فعالیت زیر چتر طالبان؛ حضور القاعده در 18 ولایت افغانستان

به گزارش وبلاگ شخصی من، به گزارش ایسنا، لانگ وار ژورنال نوشت: افراد شبکه القاعده هم اکنون در استان های بدخشان، بلخ، فاریاب، فراه، غزنی، هلمند، جوزجان، کاپیسا، کابل، قندهار، کنر، خوست، لوگر، ننگرهار، تخار، پکتیا، ارزگان و زابل حضور فعال دارند.

فعالیت زیر چتر طالبان؛ حضور القاعده در 18 ولایت افغانستان

یک گزارش تازه نشان می دهد که اعضای القاعده در 18 استان افغانستان زیر چتر طالبان فعالیت می نمایند و همین امر تهدیدهای امنیتی زیادی را متوجه مردم افغانستان نموده است.

به گزارش ایسنا، لانگ وار ژورنال نوشت: افراد شبکه القاعده هم اکنون در استان های بدخشان، بلخ، فاریاب، فراه، غزنی، هلمند، جوزجان، کاپیسا، کابل، قندهار، کنر، خوست، لوگر، ننگرهار، تخار، پکتیا، ارزگان و زابل حضور فعال دارند.

مقام های افغان نیز می گویند علاوه بر آن، حملاتی علیه القاعده در این ولایات و همچنین نیمروز در غرب و پکتیکا در شرق انجام داده اند.

تعداد کل اعضای القاعده و ملیت های آنها دقیقا معین نشده است. اما کمیته نظارت بر تحریم های سازمان ملل متحد برآورد نموده است که این شبکه بین 400 تا 600 فرد در افغانستان دارد که از ملیت های مختلف به ویژه عرب هستند.

این افراد چند دهه است که در جغرافیای افغانستان و پاکستان حضور دارند و در زمینه های مختلف از جمله بمب گذاری و تبلیغات تجربه دارند.

در گزارش لانگ وار ژورنال که براساس گفت وگو با منابع مختلف تهیه شده، آمده است که شبه نظامیان عضو القاعده در ماه های اخیر و به ویژه پس از امضای توافقنامه صلح آمریکا با طالبان در بسیاری از حملات نظامی در استان های افغانستان دست داشته اند.

محتوای رسانه های تبلیغاتی القاعده از جمله وب سایت ثبات

کارشناسان ضدتروریسم لانگ وار ژورنال محتوای رسانه های تبلیغاتی القاعده از جمله وب سایت ثبات وابسته به این گروه را تحلیل و ارزیابی نموده اند. این ارزیابی نشان می دهد تحرک این شبکه افزایش یافته و جنگجویان القاعده به ویژه پس از ماه نوامبر سال 2020 میلادی حملات خود در افغانستان را افزایش داده اند و این حملات در رسانه های آنها نیز بازتاب یافته است.

طالبان و آمریکا در فوریه سال 2020 توافقنامه صلح دوجانبه خود را امضاء کردند که بر اساس آن طالبان متعهد می گردد روابط خود با القاعده و سایر گروه های تروریستی خارجی را قطع کند. این توافقنامه صلح همچنین چند محور دیگر نیز دارد که کاهش خشونت، آغاز گفت وگوهای معنادار با دولت افغانستان و کوشش برای رسیدن به توافقنامه صلح با دولت افغانستان نیز از جمله آنهاست.

با وجود تعهد طالبان، حملات فزاینده علیه دولت افغانستان و غیرنظامیان این کشور ادامه داشته است و طالبان نیز مسئولیت آنها را به عهده نگرفته است.

قتل های هدفمند دگراندیشان، روزنامه نگاران، فعالان زن و کارمندان دولتی در این مدت به شدت افزایش یافته است.

سازمان ملل متحد در گزارشی می گوید که برای هفتمین سال پیاپی، تعداد کشته شده های غیرنظامی در افغانستان از مرز سه هزار نفر گذشته است. به این ترتیب افغانستان در میان کشورهای مرگبار برای غیرنظامیان قرار گرفته است. بر اساس این اعلامیه در سال 2020 در سراسر افغانستان 8820 تن در اثر خشونت ها کشته و زخمی شده اند که از آن میان 3035 تن کشته و 5785 تن زخمی شده اند.

اما مسئله نگران نماینده در این گزارش افزایش تلفات زنان و بچه ها در سال 2020 است که در حدود 43 درصد کل تلفات غیرنظامیان را در بر می گیرد. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، تعداد تلفات بچه ها در حدود 2619 تن است که 30 درصد و تلفات زنان 1146 است که 13 درصد کل تلفات را در بر می گیرد.

دولت افغانستان طالبان را به همکاری نزدیک، پناه دادن و حفظ رابطه تنگاتنگ با القاعده متهم می نمایند و این گروه را عامل این همه کشتار می داند.

سخنان روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی در مورد القاعده

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید: رابطه گروه القاعده با طالبان مثل گذشته تنگاتنگ بوده، در نقاط مختلف و ولایات مختلف کشور در نتیجه عملیات نیروهای ما افراد کلیدی القاعده هدف قرار گرفته اند.

نیروهای امنیتی افغان که القاعده را دشمن آشتی ناپذیر خود می دانند، در دهه گذشته بین سال های 2007 تا 2019 دست کم 373 عملیات نظامی مورد حمایت ناتو با هدف از بین بردن جنگجویان القاعده انجام داده اند. دامنه این عملیات بین 27 استان از 34 استان کشور گسترده بوده، اما تا به امروز پیروز به نابودی کامل این شبکه نشده است.

پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر و بنیانگذار شبکه القاعده در ماه مه 2011 در شهر ابیت آباد اسلام آباد، ایمن الظواهری جایگزین او شد. هرچند ظواهری، کاریزما و توان عملیاتی بن لادن را ندارد و فعالیت القاعده تحت ضربات محکم نیروهای آمریکایی به طور چشمگیر کاهش یافته، اما ظواهری همچنان پنهان است و هر از گاهی پیغام های تبلیغاتی ضدغرب منتشر می نماید و جنگجویانش در گوشه و کنار افغانستان و پاکستان پناه گرفته اند.

این خطر وجود دارد که با خروج نیروهای آمریکایی و کاهش حضور اطلاعاتی این کشور در افغانستان، فضای بیشتر برای مانور اعضای القاعده فراهم گردد.

منبع: عصر ایران

به "فعالیت زیر چتر طالبان؛ حضور القاعده در 18 ولایت افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت زیر چتر طالبان؛ حضور القاعده در 18 ولایت افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید