غذایی برای شب یلدا

به گزارش وبلاگ شخصی من، هانی رستگاران ـ مسئول ثبت میراث ناملموس استان سمنان ـ درباره این غذای محلی به ایسنا گفت: خورش زردآلو جوش یکی از غذاهای سنتی روستای اَبر از توابع بخش بسطام در شهرستان شاهرود است که به علت وجود باغ های بسیار زیاد زردآلو در این روستا، پخت این خورش بین اهالی آن از گذشته تا امروز مرسوم بوده است. هرچند بر اثر رواج زندگی و فرهنگ شهرنشینی و تغییر شیوه های سنتی، بسیاری از غذاهای سنتی و قدیمی فراموش شده است و نسل نو کمتر این خورش را طبخ می نمایند، از این رو مهارت پخت خورش زردآلو جوش برای پاسداری قرار است سال جاری در لیست میراث ناملموس کشور ثبت گردد.

غذایی برای شب یلدا

این کارشناس ثبت ادامه داد: خورش زردآلو جوش معمولا در اواسط فصل بهار و زمان رسیدن میوه زردآلو و بعلاوه شب یلدا در جمع خانواده، به عنوان غذای مناسبتی طبخ می گردد. این خورش خوشمزه از نظر ظاهری شباهت زیادی به اشکنه دارد و بسیار مغذی و ارگانیک است. در زمستان و به درازای شب یلدا که طولانی ترین شب سال است، طبخ این غذا، یکی از تفریحات و آیین های سنتی خانوادگی به شمار می آید که در روستای ابر و بعضاً شهر شاهرود همچنان در جریان است.

رستگاران ادامه داد: این غذا از نظر در دسترس بودن مواد اولیه و بعلاوه استفاده نشدن از مواد نگهدارنده، در زمره برترین مواد غذایی به شمار می آید. طبخ این غذا با صبر و حوصله زنان به صورت طبیعی اجرا شده و مواد خالص و حتی روغن های طبیعی به کار رفته در آن، ارزش غذایی این خورش را حفظ می نماید.

مسئول ثبت میراث ناملموس سمنان درباره طبخ خورش زردآلو جوش شرح داد: برای تهیه این خورش همانطور که از نامش پیداست، ابتدا زردآلوهای رسیده، آبدار و شل را تهیه نموده و با مقداری آب، روی حرارت می جوشانند. سبزی های چیده شده را که شامل جعفری، گشنیز، شوید و تره است، پاک و خرد نموده و سپس می شویند. پیاز را پوست کنده و نگینی خرد نموده، سپس با مقداری روغن یا کره محلی روی حرارت تفت می دهند. پس از اینکه پیازها کمی سرخ شدند، سبزی ها را به پیازداغ افزوده و روی حرارت ملایم تفت می دهند. کمی نعناع پودر شده، نمک، زردچوبه و فلفل به آن ها اضافه می نمایند.

منبع: گردشبان

به "غذایی برای شب یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذایی برای شب یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید