد. دستکش های بدن سازی معمولا داری انگشت های نیمه هستند. شما باید دستکشی را خریداری کنید که به خوبی از انگشتانتان محافظت می کند و در عین حال منجر به اصطکاک یا محدودیت حرکتی نمی شود. بهترین گزینه دستکش هایی هستند که نیمه پایینی انگشت ها را کامل می پوشانند و سر انگشت ها را هم آزاد می گذارند.

4. مقدار کاملا مناسب

در صورتی که مقدار دستکش بدن سازی مناسب شما نباشد، همه نکات و فوایدی که بررسی کردیم هیچ خواهند شد. دستکش شما باید کاملا مقدار باشد؛ یعنی زیادی گشاد نباشد تا سر بخورد و منجر به اصطکاک و تاول زدن شود، همچنین زیادی تنگ نباشد که جلوی حرکت آزاد دست ها را بگیرد و به آن ها فشار بیاورد.

شما باید دستکشی را انتخاب کنید که به خوبی روی دست ها قرار می گیرد، آویزان نمی شود و زیادی هم به کف دست نمی چسبد. جدا از این، باید اجازه دهد انگشتان دست به خوبی حرکت کنند، خم شوند و وزنه ها را نگه دارند.

سخن پایانی

دستکش های بدن سازی برای کسانی که اهل ورزش و وزنه زدن هستند بسیار مفید و کاربردی خواهند بود. شما با این راهنمای خرید دستکش بدن سازی می توانید بهترین گزینه را خریداری کنید و جلسه تمرینی بهتر و ایمن تری داشته باشید.

یادتان باشد حتما دستکش های باکیفیت و مناسب خریداری کنید تا هم جلوی آسیب دیدگی را بگیرند، هم طول عمر بیشتری داشته باشند. البته باید به نگه داری از دستکش ها هم دقت داشته باشید و بدانید هرچه بیشتر ورزش کنید، بدنتان بیشتر عرق می کند و این عرق کردن هم منجر به کثیف شدن دستکش ها و کاهش طول عمرشان می شود.

برای اینکه دستکش ها را تمیز نگه دارید تا طول عمرشان بیشتر شود و سلامتی تان هم به خطر نیفتد حتما پس از ورزش آن ها را کاملا خشک کنید و در مکانی خشک نگه دارید، برای خشک کردنشان از نور خورشید استفاده نکنید و هر چند وقت یک بار هم آن ها را با آب گرم و مواد شوینده بشویید.

منابع: AllExtreme, AWMA

منبع: دیجیکالا مگ

به "راهنمای خرید دستکش بدن سازی؛ چگونه بهترین دستکش را برای ورزش انتخاب کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید دستکش بدن سازی؛ چگونه بهترین دستکش را برای ورزش انتخاب کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید