شالبافیان از صدور مصوبه و دستور رئیس جمهور برای حل مشکل بیمه راهنمایان گردشگری اطلاع داد

به گزارش وبلاگ شخصی من، ایسنا/ براساس گزارشهای بدست آمده، شالبافیان از صدور مصوبه و دستور رئیس جمهور برای حل مشکل بیمه راهنمایان گردشگری اطلاع داد.

شالبافیان از صدور مصوبه و دستور رئیس جمهور برای حل مشکل بیمه راهنمایان گردشگری اطلاع داد

علی اصغر شالبافیان گفت: با پیگیری دو ساله وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دستور و تأکید چند باره رئیس جمهور در پی حضور ایشان در جلسه نظارت ستادی خوشبختانه در مصوبه دیگری که یکشنبه 15 بهمن صادر و ابلاغ شد، سازمان برنامه و بودجه و وزارت کار مکلف به اجرای بیمه راهنمایان گردشگری شدند.

معاون گردشگری درباره ممانعت ها و تفسیرهای مختلفی که سازمان برنامه و بودجه و تأمین اجتماعی در اجرای بندهای قبلی داشتند، تاکید نمود: این دو سازمان براساس مصوبه اخیر رئیس جمهور و دستور مؤکدی که داده شده، مکلف به اجرای بیمه راهنمایان گردشگری هستند.

شالبافیان بعلاوه درباره تعداد راهنمایانی که بیمه می شوند، اظهار کرد: این تعداد همان است که قبل معین شده بود.

سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیش تر با پرداخت حق کارفرمای بیمه 2500 راهنما موافقت نموده بود که به گفته محسن حاجی سعید رئیس انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری، حدود 1500 نفر از آنها بیمه شده اند و مابقی توان پرداخت حق بیمه خود یعنی 27 درصد را نداشتند.

او به تازگی نیز از خروج 30 درصد از راهنمایان گردشگری از این حرفه، نبود حمایت و بعضی سنگ اندازی در بیمه راهنمایان گردشگری سخن گفته بود.

بیمه راهنمایان گردشگری از آنجا که این گروه جزو مشاغل تعریف نشده اند، در بودجه ردیف اعتبار معینی ندارد و در بعضی سالها اعتبار آن از محل تبصره 14 هدفمندی یارانه ها تأمین شده است که گاه با ابهام هایی روبرو شده و در بعضی دوره ها سازمان برنامه و بودجه از آن تفسیر متفاوت داشت، در نتیجه در تأمین اعتبار با مشکل روبرو شده است.

مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در سال گذشته که قطع بیمه راهنمایان گردشگران طولانی شده بود، از بدهی دولت برای پرداخت 20 درصد حق کارفرما تا انتها سال 1400 به مبلغ بیش از 6000 میلیارد تومان خبر داده و گفته بود که طبق قانون از جمله ماده 71 قانون احکام دائمی توسعه اگر قرار باشد سرویس و خدماتی به بیمه شدگان ارائه گردد که دولت بخشی از سهم حق بیمه را تقبل نموده باشد، باید حتما بودجه لازم برای آن در قوانین بودجه سنواتی در نظر گرفته گردد. بر این اساس تا بار مالی تامین نگردد، اجرا برای صندوق های بازنشستگی ممنوع است.

بنابر این توضیحات، محل ردیف و مصرف بودجه این بیمه مورد بحث و ابهام بوده که قرار بود در سازمان برنامه و بودجه مشخص تکلیف گردد، اما این ماجرا تا اواخر سال 1402 به پایان نرسیده است.

بنابر آخرین سرشماری اعلام شده از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اطلاعات بیش از 14 هزار نفر در سطح کشور با عنوان راهنما ثبت شده که حدود دو هزار نفر آنها مشمول حمایت بیمه ای شناخته شده اند.

منبع: همگردی

به "شالبافیان از صدور مصوبه و دستور رئیس جمهور برای حل مشکل بیمه راهنمایان گردشگری اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شالبافیان از صدور مصوبه و دستور رئیس جمهور برای حل مشکل بیمه راهنمایان گردشگری اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید